مهاجران در جریان عملیات نجات. عکس: برگرفته شده از صفحه فس بوک نیروهای دریایی لیبیا
مهاجران در جریان عملیات نجات. عکس: برگرفته شده از صفحه فس بوک نیروهای دریایی لیبیا

نیروهای دریایی لیبیا ٢٠٠ مهاجر را در آب های این کشور به روز چهار‌شنبه ٣٠ اکتبر نجات دادند. نیروهای دریایی لیبیا می‌گویند این مهاجران سوار بر دو قایق بودند.

نیروی دریایی لیبیا از نجات مهاجران در دو قایق، در آب های این کشور به روز پنج‌شنبه ٣١ اکتبر خبرداد. آنها این خبر را در صفحه رسمی فس بوک خود تائید می کنند.

مهاجران در جریان عملیات نجات، سوار بر دو قایق، اولی شامل ٢٠٠ تن و قایق دومی شامل ١٥ مهاجر بودند. در میان آنها ٧ زن و ٣ کودک نیز حضور داشتند.

نیروی دریایی لیبیا می گوید: «با توجه به شرایط اضطراری، نیروهای دریایی ما سعی دارند تا هرگونه اقدامات را برای حفظ امنیت در سواحل نظر گیرند و از انواع قاچاق و اقدامات غیرقانونی در آب های این کشور جلوگیری کنند.»

«ما به سازمان های غیر دولتی در آب های لیبیا تأکید داریم که ما نیز نقش انسان دوستانه و وظیفه ملی خود را در نجات مهاجران و حادثات دریایی ایفا می کنیم.»

به گفته این منبع مهاجران از کشورهای مصر، مراکش ، تونس و بنگلدیش هستند.

این مهاجران بعد از عملیات نجات به شهر طرابلس، در پناه‌گاه انتقال داده شدند.

نیروی دریایی لیبیا گزارش داده است که از جنوری ٢٠١٩ به‌ این‌سو نزدیک به ٧٠٠٠ مهاجر را در سواحل غربی این کشور نجات داده است، در حالی که این رقم نسبت به سال ٢٠١٨ نزدیک به ۴٣ درصد کاهش یافته است.

ادامه مشکلات سیاسی پس از سقوط حکومت معمر قذافی دیکتاتور پیشین در سال ٢٠١١ باعث شده است تا لیبیا به مسیر مهاجران از آفریقای شرقی، ساحلی و خاورمیانه تبدیل گردد و مهاجران بیشتری از این مسیر راهی اروپا شوند.

به گفته کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان در حال حاضر چندین هزار مهاجر در لیبیا در سرگردانی گیر مانده‌اند و در وضعیت نابسامانی به سر می‌‌برند. وضعیت این مهاجران از آغاز ماه اپریل در اثر درگیری‌های مسلحانه در جنوب طرابلس بحرانی‌تر شده است. 

در همین زمینه