Photo: Aasim Saleem پارک ویکتوریا در شهر آتن یکی از محلاتی است که پناهجویان بیشتر معاملات قاچاق میان پناهجویان و قاچاقبران در آن صورت می‌گیرد.
Photo: Aasim Saleem پارک ویکتوریا در شهر آتن یکی از محلاتی است که پناهجویان بیشتر معاملات قاچاق میان پناهجویان و قاچاقبران در آن صورت می‌گیرد.

یونان یگانه کشوری که قاچاقبران انسان در آن فعالیت چشمگیر دارند. باوجود محدودیت های مرزی، قاچاق انسان از یونان به کشورهای غرب اروپا همچنان ادامه دارد. خبرنگاران "انفومایگرانتس" یافته های خود را از جریان دیدارشان با برخی کسانی که در این راستا فعالیت می‌کنند، شرح می‌دهند.

حدود یک ساعت طول کشید تا من و همکارم منطقه‌ای که به عنوان خلوتگاه قاچاقبران انسان در شهر آتن دانسته می‌شود را پیدا کنیم. با توجه به اظهاراتی که شنیده بودیم، چهارراه امونیا را به مثابه محلی دانستیم که از آنجا می‌توان سرنخی را در مورد فعالیت قاچاقبران انسان در شهر آتن، پیدا نمود. این چهارراه، یکی از مناطق پر جمع و جوش است که سنگینی حضور شهروندان خارجی، به ویژه پناهجویان را می‌توان در آن احساس نمود. در این محل، صدها دوکان و مرکز تجارتی که وجود دارند که مربوط به مهاجرین آسیایی می‌شوند. با قدم زدن در روی کوچه و جاده‌های اطراف این چهارراه، با ده ها شهروند افغانستان، پاکستان، هندوستان، بنگله دیش و کشورهای عربی می‌توان مواجه شد. در برخی مواقع احساس می‌شود که احتمالاً در قلمرو اتحادیه اروپا نخواهم بود.

به هر حال، پس از پنج دقیقه احساس کردیم که به محل مورد نظر نزدیک شده ایم. حوالی ظهر بود و لازم دیدیم که غذا را در یکی از رستورانت های پاکستانی صرف کنیم. در نزدیکی میز ما دو شهروند پاکستانی هم مصروف غذا خوردن بودند.آنان گفتد که به تازگی به این شهر آمده اند. یکی از این دو جوان اظهار کرد: «ما می‌خواهیم که به کمک قاچاقبران [انسان] به آلمان، ایتالیا یا فرانسه برویم.»

در آغاز برای ما پیدا نمودن افراد رده بالایی که در سازماندهی و برنامه های قاچاق انسان نقش دارند، اندکی دشوار به نظر می‌رسید. تصور می‌شد که زمان طولانی را برای چشم به چشم شدن با این افراد، در شهر آتن اختصاص بدهیم. اما پس از رد و بدل نمودن کلمات با شماری از افراد در داخل این رستورانت و خارج از آن متوجه شدیم که به زودی با آنان به عنوان پناهجویانی که در نظر داریم به یکی از کشورهای اروپایی برویم، وارد گفتگوی مقدماتی خواهیم شد. در بیرون از این رستورانت، یک گروه دیگر از شهروندان پاکستانی که سگرت فروشی می‌کردند، برای ما توصیه کردند با روبرو شدن با قاچاقبران نباید هویت خود را فاش کنیم. آنان هشدار دادند که "برای شما می‌تواند که خطرناک باشد."Photo: Aasim Saleem یکی از جاده هایی که به چهارراه امونیا منتهی می‌شود.

کافه‌ای که بیشتر از قهوه و چای پیشکش می‌کند

پس از گذشت ده دقیقه ما به قهوه‌خانه‌ای رسیدیم که شبیه رستورانت های دیگر، در این منطقه بود. تنها تفاوت در این بود که خارج از این قهوه‌خانه سه مردی نشسته بودند و به گونه غیرمعمول به کنجکاوی آغاز کردند. آنان در جملات آغازین، تلاش کردند که بدانند ما کی هستیم و در این محل پی انجام چه کاری آمده ایم.

پس از حدود ۲۰ دقیقه گفتگوی مقدماتی، وارد اصل موضوع شدیم و گفتیم که یکی از مایان، در نظر داریم که آلمان برویم. یک مرد که حدود پنجاه ساله بود گفت: «هنوز هم مردم به گونه مرتب از یونان به آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا می‌روند. در گذشته، افراد به گونه گروهی تلاش می‌کردند که مرزها را عبور کنند اما حالا واضیح است که این مسیر مسدود شده و گشت زنی پولیس در اطراف این مسیر خیلی سنگین شده است. حالا قاچاقبران، پناهجویان را شبانه در گروه‌های کوچک سه تا چهار نفری با عبور از جنگلات و محلاتی که در آن گزمه وجود ندارد، انتقال می‌دهند. تمام مرزها مسدود نیستند و آنها نمی‌توانند پولیس را در سراسر مرزها به ماموریت بگمارند.»

در واقع این مرد با اظهاراتش می‌خواست که اطمینان ببخشد و ما وارد اصل موضوع شویم.

او همچنان اشاره کرد که سفر از این مسیرها، از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو هزینه بر‌ می‌دارد.

