حکومت آلمان فدرال می خواهد براساس قانون جدیدی که در سال روان اجرایی شده، شمار بیشتری از پناهجویان ردشده را اخراج کند.
حکومت آلمان فدرال می خواهد براساس قانون جدیدی که در سال روان اجرایی شده، شمار بیشتری از پناهجویان ردشده را اخراج کند.

شمار شهروندان خارجی که در آلمان زندگی می کنند و ملزم به خروج از کشور هستند، در سال روان افزایش یافته است. وزارت داخله آلمان یک دلیل آن را تسریع روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی می داند.

به گزارش روزنامه آلمانی «دی ولت» (شماره روز دوشنبه) که با رجوع به وزارت داخله دراین باره گزارش می دهد، شمار آن ها که در در پایان سال ۲۰۱۸ به ۲۳۵هزار و ۹۵۷ تن می رسید، در پایان سپتمبر سال ۲۰۱۹ به ۲۴۷هزار و ۴۰۶ تن افزایش یافت. 

بربنیاد این گزارش، ۱۹۷ هزار تن از افراد ملزم به خروج از کشور مدرک «دولدونگ» دارند. یعنی حضور آن ها در آلمان تحمل می شود، چون به طور مثال بیمار هستند یا این که اسناد لازم وجود ندارد. به گفته افراد آگاه به امور امنیتی، در بیشتر موارد اجرای حکم اخراج به خاطر نبود اسناد لازم انجام پذیر نیست. 

بربنیاد این گزارش، یک فهرست داخلی وزارت داخله آلمان نشان می دهد که میزان اخراج پناهجویان و شهروندان خارجی ملزم به خروج از آغاز سال روان تا به حال به حالت رکود درآمده است. در ماه های اپریل و می بالاترین میزان اخراج با ۲۰۴۳ مورد در ماه اپریل و ۲ هزار مورد در ماه می به ثبت رسیده است. در ماه سپتمبر سال روان، ۱۱۱۲ تن به طور داوطلبانه و با دریافت حمایت از سوی نهادهای دولتی، آلمان را ترک کردند. در ماه اپریل شمار آن ها به ۱۳۳۶ تن و در ماه می به ۱۳۲۳ تن می رسید. 

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال اعلام کرد که افزایش شمار افراد ملزم به خروج از کشور غیرمنتظره نیست. 

او در روز یکشنبه بعد از ظهر اعلام کرد، در بسیاری از مواردی که اداره مهاجرت آلمان تقاضاهای پناهندگی را رد کرده است، به روند رسیدگی به این درخواست ها «به تدریج پایان داده می شود» و متقاضیان «به طور قطعی و نهایی» پاسخ رد دریافت می کنند. 

به گزارش وزارت داخله آلمان، یکی از دلایل «افزایش اندک» شهروندان خارجی که ملزم به خروج از کشور هستند، تسریع روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی توسط اداره مهاجرت آلمان است. به گفته زیهوفر، «در بسیاری از موارد» به دوسیه های جدید درخواست های پناهندگی «با سرعت بیشتری رسیدگی می شود». 

حکومت آلمان فدرال می خواهد در چارچوب قانون بازگشت تنظیم شده که در سال روان اجرایی شده، میزان عودت پناهجویان ردشده و شهروندان خارجی را که ملزم به خروج از کشور هستند، و تعداد بازداشتگاه های لازم را به شدت افزایش دهد. 
در پایان سال ۲۰۱۸، به این منظور ۴۲۷ جایگاه ویژه بازداشت وجود داشت. براساس اطلاعات حکومت آلمان در حال حاضر این تعداد اندکی افزایش یافته و به ۵۴۳ مورد به اضافه ۳۴ جایگاه ویژه بازداشت برای افراد ملزم به خروج از کشور ایجاد شده است.  

در همین زمینه