لوئیجی دو مایو وزیر خارجه ایتالیا Photo: ANSA/ALESSANDRO DI MEO
لوئیجی دو مایو وزیر خارجه ایتالیا Photo: ANSA/ALESSANDRO DI MEO

مقامات ایتالیا توافق جدیدی را برای جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی با نیروهای دریایی لیبیا امضا کردند. این قرارداد قبلا در سال ٢٠١٧ برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از شمال آفریقا امضا شده بود.

با وجود انتقادهای فراوان، قرارداد جنجالی امضا شده در سال ٢٠١٧ بین ایتالیا و لیبیا، یک بار دیگر از سر گرفته شد و به روز چهارشنبه ٣٠ اکتبر توسط رئیس دیپلماسی ایتالیا تمدید گردید. طبق این قرارداد، اتحادیه اروپا با حمایت مالی و آموزش نگهبانان ساحلی لیبیا برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی، امکانات بیشتر را فراهم می کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا، لوئیجی دو مایو روز چهارشنبه در پارلمان این کشور گفت که توافق با لیبیا از نوامبر سال جاری به مدت سه سال تمدید شد.

آقای مایو افزود: «كاهش كمك های ایتالیا بر عملکرد نیروهای دریایی لیبیا تأثیر گذاشته است، بنابر این دلیل تعداد مهاجران غیرقانونی افزایش یافته است و اوضاع نیز وخیم تر گردیده است.»

سازمان های های حقوق مهاجران هراس دارند از اینکه پیمان ایتالیا حقوق مهاجران را به خطر بیندازد.

منتقدان همچنان به سرنوشت مهاجران در بازداشت‌گاه های لیبیا اشاره کرده و می گویند که مهاجران به دلیل نبود مقررات، با تجاوز، شکنجه و کار اجباری روبرو هستند.

آقای دو مایو می گوید که این توافق تأثیر خوبی در کاهش تعداد مهاجران دارد.

وی گفت که دولت ایتالیا با سازمان ملل متحد برای تأمین شرایط بهتر مهاجران در لیبیا و جمع آوری پول برای بازگشت مهاجران مذاکره خواهد کرد.

برای معلومات بیشتر: ٢٠٠ مهاجر توسط نیرو های دریایی لیبیا نجات یافتند

از سوی دیگر سازمان داکتران بدون مرز اعتقادی به این "تغییرات مدنظر" ندارند. مارکو بیرتولو، نماینده این سازمان در ایتالیا می‌گوید تغییرات در این توافق "یک ساختار بشری" است که دستیابی به آن دشوار است. دولت ایتالیا می‌خواهد اوضاع را بهبود ببخشد، اما در واقع ما سیاست های بازگشت و بازداشت را دنبال می کنیم.»

وی افزود که تنها راه حل بشردوستانه پایان دادن به بازداشت در لیبیا و خروج مهاجران از این کشور است.

نمایندگان داکتران بدون مرز همچنان گفتند که جامعه بین المللی باید از پشتیبانی مقامات و نگهبانان ساحلی لیبیا دست بکشد "این نقض حقوق بشر است راه های قاچاق انسان را افزایش می دهد.

برای معلومات بیشتر: به رغم تهدید «شبه‌نظامیان لیبیایی» کشتی نجات ایلان کردی موفق به نجات ٩٠ مهاجر شد

ایتالیا با کمک اتحادیه اروپا از محافظان ساحلی لیبیا پشتیبانی فنی می کند.

لیبیا مهمترین مسیر ترانزیت، بعد از سقوط حکومت معمر قذافی برای مهاجران از کشورهای افریقا است. این مهاجران می خواهند تا از طریق آب های لیبیا وارد مدیترانه شده و از آنجا به اروپا بپیوندند.


 

در همین زمینه