الین ارسون، دختر سویدنی که مانع اخراج یک پناهجو از سویدن گردید.
الین ارسون، دختر سویدنی که مانع اخراج یک پناهجو از سویدن گردید.

الین ارسون، دختر سویدنی که برای جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان مانع پرواز هواپیما شده بود، در یک محاکمه جدید به جریمه نقدی محکوم شد. او قبلاَ به جریمه محکوم شده بود، اما این حکم از سوی محکمه استیناف لغو شده بود.

محکمه محلی شهر گوتِنبرگ سویدن روز چهارشنبه، ششم نوامبر، فیصله کرد که این دختر ۲۲ ساله به خاطر تخطی از قانون هوانوردی جریمه نقدی ۴۲۰۰ کرون سویدنی (۴۳۶ دالر امریکایی) پرداخت کند.

وکیل مدافع خانم ارسون فوراَ اعلام کرد که علیه این حکم محکمه خواستار تجدید نظر می‌شود.

ارسون به تاریخ ۲۳ جولای سال ۲۰۱۸ برای جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان مانع پرواز یک هواپیمای شرکت «ترکیش ایرلایز» شد و این اقدام اعتراضی خود را به صورت زنده از طریق فیس بوک به نشر رساند.

او وقتی خبر شد که قرار است این پناهجوی افغان توسط این هواپیما اخراج شود، تکت خریداری کرده و سوار هواپیما شد، اما از نشستن بر روی چوکی خودداری کرد تا به این ترتیب این هواپیما پرواز نکند. ویدیوی این اقدام اعتراضی او در شبکه های مجازی به گستردگی دست به دست شد.

هرچند پناهجویی که ارسون می‌خواست از اخراج اش جلوگیری کند در این هواپیما نبود، اما یک پناهجوی دیگر افغان که بعد از سپری کردن دوره حبس خود اخراج می‌شد، در داخل آن هواپیما بود.

سرانجام خانم ارسون و این پناهجوی افغان براساس رهنمایی خدمه پرواز، هواپیما را ترک کردند و این هواپیما با تاخیر پرواز کرد. پناهجوی افغان که در این هواپیما حضور داشت، بعداَ در یک پرواز دیگر اخراج شد.

این خانم در ماه فبروری از سوی محکمه به خاطر نقض قانون هوانوردی به پرداخت ۲۹۰ یورو جریمه نقدی محکوم شده بود، اما بعداً محکمه استیناف این حکم را به دلیل عدم رعایت بی طرفی از سوی یک عضو هیئت قضات لغو کرد.

ارسون استدلال می‌کند که با این اقدام اعتراضی خود مرتکب عمل جرمی نشده است. او هشدار داده است که اخراج پناهجویان به کشور درگیر جنگ افغانستان می‌تواند برای اخراج شده ها به مفهوم مرگ باشد.

af/si (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله


 

در همین زمینه