در جریان تخلیه مهاجران از کمپ‌های شمال پاریس، مهاجران تنها، در گروه جداگانه‌ای منتشر بس‌هاهستند، ٧ نومبر  ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز
در جریان تخلیه مهاجران از کمپ‌های شمال پاریس، مهاجران تنها، در گروه جداگانه‌ای منتشر بس‌هاهستند، ٧ نومبر ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز

پولیس فرانسه در جریان یک عملیات گسترده، دو کمپ بزرگ خودسرانه در شمال پاریس را تخلیه کرد و بیشتر از ١٦٠٠ مهاجر را از این کمپ‌ها به سرپناه‌های موقت و مراکز پذیرایی از مهاجران در منطقه ایل دو فرانس انتقال داد. میشل کادو، فرماندار منطقه ایل دو فرانس گفت برخلاف گذشته، مهاجران نخواهند توانست بار دیگر به این کمپ‌ها برگردند زیرا پولیس کنترول محل را در دست خواهد گرفت. مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

عملیات بی سابقه پولیس برای تخلیه دو کمپ مهاجران در منطقه پورت دولا شاپل حوالی ساعت ۴ بامداد روز پنجشنبه آغاز شد و ساعت ٩ صبح به پایان رسیدو در آن حدود ٦٠٠ پولیس شرکت داشتند.

این عملیات تخلیه یک روز بعد از آن انجام شد که دولت فرانسه اقدامات جدیدی را در سیاست مهاجرتی خود اعلام و تعهد کرد که کمپ‌های خودسرانه مهاجران در پاریس را تخلیه خواهد کرد.

به گزارش مهاجر نیوز، در آغاز عملیات تخلیه، حدود ٥٠٠ تن از مهاجران از خیمه‌های خودسرانه به میدان بزرگ زیر شاهراه حلقه‌ای پاریس در پورت دولاشاپل برده شدند تا از آنجا توسط بس‌ها به مراکز پذیرایی و سرپناه‌های موقت انتقال یابند.

تعداد زیادی از این مهاجران دوبلینی هستند اما در میان شان پناهجویان تازه وارد، رد شده و حتی مهاجرانی وجود دارند که پناهندگی به دست آورده‌اند اما نمیدانند چگونه سرپناهی برای خود بیایند.

قاسم، مهاجر افغان ٣٣ ساله همراه با همسرش زحل، ٢٣ ساله، نیز در میان خانواده‌هایی بودند که در کمپ پورت دولا شاپل زندگی می‌کنند. قاسم به مهاجر نیوز گفت که حدود سه ماه پیش با همسرش از افغانستان مهاجر شده‌ و فقط چند روز می‌شود که به فرانسه رسیده اند. او گفت: « ما چهارشنبه آینده برای درخواست پناهندگی خود وعده ملاقات داریم.»

گزارشگران مهاجر نیوز می‌گویند سازمان‌ها و نهادهای دفاع از مهاجران عملیات تخلیه را تحت نظر داشتند. اعضای انجمن " یوتوپیا ٥٦" که معمولا در تهیه سرپناه به مهاجران کمک می‌کند تلاش داشتند نگرانی مهاجران از ناحیه عملیات امروز را برطرف کنند.

رزاق، یک مهاجر افغان که در فرانسه پناهندگی به دست آورده است به گونه رضاکار با انجمن  یوتوپیا ٥٦ کار می‌کند. او به مهاجر نیوز گفت تعداد زیادی از خانواده‌های مهاجران و کودکان شان که در میان آن‌ها شماری  افغان‌ها نیز وجود دارند به سرپناه‌های موقتی انتقال داده خواهند شد.

یک زن آلبانیایی که با دوکودک خردسالش در میان سایر مهاجران انتظار بس را می‌کشید، از سه سال به این سو در فرانسه زندگی می‌کند و تمامی درخواست‌های تجدیدنظرش برای پناهندگی رد شده است. این مادر خانواده به مهاجر نیوز گفت: « نمیدانیم ما را کجا می برند. از دو هفته به این سو در پاریس زندگی می‌کنیم و امیدوار هستم که ما را به آلبانیا پس نفرستند.»

علیرغم گستردگی بی‌سابقه عملیات امروز، تخلیه مهاجران از کمپ‌های شمال پاریس در آرامش انجام شد، اگرچه تعدادی از مهاجران تنها مجبور شدند بیشتر از دوساعت انتظار بکشند تا حوالی ساعت ٧ صبح سوار بس‌ها گردند.

در میان این مهاجران، علی، یک پناهجوی سودانی به مهاجر نیوز گفت این بار هفتم است که او را از کمپ به جای دیگری انتقال می‌دهند. او که اسبابش را باخود نگرفته بود در ادامه گفت: « سرپناه‌هایی که ما آنجا می‌رویم موقتی است و چند روز آنجا هستیم و بعد ما را بیرون می‌کنند. من هم دوباره به اینجا بر می‌گردم.»

اما میشل کادو، فرماندار منطقه ایل دو فرانس به خبرنگاران گفت در عملیات تخلیه در گذشته، که حدود دو تا سه صد نفر را شامل می‌شد، کمپ‌ها کاملاً تخلیه نمی‌شدند. او اطمینان داد که « این بار،هدف آن است تا هیچکسی برنگردد.»

به گفته فرماندار ایل دو فرانس، تعدادی پولیس در منطقه کمپ‌های خودسرانه پاریس مستقر خواهند شد و به گونه دایمی، از برگشتن مهاجران و ایجاد دوباره کمپ‌ها جلوگیری خواهند کرد.

فرمانداری پولیس می‌گوید که گسترده شدن کمپ‌های مهاجران در شمال پایتخت سبب ایجاد ناامنی اجتماعی در محل شده است. به گفته فرمانداری، از آغاز سال ٢٠١٩، حدود ٢٠٣ نفر در این منطقه مورد اذیت قرار گرفته‌اند و در مواردی افراد و گروههایی از مهاجران با هم درگیر شده‌اند.

 

در همین زمینه