عکس از آرشیف/ در ده ماه سال روان حدود ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشت کرده اند.
عکس از آرشیف/ در ده ماه سال روان حدود ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشت کرده اند.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت از آغاز سال روان میلادی تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر از کشورهای همسایه ایران و پاکستان به افغانستان عودت کرده اند. اکثریت این مهاجران، یعنی حدود ۳۸۵ هزار نفر، از ایران برگشته اند.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام)این رقم برگشت‌کنندگان تنها شامل آن عده مهاجر افغان می‌شود که به طور رسمی در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به عنوان مهاجر ثبت نشده و اجازه اقامت معتبر نداشته اند.

تقریبا بیش از نیمی از برگشت‌کنندگان از ایران به صورت اجباری اخراج شده اند و مابقی آنها به طور داوطلبانه به کشورشان برگشته اند.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در مجموع در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۷۷۳ هزار افغان که به عنوان مهاجر ثبت نشده بودند، از ایران به افغانستان برگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت امسال برگشت ۵۷۰ هزار مهاجر از ایران را به دلیل «تداوم چالش های اقتصادی» در این کشور پیش بینی کرده است. همچنان ریال، واحد پول ایران ارزش خود در برابر دالر را به شدت از دست داده است و صادارات به این کشور به دلیل تحریم های ایالات متحده امریکا کاهش یافته است که این نیز باعث افزایش بازگشت مهاجران افغان شده است.

افغان ها معمولا در ایران به کارهای غیررسمی و شاقه مصروف اند. میزان تقاضا در بخش کارهای غیررسمی نیز کاهش داشته است.

برگشت ۱۶۰۰ تن از کشورهای اروپایی

بر اساس این گزارش علاوه بر آن از آغاز سال روان میلادی حدود ۱۶۰۰ افغان از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته اند. از این میان تقریبا ۶۶۳ نفر از آنها به طور داوطلبانه و با حمایت سازمان بین المللی مهاجرت عودت کرده اند.

این گزارش می افزاید که حدود ۲۰ هزار مهاجر افغان نیز از ترکیه پس فرستاده شده اند که تقریبا ۴۵۰ نفر از آنها به طور داوطلبانه با حمایت سازمان بین المللی مهاجرت به کشورشان عودت کرده اند و حدود ۱۹۵۰۰ مهاجر افغان توسط ترکیه اخراج شده اند.

این در حالی است که افغانستان از افزایش بیکاری، ضعف اقتصادی و موجی از آوارگان داخلی رنج می برد.

 (Pa/ af (dpa

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)


 

در همین زمینه