یحیی علی یار مهاجر جوان افغان و فعال حقوق مهاجران از ١٥ اکتبر به این‌سو در بازداشت‌گاه پوله در سویدن به سر می برد. عکس از صفحه فس بوک یحیی علی یار
یحیی علی یار مهاجر جوان افغان و فعال حقوق مهاجران از ١٥ اکتبر به این‌سو در بازداشت‌گاه پوله در سویدن به سر می برد. عکس از صفحه فس بوک یحیی علی یار

یحیی علی‌یار مهاجر افغان و فعال حقوق پناهجویی در سویدن، از ١١ روز به این سو در بازداشت‌گاه به سر می برد. وی که با مشکل اقامتی در این کشور برخورده بود، حالا در معرض اخراج اجباری به افغانستان است. مهاجر نیوز گزارش می دهد.

در این اواخر ده‌ها مهاجر افغان در بازداشت‌گاه اداره مهاجرت سویدن به سر می برند و در معرض خروج اجباری به افغانستان اند. یحیی علی‌یار یکی از این مهاجران است. او در تماسی تلفونی به مهاجر نیوز می‌گوید: «از ١١روز به این سو در بازداشت‌گاه اداره مهاجرت هستم، مرا بنا به دستور پلیس مرزی سویدن این جا آوردند.»

یحیی می افزاید: «سه شنبه گذشته هنگامی که در اتوبوس بودم و سر کلاس درس می رفتم، پلیس آمد و از من درخواست کارت هویت کرد. اما من سند نداشتم زیرا برای بار آخر به من جواب منفی دادند. به هر صورت مرا آوردند به این بازداشتگاه، در پوله، شهری که دو ساعت از استکهلم فاصله دارد.»

وی در مورد اینکه آیا برای دفاع از آزادی اش از بازداشتگاه و رسیدگی به پرونده پناهندگی‌اش کاری کرده است، می گوید: «من فعلن وکیل خصوصی دارم، او کار هایم را به پیش می برد. وکیل اداره مهاجرت هم است اما آنها بیشتر نقش سمبولی دارند و به نفع اداره مهاجرت کار می کنند تا برای مهاجران.»

یحیی علی‌یار از جمله فعال‌ترین جوانان در خصوص کمک و همیاری برای هم میهنانش در کشور سویدن به شمار می‌رود. او با آنکه که به مشکل اقامتی در کشور سویدن برخورده بود، همواره در جمع مدافعان حقوق پناهندگان دیده می‌شد. اکنون نهادهای غیر دولتی به دفاع از آزادی او و سایر مهاجران افغانی که در معرض اخراج اجباری به سر می‌برند، دست به کار شده و صفحه انترنتی‌ای ایجاد کرده اند.

اخراج اجباری افغان ها نظر به توافقنامه دولت افغانستان و بعضی از کشورهای اروپایی، بدون تکمیل شدن شرایط این معاهده صورت نمی گیرد.

یکی از مسئولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان چندی قبل به مهاجر نیوز گفت: «طبق این توافقنامه، مهاجران افغان به صورت اجباری اخراج نمی شوند. قبل از اخراج، بازگشت کننده باید از تمام حقوق انسانی خود برخوردار باشد، معلومات پناهندگی او باید در دسترس دولت افغانستان نیز قرار گیرد و امور بازگشت او با هماهنگی دولت افغانستان انجام یابد. در ضمن شخص عودت کننده نیز باید داوطلب باشد.»

یحیی نیز در این مورد می گوید: «طبق توافقنامه میان دولت فغانستان و سویدن، اخراج اجباری مهاجران امکان پذیر نیست. پلیس مرزی سویدن از من خواست تا نامه ای را که امر اخراج من در آن درج شده بود امضا کنم، اما من انکار کردم زیرا داوطلب نیستم. شرایط افغانستان امن نیست، من و صدها مهاجر افغان در معرض خطر قرار داریم...»

برای اطلاعات بیشتر: پارلمان فرانسه قانونی را تائید کرد که موجب تسهیل اخراج افغان‌ها خواهد شد

«بازداشتگاه فرقی با زندان ندارد» 

یحیی علی‌یار ٢٠ سال دارد و فعال شناخته شده در میان افغان‌ ها است. وی از ٢٠١٦ به این‌سو در سویدن زندگی می کند. یحیی زبان سویدنی را به خوبی فرا گرفته و در رشته پرستاری درس می خواند. وی می‌گوید به بسیاری از هموطنانش در شرایط سخت مهاجرت در سویدن کمک می کند. او نیز مسئول رسانه ای سازمان جوان در سویدن است. اما گرفتاری او از سوی پلیس و انتقال او به بازداشتگاه مهاجران، فعالیت هایش را متوقف کرده است. 

یحیی قبل از رسیدن به اروپا در ایران زندگی می کرد. او چهار سال داشت که افغانستان را ترک کرده بود.

یحیی می گوید: «در این بازداشت‌گاه ٢٠ تا ٢٥ مهاجر افغان در توقیف اند، دو تن آنها سرپرستان دو خانوده هستند که با خانواده هایشان جواب رد گرفته اند. آن‌ها در در معرض اخراج اجباری قرار دارند و در این بازداشت‌گاه به سر می برند اما خانواده هایشان در جایی دیگری زندگی می کنند. شاید به صورت جبری اخراج نشوند اما سرنوشت شان معلوم نیست. این درد آور است که یکی از اعضای خانواده اخراج اجباری شود و باقی اعضای خانواده بمانند...»

اما یحیی تا چه هنگامی در این بازداشت‌گاه خواهد ماند؟ او می گوید: «نظر به قانون اداره مهاجرت سویدن، مهاجران حد اکثر تا ١٢ ماه در این بازداشت‌گاه می مانند اما جریان دوسیه آنها بیش از شش ماه دوام نمی کند.»  

علی‌یار می‌افزاید که «این بازداشت‌‎گاه فرقی با زندان ندارد.» مهاجران در محل سربسته بدون حق خروج از آن به سر می برند و روزانه فقط یک ساعت حق دارند تا به حیاط بازداشت‌گاه بروند.

 

در همین زمینه