١٧٦ سرنشین کشتی اوشین ویکنگ در بندر تارانتو در جنوب ایتالیا به تاریخ۱۶اکتبر پیاده شدند. عکس، سازمان اس او اس مدیترانیا
١٧٦ سرنشین کشتی اوشین ویکنگ در بندر تارانتو در جنوب ایتالیا به تاریخ۱۶اکتبر پیاده شدند. عکس، سازمان اس او اس مدیترانیا

کشتی اوشین ویکنگ بعد از ظهر چهارشنبه ١٦اکتبر وارد بندر تارانتو در جنوب ایتالیا شد و ١٧٦سرنشین آن بعد از اجازه ورد از سوی مقامات ایتالیا در این بندر، پیاده شدند. پس از آن، این کشتی دوباره به سوی آب های لیبیا حرکت کرد.

سازمان اس او اس مدیترانه در صفحه تویترش نوشت که «١٧٦سرنشینن کشتی اوشین ویکنگ، امروز چهارشنبه ١٦ا کتبردر بندر تارانتو در جنوب ایتالیا پیاده شدند.» مقام‌های ایتالیایی دوشنبه ١۴ اکتوبر به کشتی اوشین ویکنگ اجازه دادند تا ١٧٦ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه در پایان هفته گذشته را، در بندر تارانتو در جنوب ایتالیا پیاده کند.

پیش از این، مسئولان کشتی، پیشنهاد لیبیا برای انتقال مهاجران به بندر طرابلس را رده کرده و گفته بودند که « بر مبنای قوانین بین المللی، در شرایط کنونی هیچ جایی در لیبیا امن محسوب نمی‌شود.»

کشتی اوشین ویکنگ سازمان اس او اس مدیترانه در پایان هفته گذشته ١٧٦ مهاجر را در آب های نزدیک لیبیا نجات داد. این سازمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده بود تا مهاجران نجات یافته را در یک بندر امن بپذیرند.

از سوی دیگر کمیته صلیب سرخ ایتالیا در حمایت از این مهاجران نجات یافته در تویترش نوشت: « داوطلبان ما به نیازهای اساسی، مراقبت های بهداشتی و خدمات لازم برای خانواده ها، پاسخ داده و کمک می کنند.»

کشتی اوشین ویکنگ در دو عملیات نجات در اخر هفته گذشته، ۱۷۶ مهاجر را که سعی عبور از آب های مدیترانه را داشتند، نجات داد. نخستین عملیات نجات شامگاه شنبه ۱۲ اکتبر صورت گرفت که طی آن ۷۴ مهاجر، از جمله شش زیر سن  نجات یافتند.

عملیات نجات دوم صبح روز یکشنبه ۱۳ اکتبر صورت گرفت و در جریان آن ۱۰٢ مهاجر از آب نجات داده شدند. 

مسئولان کشتی روز چهارشنبه در حساب تویتر خود خبر دادند که اوشن ویکنگ باردیگر راه مدیترانه مرکزی را در پیش گرفته تا عملیات جستجو و نجات مهاجران در نزدیکی آب‌های لیبیا را از سر گیرد.

در حال حاضر اوشین ویکنگ تنها کشتی بشردوستانه است که در دریای مدیترانه فعالیت می کند.  


 

در همین زمینه