خیمه‌های مهاجران در کاله، ٣١ اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهدی شبیل
خیمه‌های مهاجران در کاله، ٣١ اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهدی شبیل

بعد از مرگ یک مهاجر نایجریایی در کاله، در شمال فرانسه، سازمان‌های دفاع از مهاجران از شرایط رقتبار زندگی مهاجران در این شهر انتقاد می‌کنند. بعد از برچیده شدن کمپ بزرگ جنگل در کاله در سال، ٢٠١٦ این اولین بار است که یک مهاجر در داخل در یک کمپ مهاجران جان خود را از دست می‌دهد.

سازمان‌های دفاع از مهاجران و احزاب چپ فرانسه، روز شنبه ٢ نومبر به مرگ یک مهاجر نایجریایی که یک شب پیشتر در خیمه‌اش اتفاق افتاده بود، واکنش نشان دادند. آن‌ها شرایط زندگی مهاجران در کاله و اقدام شهرداری مبنی بر جلوگیری از ورود مهاجران به مرکز شهر در روزهای برگزاری یک جشن محلی را « غیرانسانی» خواندند.

مهاجر ٢٥ ساله نایجریایی در خیمه‌اش در کمپ (rue des Huttes ) هنگامی که می‌خواست « برای آشپزی و گرم ساختن خود در یک قوطی کنسرو آتش روشن کند» ظاهراً بر اثر مسمومیت جان داد.

به گفته فرانسوا گنوک، معاون انجمن مسافرخانه مهاجران، « بعد از برچیده شدن کمپ بزرگ جنگل در کاله در سال ٢٠١٦ این اولین بار است که یک پناهجو در داخل یک خیمه جان خود را از دست می‌دهد.»

به گفته آنتوان نهر، یک عضو سازمان اتوپیا ٥٦، خواهر قربانی در آلمان زندگی می‌کند و این سازمان در یک تماس تیلفونی، برای کمک و همکاری با او آمادگی نشان داد.

شب جمعه گذشته، یک محفل کوچک یادبود با شرکت چند تن از دوستان مهاجر نایجریایی در کنار خیمه او برگزار شد.

فرانسوا گنوک می‌گوید که فرمانداری پولیس علت مرگ قربانی را احتمالاً خفگی بر اثر مسمومیت اعلام کرده است اما او این پرسش را مطرح می‌کند که « آیا سرما در این حادثه نقش داشته است؟»

بر بنیاد اطلاعات مهاجرنیوز، مهاجر یادشده میخواست در فرانسه درخواست پناهندگی بدهد و قصد نداشت  که به انگلستان برود.

با نزدیک شدن زمستان، سازمان‌های دفاع از مهاجران از« از کمبود‌های جدی اقدامات دولت در مورد حقوق مهاجران» انتقاد می‌کنند.

سازمان‌های اتوپیا ٥٦ و مسافرخانه مهاجران با انتشار خبرنامه‌ای تاکید کرده‌اند که « علیرغم سردی هوا هیچگونه اقدامی برای پناه دادن به مهاجران صورت نگرفته و از این نظر مهاجران با خطرات بالقوه جانی روبرو هستند.»

انتقاد‌ها از وضعیت زندگی مهاجران در کاله زمانی بالا گرفته که تلاش‌های مهاجران برای عبور از کانال مانش و رفتن به انگلستان در این اواخر افزایش یافته و چندین مهاجر قربانی آن شده‌اند.

در نیمه ماه اکتوبر اجساد دو مهاجر عراقی در ساحلی در نزدیکی توکه  پیدا شد و هشت روز بعدتر نیز اجساد ٣٩ مهاجر که گفته می‌شود ویتنامی بوده‌اند، در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد.

**************************************

کمپ‌های مهاجران در کاله:

- کمپ rue des Huttes که مهاجر نایجری در آن در آن زندگی می‌کرد

- کمپ BMX در نزدیکی استادیوم l’Épopée Marck که مهاجران اریتره‌ای در آن پناه گرفته‌اند

- کمپ l’hôpital بیشتر محل زندگی مهاجران فغان است

- کمپ  Marck-en-Calaisis


 

در همین زمینه