عکس آرشیف: اوشن ویکنگ در مدیترانه. عکس از سازمان اس او اس مدیترانه
عکس آرشیف: اوشن ویکنگ در مدیترانه. عکس از سازمان اس او اس مدیترانه

مقام‌های ایتالیایی دوشنبه شب ١۴ اکتوبر به کشتی اوشین ویکنگ اجازه دادند ١٧٦ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه در پایان هفته گذشته را در بندر تارانتو در جنوب ایتالیا پیاده کند.

سازمان اس او اس مدیترانه که همراه با سازمان داکتران بدون مرز کشتی اوشن ویکنگ را اداره می‌کند، در حساب تویتر خود خبر داد که تصمیم حکومت ایتالیا برای تعیین یک محل امن برای مهاجران باعث « آرامش خاطر» مسئولان کشتی شده است. در ادامه این پیام گفته شده که اوشن ویکنگ در حال پیشروی به سوی شمال است.

سازمان اس او اس مدیترانه روز دوشنبه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده بود ١٧٦ مهاجری را که در دو مورد جداگانه در پایان هفته گذشته از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داده است، در یک بندر امن بپذیرند.

بیشتر بخوانید: اوشین ویکنگ در جستجوی بندری امن برای ۱۷۶ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه است

مسئولان کشتی پیشنهاد لیبیا برای انتقال مهاجران به بندر طرابلس را رد ه کرده و گفته بودند که « بر مبنای قوانین بین المللی، در شرایط کنونی هیچ جایی در لیبیا امن محسوب نمی‌شود.»

فابین لاسال، معاون عمومی اس او اس مدیترانه در فرانسه از این موضوع انتقاد کرد که کشورهای اتحادیه اروپا « در ایجاد یک مکانیزم منطبق با قوانین دریایی که برنامه پیاده کردن مهاجران را از قبل پیش بینی کرده باشد، ناکام مانده‌اند.» او خطاب به این کشورها گفت این وضعیت « پذیرفتنی نیست و باید به آن پایان داده شود.»

روز ٢٣ سپتمبر فرانسه، آلمان ایتالیا و مالتا به یک توافق ابتدایی دست یافتند که بر مبنای آن کشتی‌های حامل مهاجران نجات داده شده از مدیترانه نباید تا  زمانی‌که کشورها، در مورد پذیرفتن مهاجران تصمیم بگیرند، در دریا منتظر بمانند.  


 

در همین زمینه