نیمی از مهاجران افغان ایران را به دلایل اقتصادی ترک می کنند.
نیمی از مهاجران افغان ایران را به دلایل اقتصادی ترک می کنند.

بیشتر مهاجرانی که تا به حال در سال روان وارد اتحادیه اروپا شده اند، از افغانستان هستند. نیمی از آن ها ایران را به دلایل اقتصادی ترک می‌کنند. شمار مهاجرانی که به اتحادیه اروپا می آیند، رو به افزایش است، اما هنوز به آن حدی نرسیده که بحرانی باشد.

بر بنیاد اطلاعات رسمی، شمار شهروندان افغان که تا به حال در سال روان به اتحادیه اروپا مهاجرت کرده اند، بیشتر از مهاجران سوریایی بوده است. به این ترتیب، آن ها در میان مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، در جایگاه نخست قرار دارند. بسیاری از این مهاجران، از ایران اقدام به مهاجرت دوباره کرده اند. ایران به خاطر تحریم های ایالات متحده امریکا با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.  

حملات ترکیه بر مناطق تحت کنترول کٌردها در شمال شرق سوریه از اخیر هفته گذشته به این طرف ادامه دارد. اتحادیه اروپا هراس دارد که احتمالاً موج جدیدی از پناهجویان راه اروپا را در پیش گیرند. 
مقام های اتحادیه اروپا می‌گویند که شمار رو به افزایش شهروندان افغانستان باعث ایجاد مشکلات جدی به خصوص در جزایر یونان شده اند. بسیاری از پناهجویان افغانی که راهی اروپا می‌شوند، نخست به جزایر یونان می‌رسند. 

بر اساس تازه ترین داده های آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) از آغاز سال روان تا به حال تقریبا حدود ۱۷ هزار پناهجوی افغان با عبور از بحیره مدیترانه خود را به سواحل اتحادیه اروپا رسانده اند.  

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت که تقریبا نیمی از آن هایی که سعی می‌کنند از طریق ترکیه وارد اتحادیه اروپا شوند، قبلا در ایران بوده اند. او افزود که در بسیاری از موارد، مهاجران افغانی که به اروپا می آیند، در ایران متولد شده اند. این مقام رسمی گفت، آن ها کشور را ترک می‌کنند چون «سیاست های ایالات متحده امریکا در قبال ایران باعث وخامت قابل توجه اوضاع اقتصادی این کشور شده است.»

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در سال گذشته تحریم های اقتصادی را بالای ایران اعمال کرد، اقتصاد این کشور زیر فشار جدی قرار گرفته است. مقام های ایرانی گفته اند، کارگران افغان که در ایران با شرایط دشوار روبرو شده اند، این کشور را ترک میکنند تا برای حمایت خانواده های شان در افغانستان راه های بهتری را پیدا کنند. 

وسعت مناطقی که تحت کنترول طالبان در افغانستان درآمده است، از زمان براندازی حکومت آن ها تا به حال بی سابقه است. وضعیت امنیتی این کشور در طول دو دهه گذشته نیز وخیم تر شده است. 

مقام های افغان می گویند که در حال حاضر حدود ۲ میلیون شهروند افغان در ایران زندگی می‌کنند. به گفته سازمان بین المللی مهاجرت سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار تن از آن ها ایران را ترک کردند.  فقط تعداد کمی از آن ها راهی اروپا شدند و در سال ۲۰۱۸، حدود ۱۲ هزار تن از آن ها که به طور غیرقانونی از مرزهای اتحادیه اروپا عبور کرده بودند، ثبت و راجستر شدند. اما اکنون این تعداد ممکن است دو برابر شود. 

بیشتر این پناهجویان به جزایر یونان رسیده اند، جایی که مقام های مسئول برای اسکان آن ها تقلا می‌کنند. سازمان خیریه اکسفام گفت که در حال حاضر، بیش از ۱۳ هزار مرد، زن و طفل در کمپ موریا به سر می‌برند که در جزیره لیسبوس قرار دارد. این در حالی است که این کمپ گنجایش ۳ هزار و ۱۰۰ تن را دارد.

مقام های اتحادیه اروپا تاکید می‌کنند که وضعیت کنونی هنوز با سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست و بحرانی نشده است. در آن زمان بیش از ۱ میلیون مهاجر که ۲۵ درصد از آن ها از افغانستان بودند، به اتحادیه اروپا آمدند. از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال این جدی ترین بحران مهاجرت در اروپا بوده است. 

با این وجود، یکی از مقام های اتحادیه اروپا وضعیت در جزایر یونان را «نگران کننده» خواند و هفته گذشته، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان هشدار داد که اگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قبال مهاجرت سیاست مشترکی را در پیش نگیرند، ممکن است وضعیت بحرانی سال ۲۰۱۵ دوباره تکرار شود.

در مجموع، حدود ۸۰ هزار مهاجر در ۹ ماه نخست سال روان وارد اتحادیه اروپا شده اند. اما تعداد آن ها در حال افزایش است و احتمال می‌رود که روند کاهش مهاجران از سال ۲۰۱۵ متوقف شود. 
از سوی هم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد، اگر اتحادیه اروپا با اقدامات ترکیه در شمال سوریه مخالفت کند، بیش از ۳ میلیون مهاجر سوریایی را که در ترکیه به سر می‌برند، به اروپا می‌فرستد. 

 

در همین زمینه