کشتی آلن کردی توسط شبه نظامیان لیبیا روز شنبه ٢٦ اکتبر مورد حمله قرار گرفت. عکس از سازمان  Sea-Eye
کشتی آلن کردی توسط شبه نظامیان لیبیا روز شنبه ٢٦ اکتبر مورد حمله قرار گرفت. عکس از سازمان Sea-Eye

به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان غیردولتی آلمانی (Sea-Eye) روز شنبه ٢٦ اکتبر ٩٠ مهاجر را در آب های مدیترانه نجات داد. این سازمان شبه نظامیان لیبیایی را متهم به تهدید مهاجران با سلاح کرده است.

کشتی نجات سازمان سی آی روز شنبه ٢٦ اکتبر در حالی سرنشینان یک قایق را نجات داد که توسط افراد سوار بر قایق های دیگر مورد حمله قرار گرفت.

سخنگوی سازمان سی آی گوردن ایسلر به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما توانستیم ٩٠ مهاجر، از جمله دو زن را، در دریای مدیترانه نجات دهیم.»

نامبرده افزود: «تازه ١٠ نفر را نجات داده بودیم که قایق ما توسط سه قایق موتوری که سرنشینان آنها نقاب دار و مسلح بودند، محاصره شد.» 

این سازمان همچنان می‌گوید که قایق های افراد لیبیایی «پرچم لیبیا» را حمل می‌‎کردند و افراد سوار بر آن‌ها، به سوی مهاجران در حال نجات شلیک کردند. 

سخنگوی سی آی می‌افزاید كشورهای اتحادیه اروپا مسئول اند، زیرا آنها نباید اجازه دهند که افرادی مسلح چنین بی رحمانه عمل كنند. 

قبلا نیز در این منطقه، چندین حمله بر کشتی های نجاتی که به مهاجران کمک می کنند، صورت گرفته است. در سال ٢٠١٧، کشتی سازمان اسپانیایی پرکتیوا اوپن آرمز توسط افراد ساحلی لیبیا تهدید شده بود. آنها با شلیک هوایی این کشتی را تهدید کرده بودند.  

با وجود این اختلافات و درگیری ها، سازمان سی آی توانست ٩٠ مهاجر، از جمله دو زن را، که سوار یک قایق کوچک بودند نجات دهد. یکی از این زنان چهار ماهه باردار بود و فوراً توسط محافظان ساحلی ایتالیا به بخش اورژانس انتقال داده شد. کشتی ایلان کردی اکنون به سوی جزیره لمپدوسا در حرکت است.

این کشتی پس از دریافت تماس از سوی شبه نظامیان در سواحل لیبیا توقف کرد، اما بر بنیاد گفته‌های این سازمان، آنها در آب های بین المللی حضور داشتند و در حال نجات مهاجران بودند.

این عملیات نجات یک هفته پس از نجات ١٠۴ مهاجر توسط کشتی اوشین وایکنگ صورت می‌گیرد که  در٥٠ مایل فاصله از سواحل لیبیا نجات داده شدند. این کشتی تا هنوز در انتظار باز شدن بندری در آب های مدیترانه به سر می برد.

از سوی دیگر سازمان غیردولتی اوپن ارمز نیز در توییتی از نجات ۴۴ مهاجر در آب‌های مدیترانه خبر داده است.  


 

در همین زمینه