مردم در یکی از جاده‌های آلمان در حال حرکت اند. Photo: Picture-alliance/Geisler-Fotopress
مردم در یکی از جاده‌های آلمان در حال حرکت اند. Photo: Picture-alliance/Geisler-Fotopress

هیربرت بروکر، می‌گوید که اقتصاد آلمان وابسته به مهاجران است. بروکر که یک اقتصاددان آلمانی است تاکید می‌کند که این کشور برای حفظ رقابت در بخش اقتصاد به مهاجران نیاز دارد. او معتقد است كه مهاجران می‌توانند در غنامندی جامعه متنوع و موفق‌تر کمک کنند.

دویچه وله: بر بنیاد پیش بینی های شما، اقتصاد آلمان سالانه به ۴۰۰ هزار مهاجر نیاز دارد تا رقابتی باقی بماند، چرا این چنین است؟

هیربیرت بروکر: از دهه ۱۹۷۰ به این طرف، میزان تولد در آلمان رو به کاهش چشمگیر است. در عین زمان، طول عمر به گونه اوسط بالا رفته است. بدون مهاجرت به آلمان، رقم کارگران بالقوه تا سال ۲۰۶۰ به ۴۰ درصد کاهش میابد. با مهاجرت حدود ۴۰۰ هزار در سال ما می‌توانیم که این رقم را تقریباً باثبات نگه‌داریم. تا سال ۲۰۶۰ بسیاری افراد بازنشسته می‌شوند و پول بازنشستگی آنان توسط رقم کارگرانی پرداخته خواهد شد که ما همین اکنون  داریم.

تحقیقات شما می‌رساند که در ۲۰ سال آینده، یک سوم مردم در آلمان پیشینه مهاجرت خواهند داشت. این ارزیابی شما بر اساس چیست؟

در حال حاضر، ۲۵ درصد از کسانی که در آلمان زندگی می‌کنند یا مهاجر اند یا نسل اول و یا دوم مهاجرین اند. اگر ما سالانه از ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار مهاجر تازه وارد به این کشور داشته باشیم، تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم ریشه خارجی می‌داشته باشند.

شما فکر می‌کنید که بخش عمده از مهاجرین، از اوکرائین و کشورهای غرب بالقان خواهند آمد، دلیل شما چیست؟

مهاجرت از کشورهایی که شامل دور نخست در توسعه اتحادیه اروپا به سوی شرق می‌شدند، به گونه چشمگیر کاهش یافته است. با آنکه درآمد سرانه در  بلغاریا، رومانیا و کرواسیا به گونه میانگین در حال کاهش است اما با آنهم این کشورها پوتنسیل قابل ملاحظه را ارایه می‌کنند. بسیاری جوانان از این کشورها میل دارند که به آلمان مهاجرت کنند، چنانکه این کار را انجام داده اند. به این معناست،[مهاجرین] کشورهایی که در همسایگی مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قرار دارند، مانند اوکرائین و کشورهای غرب بالقان در آینده مطرح می‌شوند.  از این کشورها مردم تقریباً آماده اند که مهاجرت کنند، چنانکه درآمد سرانه در این کشورها پایین است. اما آنان تا حال فرصت های کمتر برای حرکت نمودن به سوی غرب داشته اند.

