حکومت یونان در نظر دارد که تا اخیر سال جاری حدود ۲۰ هزار پناهجو را از جزایر به "سرزمین اصلی" انتقال بدهد.
حکومت یونان در نظر دارد که تا اخیر سال جاری حدود ۲۰ هزار پناهجو را از جزایر به "سرزمین اصلی" انتقال بدهد.

پارلمان یونان تشدید قوانین پناهندگی را با اکثریت آرا تصویب کرد. براساس این قانون قرار است روند بررسی درخواست پناهجویان تسریع شود و کسانی که واجد شرایط پناهندگی در این کشور شناخته نمی‌شوند، به زودی به ترکیه فرستاده شوند.

اعضای پارلمان یونان پس از مباحثات ۱۴ ساعته سرانجام صبح جمعه به تشدید قوانین پناهندگی رای مثبت دادند. حکومت محافظه کار یونان به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس در نظر دارد که با این تغییرات در قانون بررسی پرونده پناهجویان را تسریع کند و کسانی را که واجد شرایط پناهندگی شناخته نمی‌شوند در چهارچوب توافقنامه مهاجرت، به زودی به ترکیه بفرستد. حکومت این کشور همچنان می‌خواهد که تا اخیر سال روان میلادی حدود ۲۰ هزار پناهجو را از اردوگاه های مزدحم جزایر به دیگر مناطق و شهرها انتقال بدهد.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در برابر اعضای پارلمان این کشور گفت که مدت طولانی می‌شود سیستم پناهندگی فلج است. او اظهار کرد که در آینده باید "بررسی پرونده یک پناهجو به جای ۹ ماه در طول شش ماه انجام شود."

رئیس حکومت یونان تاکید کرد در صورتی که یک متقاضی با ادارات مسئول همکاری نکند، به گونه اتومات درخواستش بی‌اساس اعلام خواهد شد.

نخست وزیر یونان در عین زمان از عدم همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت: «این گونه نمی‌شود که یک کشور از گشت و گذار آزاد در اتحادیه اروپا استفاده کند و در عین حال از به عهده گرفتن کوچک‌ترین سهم در خصوص پناهجویان امتناع ورزد

در جزایر مناطق شرقی دریای اژه حدود ۳۵ هزار مهاجر گیر مانده اند. در واقع این بالاترین آمار مهاجران در جزایر یونان پس از امضای توافقنامه میان اتحادیه اروپا و ترکیه در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ می‌باشد. این در حالی است که کمپ‌های جزایر یونان ظرفیت حدود ۷۰۰۰ تن را دارند. این مهاجرین و پناهجویان در شرایط غیرانسانی زندگی می‌کنند.

aj-af(dpa)


 

در همین زمینه