مهاجران ویتنامی اغلب در سالن های زیبایی ناخن مورد سواستفاده قرار می گیرند. عکس: Imago images
مهاجران ویتنامی اغلب در سالن های زیبایی ناخن مورد سواستفاده قرار می گیرند. عکس: Imago images

پس از جان باختن ۳۹ مهاجر ویتنامی در بریتانیا، تقاضا برای مبارزه جدی در برابر قاچاق شدن شهروندان ویتنامی افزایش یافته است.

گمان میرود در میان ۳۹ مهاجری که در یک لاری در بریتانیا جان باختند، یک زن ۲۶ ساله ویتنامی بوده که رویای کار در یک سالون زیبایی ناخن را در سر می پروراند. در پی این واقعه بسیار غم انگیز درخواست برای مبارزه جدی با  قاچاق شهروندان ویتنامی که برای کار در سالون های زیبایی ناخن به بریتانیای انتقال داده می‌شوند، افزایش یافت.

«VietHome  یک سایت اطلاع رسانی برای شهروندان ویتنام در بریتانیا است و در این سایت افراد زیاد به دنبال متخصصان زیبایی ناخن اند.

کسب درآمد با تاسیس سالون های زیبایی ناخن در بریتانیا رونق گرفته است. با وجودی که شمار رقبا از کشورهای جنوب آسیا نیز افزایش یافته، اما بیشتر اشخاصی که در صنعت زیبایی ناخن کار می‌کنند، هنوز هم ویتنامی هستند. مشکل این جاست که بسیاری از آن ها کارگر نیستند، بلکه به عنوان قربانیان قاچاق وبرده داری مجبور به کار شده اند.

فام تی ترا می، زن جوان ویتنامی یکی از قربانیان است که در تراژیدی دو هفته قبل، در یک لاری با ۳۸ تن دیگر جان باخت. اگر فام ترا می زنده می‌ماند، به بریتانیای می آمد و به احتمال زیاد به جای این که آرزوهایش برآورده شود، درگیر یک کابوس می‌شد.


چرا سالون های زیبایی ناخن؟

کار در بخش زیبایی ناخن عمدتا در دست مهاجران ویتنامی است و گمان می‌رود که محبوب ترین شغل در میان آن ها باشد. کار در این بخش معمولا به دو صورت انجام می‌شود: شهروند ویتنامی صاحب کار است و پرسنلی را که نیاز دارد، استخدام می‌کند و یا با افراد مستقل وارد معامله می‌شود که در سالون زیبایی ناخن، یک چوکی را اجاره می‌کند.

در سال ۲۰۱۶، با صاحبان سالون های زیبایی ناخن و کارگرانی که مصاحبه صورت گرفت، گفتند که در بریتانیای کمبود متخصصان با مسلکی ناخن وجود دارد و در صورتی که آگهی های کار در سایت «VietHome» صحت داشته باشد، در این وضعیت تغییری ایجاد نشده است. در بسیاری از موارد کسب و کار در بخش زیبایی ناخن در بدل پول نقد انجام می‌شود و به این ترتیب کار در این بخش بیشتر برای آن هایی جذاب است که به طور غیرقانونی در بریتانیا زندگی می‌کنند و یا اجازه کار ندارند.

همان گونه که در برخی از آگهی های کاری هشدار داده شده است، کار در بخش زیبایی ناخن آسان نیست و از افراد مسلکی در این بخش انتظار می‌رود که شش روز در هفته و دست کم هشت ساعت در روز کار کنند. در برخی موارد برای کارگران امکان سکونت فراهم می‌شود که معمولا بسیار کوچک است. به گفته کارگرانی که در سالون های زیبایی ناخن کار می‌کنند، معمولا چهار فرد در یک اپارتمان دو اتاقه با هم زندگی کنند.

چرا بریتانیای؟

شبکه های قاچاق انسان در ویتنام به طور هدفمندانه شایعه پراکنی می‌کنند و به طور مثال به مهاجران وعده داده می‌شود که با کار در سالون های زیبایی ناخن در لندن ۱۵۰۰ پوند در ماه کمایی می‌کنند، در حالی که هزینه ماهانه زندگی بیشتر از ۵۰۰ یورو در ماه نیست و آن ها به این ترتیب می‌توانند در دو سال مبلغی را که به خاطر سفر به بریتانیا مقروض شده اند، پس بدهند.

اکلیل های گل در اسکس، جایی که ۳۹ جسد در یک لاری پیدا شد/عکس: Picture alliance/empics

کابوس

در بریتانیای، بسیاری از کارگران در سالن های زبیایی ناخن نه تنها به طور غیرقانونی به کار مشغول اند، بلکه در معرض سوءاستفاده نیز قرار می‌گیرند. به گزارش نهاد دولتی «مکانیزم ملی ارجاع» که قربانیان برده داری را شناسایی می‌کند، در برخی از موارد کارگران ویتنامی مجبور شده اند هفت روز در هفته کار کنند و در قبال آن معاش بسیار اندکی دریافت کرده اند یا این که هیچ پولی به آن ها پرداخت نشده است.

به گزارش این نهاد دولتی، در یک مورد، فرد قربانی مجبور شده است که هفت روز در هفته از صبح ساعت ۶ یا ۷ شام کار کند. او و همکاران دیگرش هر هفته ۳۰ پوند دریافت می‌کرده اند.

