وزیر داخله فدرال آلمان می‌خواهد که درخواست پناهندگی پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار بگیرد.
وزیر داخله فدرال آلمان می‌خواهد که درخواست پناهندگی پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار بگیرد.

وزیر داخله آلمان فدرال می‌خواهد که بررسی‌ اولیه درخواست‌های پناهندگی در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا صورت بگیرد و پناهجویان رد شده از همانجا برگشت داده شوند. اما حزب چپ و سازمان «پروازول» از این پیشنهاد انتقاد کرده اند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان می‌خواهد که "بررسی ابتدایی" درخواست‌های پناهندگی در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا صورت بگیرد.

زیهوفر در گفتگو با همتایانش از فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پولند و بریتانیا که به "گروه شش" معروف اند، روز سه شنبه در شهر مونشن آلمان تاکید کرد که با انجام این رویکرد باید مشخص شود که آیا یک متقاضی "در کل چشم‌اندازی" برای دریافت حق حفاظت دارد یا نه.

براساس این دیدگاه وزیر داخله آلمان فدرال، افرادی که درخواست پناهندگی شان مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، باید از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا به کشورهای مبدای شان پس فرستاده شوند.

زیهوفر گفته است که برای بررسی ابتدایی درخواست‌های پناهندگی نیاز به مقررات واحد در سراسر اتحادیه اروپا می‌باشد و پناهجویان ردشده هم باید در چهارچوب حاکمیت قانون بتوانند در برابر تصمیم مقامات از خود دفاع کنند.

وزیر داخله آلمان می‌خواهد که پناهجویان علاوه بر این در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا تحت بررسی امنیتی قرار گیرند و بعد براساس یک سیستم به کشورهای دیگر تقسیمات گردند و در آنجا در مورد تقاضای پناهندگی‌اش تصمیم نهایی گرفته شود.

او واضح نکرد که آیا قرار است همه کشورهای اتحادیه اروپا در این برنامه سهم بگیرند یا نه، اما این ایده را مطرح کرد که برخی کشورها می‌توانند با فراهم ساختن پول یا پرسونل در این سیاست سهم بگیرند.

در حال حاضر پیمان دوبلین قابل اعتبار می‌باشد. بر اساس این پیمان، هر کشور عضو اتحادیه اروپا که یک پناهجو در گام نخست وارد آن می‌شود، مکلف است که تمام روند بررسی درخواست پناهندگی اش را انجام بدهد.

حالا هورست زیهوفر سیستم دوبلین را شکست خورده می‌داند. او می‌گوید که سال‌هاست تلاش می‌شود یک سیستم تقسیمات پناهجویان راه اندازی شود، اما برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پذیرش پناهجویان خودداری می‌کنند.

اولا یلپکه از فراکسیون پارلمانی حزب چپ آلمان این برنامه هورست زیهوفر را "غیرانسانی و بی معنی" خوانده است که به گفته او سبب تضعیف حق پناهندگی خواهد شد.

خانم یلپکه که سخنگوی امور داخلی فراکسیون حزب چپ در پارلمان آلمان است، همچنان اظهار کرد: «به جای ایجاد جزایری از اردوگاه‌ها، باید یک پناهجو بتواند انتخاب کند، مثلا به دلایل شخصی و زبانی، که در کدام کشور عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی دهد.»

همچنین سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» از این پیشنهاد وزیر داخله آلمان فدرال انتقاد کرده و گفته است که «اردوگاه‌های جمعی در مرزهای اروپا» حاکمیت قانونمدار را تضعیف می‌کند.

گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی این سازمان گفته است که در چنین اردوگاه‌ها در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا پناهجویان نه به وکیل مدافع دسترسی می‌یابند و نه هم محکمه‌ای برای بررسی تصامیم اشتباه اداره مهاجرت وجود دارد.

aj/af (KNA, dpa)

 

در همین زمینه