حدود یک ساعت بعد، سؤال اساسی را مطرح کردیم که "چطور می‌تواند یک شخص به اروپای مرکزی برود؟"

یک فرد دیگر که در میز کنار ما نشسته بود، پاسخ داد: «شما می‌توانید که به وسیله طیاره بروید یا از طریق زمین. این وابسته به آن است که شما چقدر پول را اختصاص می‌دهید.» این مرد برای ما گفت "شما می‌توانید افراد زیادی را پیدا کنید که می‌خواهند شما را به نرخ مناسب کمک کنند."Photo: Aasim Saleem در شماری از دوکان های اطراف پارک ویکتوریا، داد و ستد روی قاچاق انسان ها به کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

به نظر می‌رسید که این سه مرد، افراد مجرب در این بخش هستند. آنان معلومات عمومی بیشتری را به هدف جلب توجه ما ارایه کردند، اما از دادن اطلاعات دقیق خودداری نمودند. زمانی که از آنان پرسیدیم چطور می‌توانیم با قاچاقبران انسان به گونه مستقیم در تماس شویم یکی از این مردان، مسئول رستورانت را صدا زد.

یک مرد جوان حاضر شد و از ما پرسید که چه نوع مدرک داریم. او گفت: «ساعت ۹ بجه شب بیایید و تمام مدارک خود را با خود بیاورید. ما روی نرخ دقیق، مسیر مهاجرت و فردی که در مسیر شما را همراهی می‌کند، صحبت خواهیم کرد.»

این قهوه‌خانه در واقع بیشتر از یک لیوان چای و قهوه عرضه می‌نمود.

فروشگاههایی که به عنوان پوشش عملیات قاچاق فعالیت می‌کنند

تصمیم گرفتیم که پس از ظهر به پارک ویکتوریا که معروف به "پارک افغان‌ها" شده است، برویم. گاه ناگاه گزارش هایی به نشر می‌رسند که گویا رخدادهای عجیب و غریب در این محل به وقوع می‌پیوندند. صدها مهاجر و پناهجو از کشورهای مختلف به ویژه افغانستان در این پارک، به گونه شبانه روزی به چشم می‌خورند.

پس از گفتگو با شماری از جوانان با مرد میان سال مواجه شدیم. با این مرد سر سخن را باز کردیم و آهسته آهسته وارد اصل موضوع شدیم. او به سه دوکان در اطراف پارک ویکتوریا اشاره کرد و گفت، این مراکزی اند که دو طرف روی معامله قاچاق در آن به توافق می‌رسند.

این مرد علاوه کرد که تا حال چهار عضو خانواده اش را به کمک قاچاقبران انسان، به آلمان فرستاده است. او همچنان گفت: «چند متر پیشتر، یک دوکان صرافی وجود دارد که در آن می‌توان قاچاقبران انسان را ملاقات کرد و مالک این دوکان نقش میانجی را به پیش می‌برد.»Photo: Aasim Saleem خبرنگار "انفومایگرانتس" با یکی از پناهجویان صحبت می‌کند.

از آنجایی که احساس می‌کرد که ما هم در تلاش رفتن به یکی از کشورهای غرب اروپا هستیم، توصیه کرد که "لطفاً پول خود را به قاچاقبر ندهید بلکه نزد صراف بگذارید. هرگاه به کشور مقصد رسیدید، صراف این پول را به قاچاقبر می‌دهد."

به بیان این مرد افغان، انتقال یک نفر از یونان به کشورهای غرب اروپا از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو هزینه بر می‌دارد. این مرد گفت، در صورتی که شما را پولیس در میدان هوایی با مدرک جعلی دستگیر کند، پول شما نزد صراف محفوظ خواهد بود.

از این مرد پرسیدیم که مدارک جعلی را قاچاقبران انسان چگونه به دست می‌آورند. او گفت: «دزدان اند که با این قاچاقبران تماس دارند. دزدان تلاش می‌کنند که پاسپورت و کارت های شناخت شهروندان کشورهای اروپایی به ویژه گردشگران را به سرقت ببرند. آنان این مدارک را به قاچاقبران می‌فروشند و قاچاقبران هم تلاش می‌کنند که پناهجویان را شبیه مالکین این مدارک آراسته کنند و به وسیله آن به کشورهای حوزه شینگن بفرستند.»

اتحادیه اروپا تلاش می‌کند که راهکارهای موثر را به هدف جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی روی دست بگیرد. اما به نظر می‌رسد که در رونق بازار قاچاقبران انسان چنان که انتظار می‌رود، تغییر چشمگیری رونما نشده است. در نتیجه فعالیت گروه‌هایی که در قاچاق انسان به کشورهای اروپایی، ایالات متحده، کانادا، آسترالیا و بخش های دیگر جهان نقش دارند، سالانه میلیون ها یورو سرازیر می‌شود.

ما به عنوان خبرنگاران دریافتیم که رسیدن به قاچاقبران انسان و گروه‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند، آنقدر دشوار نیست. در فرجام می‌توان گفت که هر شخص می‌تواند با افراد رده بالا و هم کسانی که به عنوان میانجی با این گروه ها کار می‌کنند در شهر آتن و نقاط مختلف جهان گرد یک میز بنشیند و معامله را انجام بدهد.

 

در همین زمینه