در یک مورد دیگر، یک (نوجوان) یتیم به طور قاچاقی انتقال داده می‌شود. بعد او آن جا محبوس شده و مجبور می‌شود به عنوان برده کار کند.

پس از یک سال، این فرد نوجوان به بریتانیا انتقال داده شده و آن جا در یک خانه خصوصی محبوس می‌شود. به او در این خانه در زمینه رنگ کردن ناخن ها آموزش داده می شود.

بعد این نوجوان یتیم به کار در دو سالون مختلف زیبایی ناخن گماشته شد و مجبور بود  پولی را که از این راه به دست می آورد، به قاچاقبرانی بدهد که او را کماکان در حبس نگه می‌داشتند. این نوجوان می‌گوید: «در آن زمان من فکر می‌کردم که کارگران در سالون زیبایی ناخن، همان هایی هستند که با من در خانه به سر می‌بردند و به این خاطر می‌ترسیدم به آن ها بگویم (که چه رخ داده است) و فکر می‌کردم (که اگر این کار را بکنم) لت می‌خورم.» این مطلب بخشی از دوسیه های مکانیزم ملی ارجاع که در سال  ۲۰۱۷ در گزارش کمیسار مسئول مبارزه با برده داری از آن استفاده شده است، درج شده است.

بر اساس برآورد شاخص برده داری جهانی، تنها در بریتانیا بیش از  ۱۳۶ هزار قربانی برده داری وجود دارند. این میزان بسیار بالاتر از برآورد حکومت بریتانیای است که از ۱۳ هزار قربانی سخن می‌گوید و به این ترتیب اشخاصی که نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند از نهادهای دولتی کمک بطلبند، شامل این آمار نیستند.

به گفته اتحادیه کارفرمایان در صنعت زیبای «BABTAC»، به این خاطر قربانیان به طور منظم شناسایی نمی‌شوند و امکان دستگیری قاچاقبران وجود ندارد و تغییری در این وضعیت هم ایجاد نمی‌شود.

درخواست ها برای تنظیم اشتغال در این بخش نادیده گرفته می‌شود

پیش از مرگ ۳۹ مهاجر در لاری به تاریخ ۲۳ اکتوبر، معلوم بود که میزان قاچاق و سوءاستفاده از مهاجران ویتنامی، از جمله در صنعت زیبایی ناخن رو به افزایش است.

کوین هایلند، کمیسار مسئول مبارزه با برده داری خواهان نشان دادن واکنش به این وضعیت شد. در سال ۲۰۱۷ او گزارشی با ۳۵ توصیه ارائه کرد که بیشتر آن ها به اجرا در نیامده است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین» هایلند هفته گذشته در مصاحبه با شبکه های خبری گفت که مرگ این ۳۹ مهاجر در اسکس او را «به شدت ناراحت و عصبانی کرده است.» او گفت که امکان تکرار چنین واقعه غم انگیزی وجود دارد. هایلند اذعان کرد: «ما به این مشکل (قاچاق) از زاویه کاملا اشتباهی می نگریم.» او ادامه داد: «منابع لازم برای مبارزه را از کجا تهیه کنیم؟ این گونه جنایات سازمان یافته است و ما برای مبارزه با آن نیازمند پولیس های مجرب و ماهر هستیم.»

هایلند در گزارش خود خواهان تصویب قوانین سختگیرانه تر در زمینه صنعت زیبایی ناخن شد. دراین گزارش طرح صدور مجوز مطرح شده است و درخواست ارائه اسنادی که صحت و امنیت کارگران را تضمین می‌کنند و گواهی حساب بانکی برای آن ها، می‌تواند شامل آن باشد.

اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در یک لاری در جنوب انگلستان پیدا شد./عکس: Picture alliance/empics

به نشانه های سوءاستفاده توجه کنید!

اتحادیه کارفرمایان در صنعت زیبایی در سال ۲۰۱۷ کارزاری به راه انداخت تا سطح آگاهی از این مشکل و سوءاستفاده در سالون های زیبایی ناخن را افزایش دهد. در این برنامه، به مردم توصیه شد که به برخی از نشانه ها توجه کنند. از آن جمله می‌توان به قیمت های ارزان اشاره کرد یا کارگران بسیار جوانی که جرآت نگاه کردن به سوی مشتریان را ندارند و مدیران متکبری که اصرار دارند، پول را خودشان دریافت کنند.

اندریو والیس، رئیس اجرایی سازمان «Unseen» می‌گوید، مصرف کنندگان باید متوجه باشند که قیمت های ارزان ممکن است به بهای سوءاستفاده از کارگران تمام شده باشند. والیس در یک وبلاگ نوشت: «ما بردگی مدرن را به پیش می‌بریم، چون همه چیز را ارزان می‌خواهیم.» او در ادامه نوشته است، اگر می‌خواهید به سالون زیبایی ناخن مراجعه کنید، به جایی بروید که قانون آن جا رعایت می‌شود و از سالون هایی که قیمت هایش به طور غیرقابل تصور ارزان است، اجتناب کنید.

شماره تیلفون برای قربانیان برده داری مدرن در بریتانیا (۰۸۰۰۰۱۲۱۷۰۰) این است: اینجا یک فهرست راجع به شاخص های برده داری وجود دارد و شما می‌توانید به این جا مراجعه کنید.

 

در همین زمینه