پیدا کردن سرپناه برای مهاجران عودت کننده به افغانستان بسیار دشوار است. (عکس از دویچه وله/س. تنها)
پیدا کردن سرپناه برای مهاجران عودت کننده به افغانستان بسیار دشوار است. (عکس از دویچه وله/س. تنها)

یک مقام ارشد حکومت افغانستان گفت، تهیه سرپناه برای میلیون ها مهاجر که به افغانستان باز می‌گردند، یکی از بزرگترین چالش ایست که حکومت افغانستان با آن روبرو شده است. او در ادامه گفت، در حالی که جنگ در این کشور هنوز جریان دارد، حکومت افغانستان تلاش می‌کند که نیازهای اولیه مردم این کشور را برآورده کند.


به گزارش سازمان ملل، بیش از ۶.۲ میلیون مهاجر افغان در سراسر جهان ثبت شده اند که به این ترتیب افغانستان از نظر شمار مهاجران پس از سوریه جایگاه دوم را دارد. افزون بر این، بیش از دو میلیون تن به دلیل درگیری های داخلی افغانستان،  در داخل این کشور بی جا شده اند. 

عبدالباقی پوپل، معین امور شهرداری ها در اداره ارگان‌های محلی گفت، صدها هزار مهاجر افغان یا مجبور به بازگشت شده اند و یا به طور داوطلبانه به کشور بازگشته اند. آنان برای پیدا کردن خانه با مشکل جدی روبرو اند. او گفت، هدف حکومت این است که هر شهروند افغان از عهده پرداخت هزینه های مسکن برآید و این جزو اولویت هایش به شمار می آید. حکومت افغانستان می‌خواهد که در طول سه سال آینده یک میلیون «مدرک ملکیت» برای ساکنان خانه هایی بدهد که به طور غیررسمی و بدون این که هیچگونه سندی داشته باشند، در زمینی که متعلق به خودشان نیست، خانه ساخته اند.

پوپل که در گفتگو با بنیاد تامسن رویترز گفت: «هدف ما رسمی کردن سکونت غیررسمی است که عمدتا در زمین های حکومتی انجام می‌شود.اما ظرفیت مالی و مدیریت برای اجرای این پلان پایین است و به این خاطر روند اجرای این پلان به کندی پیش می‌رود.»

او اضافه کرد: «این گواهینامه به آن ها اجازه می‌دهد که از زمین برای پنج سال استفاده کنند و پس از آن اگر آن ها دارای شرایط خاصی باشند، [...] می توانند [...] این قطعه زمین را به طور کامل صاحب شوند.» 
پوپل گفت، همه این گواهینامه ها به نام شوهر و همسر صادر خواهد شد و اگر زنی بیوه باشد، این گواهینامه به نام او خواهد بود. کاری  که در افغانستان معمول نیست. 

طی چهار دهه جنگ میلیون ها افغان از خانه های شان بیرون رانده شده اند، آن ها یا در داخل افغانستان به دنبال سرپناه بوده اند و یا به پاکستان و ایران مهاجرت کرده اند. 

براساس ارزیابی سازمان ملل، از سال ۲۰۱۴ تا به حال، حدود ۲.۴ میلیون شهروند بی جاشده افغان به افغانستان بازگشته اند. 

بر اساس یک کار تحقیقاتی که با همکاری بانک جهانی و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در سال روان نشر شده است، وضعیت اقتصادی عودت کنندگان به افغانستان معمولا بدتر می‌شود و میزان معاش آن ها کاهش می یابد. به گفته کارشناسان امور شهری، گزینه های آن ها  برای  پیدا کردن یک خانه و سرپناه نیز محدود است. 

حکومت افغانستان در چارچوب برنامه «شهر برای همه» که در سال ۲۰۱۶ به جریان انداخته شد، متعهد به انجام برنامه ریزی شهری و مدیریت مناطق روستایی به شمول نقشه برداری و ثبت املاک در مناطق شهری شد.

پوپل که بر ۱۶۵ شاروالی نظارت دارد برای جمع آوری داده های اطلاعاتی در روستاها از از ابزار نقشه برداری استفاده می‌کند. براساس یک حکم ریاست جمهوری که در سال گذشته صادر شد، املاک و سکونت گاه های غیررسمی را برای صدور سند ملکیت به ثبت می رساند. 

به گفته پوپل بیش از ۷۰ درصد از خانه ها در مناطق شهری غیررسمی هستند و یا عنوانی ندارند. او قبلا برای کمیساریای عالی سازمان ملل و آژانس سکونت سازمان ملل کار می‌کرد.  پوپل گفت: «دادن حق تصرف زمین به باشندگان به آن ها برای ایجاد اعتماد و ثبات بیشتر اقتصادی کمک می‌کند. زیرا آن ها مالیات خواهند پرداخت و به این وسیله درآمد حکومت نیز افزایش خواهد یافت.»

او گفت که دولت  ۴۰۰ هزار هکتار  زمین در دسترس دارد و قصد دارد بخشی از آن را به ساختن خانه های ارزان برای مهاجران و آوارگان عودت کننده از مناطق روستایی اختصاص دهد. 
سازمان های امدادی و بخش خصوصی نیز احتمالا از این پلان ها حمایت مالی خواهند کرد.

پوپل در ادامه علاوه کرد: «چهار دهه است که در این کشور جنگ جریان دارد، اقتصاد ضعیف است و توانایی هم دولت محدود. (به طور کلی) ما گزینه های زیادی نداریم [...] اما با خانه سازی و دادن حق تصرف زمین، مردم می‌توانند در خانه های شان سرمایه گذاری کنند، برنامه ریزی کنند و در زندگی شان پیشرفت داشته باشند.»


 

در همین زمینه