چنان که شما از اوکرائین گفتید، پی‌آمدهای مهاجرت کتلوی چه خواهد بود؟

اگر برای مردم اجازه داده شود که آزادانه حرکت کنند، احتمالاً افراد مسلکی در سطح بلند، در رده متوسط و سطح پایین مهاجرت خواهند کرد. اما چشم انداز مهاجرت نشان می‌دهد که در رقم کسانی که برای آینده در کشور خود سرمایه‌گذاری می‌کنند همچنان افزایش یافته است. بسیاری مردم مدارک دانشگاه می‌گیرند و یا آموزش حرفه‌ای می‌بینند به این دلیل که می‌دانند در خارج از کشورشان می‌توانند پول بیشتری را به دست آورند. ما متوجه شده ایم، رقم دانشجویان در دانشگاه‌ها و کسانی که به مراکز آموزش حرفه‌یی در کشورهایی که به به سمت اقتصادهای بازار حرکت کرده اند، به میزان قابل توجه افزایش یافته است. کشورهایی که در دور نخست توسعه اتحادیه اروپا نقش داشتند، رقم یادشده به دو برابر افزایش یافت. اما تمام این کشورها به گونه مساوی از فرار مغزها متاثر نشدند، در برخی از آنان افراد دوباره برگشتند. به گونه مثال، انسان هایی که مدرک طبی داشتند، کشورهای فقیر را ترک کردند و به کشورهایی رفتند که درآمد بالا دارند. البته که این موضوع کشورهای اصلی شان را متاثر می‌کند.

در مجموع، مهاجرت چه تاثیری می‌تواند بالای جامعه آلمان داشته باشد؟

جوامع توسعه یافته از نظر قومی متنوع تر می‌شوند. جمعیت اکثریت مهاجرین در آلمان حالا مختص به ترک‌ها، ایتالیایی‌ها و افراد از یوگوسلاویای سابق نیست. در حال حاضر، بسیاری دانشجویانی که برای تحصیل به آلمان می‌آیند، جوانان چینایی اند. مردم ماین اند اند که فاصله های‌ بیشتر را نزدیک بسازند، چرا که حالا هزینه سفر و ارتباطات در حال کاهش یافتن است.

به این معناست که هیچ گروه واحدی وجود ندارد که بر کشور تسلط یابد. به جای آن، گروه‌های مختلف با فرهنگ‌های مختلف خواهند بود که در کنار هم می‌آیند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که آلمانی زبانان با خارجیان به گونه تعجب برانگیز، خوب ادغام شده اند و ما باید بپذیریم که شهرهای بزرگ دیگر جمعیت قومی همگون ندارند. شهرها بیشتر متنوع می‌شوند و شاید هم این موضوع مشکلات مرتبط به مهاجرت را در طولانی مدت کاهش بدهد.

همه پرسی سال ۲۰۱۶ در بریتانیا در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپا، برخلاف این دیدگاه [مهاجرت] بود. بریتانیا گفته است که در آینده تنها مهاجران ماهر را می‌پذیرد.

ما مشاهده کرده ایم که مهاجران در اتحادیه اروپا، نسبت به خود بریتانیایی‌ها در بازار کار این کشور بهتر مدغم شده اند. آنها مالیه بیشتر می‌دهند، در تامین امنیت اجتماعی نقش بهتر می‌گیرند و نسبت به خود بریتانیایی ها تحصیلات بهتر انجام داده اند.

آنها به تولیدات ناخالص بریتانیا و سیستم رفاه این کشور، کمک‌های زیادی را انجام داده اند.

با این حال، بریتانیا در مهار مهاجرین از کشورهای سوم و مشترک المنافع کمتر موفق شده است. آنان در مقایسه به مهاجران در اتحادیه اروپا، خوب ادغام نشده اند. اطلاعات ما نشان می‌دهد که بریتانیا از ناحیه "برگزیت" یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به جهت منفی متاثر خواهد شد. زیرا، بریتانیا افراد مسلکی ماهر بسیاری را از کشورهایی که تازه عضو اتحادیه اروپا می‌شوند از دست خواهد داد.

هیربیرت بروکر از سال ۲۰۰۵ به این طرف، رئیس بخش تحقیقات مهاجرت و مطالعات بین المللی کار در انستیتوت فدرال برای تحقیقات در امور استخدام  بوده است. بروکر، از سال ۲۰۰۸ به اینسو، به عنوان آموزگار در دانشگاه بامبرگ نیز کار کرده است. او از سال ۲۰۱۷ تا حال، ریاست بخش تحقیقات مهاجرت اقتصادی و ادغام در دانشگاه هومبولت برلین را برعهده داشته است.

ترجمه شده از صفحه انگلیسی دویچه وله


 

در همین زمینه