هر سال تعداد زیادی مهاجران از کشور های افریقایی به خاطر کار به اروپا سفر می کنند. عکس از مهاجرنیوز/مهدی شبیل
هر سال تعداد زیادی مهاجران از کشور های افریقایی به خاطر کار به اروپا سفر می کنند. عکس از مهاجرنیوز/مهدی شبیل

برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) در گزارش جدید خود سیاست‌های مهاجرت اتحادیه اروپا را بنا بر عدم ترویج ادغام مهاجران در بازار مورد انتقاد قرار داد. این آژانس سازمان ملل می‌گوید کشورهای اروپایی به عنوان میزبان مهاجران برنامه‌ جدی‌ای برای ادغام آن‌ها ندارند.

چرا مهاجران جوان از کشورهای افریقایی به اروپا می آیند و کشورهای اروپایی چه واکنشی باید در قبال وضعیت آنها نشان دهند؟ این دو سوالی است که (برنامه توسعه سازمان ملل) در تلاش است به آنها پاسخ دهد.

بر اساس مجموعی از مصاحبه ها با ١٩٧٠ تن از ٣٩ کشور افریقایی که به طور غیرقانونی به اروپا رسیده اند، این مهاجران معمولاً به قصد ساختن زندگی نسبتاً آرام تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند. 

با وجود اینکه در کشورهای افریقایی برنامه‌هایی برای توسعه و پیشرفت عملی شده‌اند، اما چرا مهاجران می خواهند باز هم کشور خود را ترک کنند؟ محققان می گویند «آنها (کشورهای کمک کننده) از پیشرفت های توسعه‌ای افریقا در دهه های اخیر سود برده اند، زیرا توسعه کشور مبدأ در این افراد جاه طلبی ایجاد کرده است که امروز فراتر از فرصت های موجود در منطقه است... توسعه در این کشورها به اندازه کافی و سریع صورت نمی‌گیرد و در واقع دستاوردهای نابرابر و محدود کننده دارد.» بنا بر این یکی از دلایل مهاجرت عدم رشد اقتصادی در کشور مبدا است.

مهاجرانی که در جامعه اروپایی ادغام شدند، شرایط بهتری دارند و نظر به هم سن و سالان خود در کشور اصلی شان، از نظر تحصیلات بهتر رشد می کنند و درآمد بالاتری دارند.

کار برای درآمد خوب و انتقال پول به کشور اصلی نیز یکی از ابعاد مهاجرت اقتصادی است.

سازمان ملل همچنان می گوید «مهاجران جوان از کشورهای افریقایی، کشور شان را به دلایل مشخص ترک می کنند. بیش از ٨٠ درصد مهاجران، انگیزه اصلی مهاجرت آنها در اروپا، کار کردن و فرستادن پول به خانواده ها و نزدیکان آنهاست.»

اما به محض ورود به اروپا، آنها با قوانینی روبه‌رو می‌شوند که بر اساس آن‌‎ها فرد در صورت نداشتن برگه ی هویت حق کار ندارد. با این همه، بسیاری از این مهاجران مشاغل کم مهارت و با درآمد ناچیز را قبول می کنند. محققان به این نظر اند که اینگونه شرایط مهاجران را در نابرابری اقتصادی قرار می‌دهد. 

محقق می‌گویند برای استفاده از پوتنسیل نیاز است سیاست‌هایی برای "ادغام مؤثر مهاجران در بازار کار اروپا" طرح شوند. 

مهاجران نیاز به کمک دارند تا به اهداف خود برسند

بنا به گزارش سازمان توسعه ملل متحد، «سیاست های سرکوب گرانه  و جلوگیری از دستیابی مهاجران به هدف آنها، مانع نمی‌شود آن‌ها اروپا را ترک کنند. برعکس، آنها همچنان در تلاش هستند تا راه حلی پیدا کنند تا با دست خالی به خانه نروند.»

محققان نتیجه می‌گیرند: «کمک به مهاجران برای دستیابی به اهداف آنها و برای مشارکت قانونی در بازار کار اروپا می تواند آنها را تتشویق کند تا بالاخره با یک دستاورد به کشور شان برگردند.»

 

 

 


 

در همین زمینه