انگلا مرکل و ژوزپه کنته خواهان همکاری همه کشورهای اروپایی برای تقسیم عادلانه مهاجران شدند. عکس: Tobias Schwarz/AFP
انگلا مرکل و ژوزپه کنته خواهان همکاری همه کشورهای اروپایی برای تقسیم عادلانه مهاجران شدند. عکس: Tobias Schwarz/AFP

مقام های ارشد ایتالیا و آلمان خواستار همکاری نزدیک تر کشورهای اتحادیه اروپا برای تقسیم مهاجرانی شدند که از بحیره مدیترانه نجات داده می‌شوند. این نخستین دیدار انگلا مرکل و جوزپه کونته در شهر رُم ایتالیا می‌باشد.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان دوشنبه شام در رٌم گفت، اروپا در بخش تقسیم مهاجرانی که از بحر نجات داده شده اند، هنوز به هدفش نرسیده است. او افزود، هرچند در آخرین نشست نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در مالتا برگزار شد، گام های ابتدایی به هدف اینکه دیگر مجبور نباشیم با نجات یافتن مهاجران در مدیترانه، به دنبال راه حل در تقسیم آنان باشیم.

صدر اعظم آلمان گفت: « با وجود آنهم هنوز باید کارهای زیادی را انجام داد تا به جایی برسیم که وظایف در تمام اروپا به طور عادلانه تقسیم شوند.»

انگلا مرکل تاکید کرد که "باید کشورهای بیشتری در زمینه تقسیم مهاجران سهم بگیرند."

جوزپه کونته همه کشورهای اتحادیه اروپا را دراین زمینه مسئول می‌داند

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا که برای نخستین بار از همتای آلمانی خود در شهر رٌم استقبال کرد، گفت: «هدف نهایی باید این باشد که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا (در زمینه تقسیم مهاجران) سهم بگیرند.» او گفت که آلمان همیشه در این بخش بسیار فعال بوده و ایتالیا را از هر جهت حمایت کرده است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان در جریان دیدار وزرای داخله چند عضو اتحادیه اروپا از توافقی سخن زد که بر اساس آن، کشورهایی مانند آلمان یا فرانسه مهاجران را از کشتی های نجات بپذیرند. این نشست که در ماه سپتمبر سال روان در مالتا برگزار شد، توافق آن تا هنوز در عمل پیاده نشده است. به این دلیل، کشتی های حامل مهاجران نجات یافته مجبور بودند که چندین روز را برای دریافت اجازه ورود به یک بندر مصئون در حال انتظار باقی بمانند.

کشتی نجات آلمانی «الان کوردی» در بحیره مدیترانه برای نجات مهاجران از بحر تلاش می کند. عکس: Picture-alliance/dpa/Sea-Eye/F. Heinz

این دو سیاستمدار به عنوان استراتیژی درازمدت در مبارزه با دلایل فرار و مهاجرت اشاره کرده و گفتند که به این منظور باید در لیبیا و کشورهای دیگر افریقایی ثبات سیاسی و اقتصادی برقرار شود. انتظار می‌رود که کونته، در کنفرانس کشورهای افریقایی که قرار است هفته آینده در شهر برلین آلمان برگزار شود، شرکت نماید. یکی از اهداف این نشست برقراری صلح و ثبات در لیبیا است.

مرکل: «ما برای بهبود اوضاع کار می کنیم»

انگلا مرکل به طور جدی خواهان بهبود همکاری مجادله برانگیز با گارد ساحلی لیبیا شد و گفت که در این کشور«باید از موانع بسیار زیادی عبور کرد» تا «نارسایی هایی کنونی برطرف شود.»

صدراعظم آلمان در ادامه بر اهمیت آموزش (ماموران نظامی لیبیایی) تاکید کرد و گفت: «ما باید بر اساس استندردهای عاقلانه‌ای پیش برویم که در تمام لیبیا رعایت نمی‌شود. اما، ما در این زمینه به کار مشغول هستیم.»

به گفته مرکل برای بهبود وضعیت در محل باید تلاش شود تا مردم دیگر فرار نکنند و خود را به خطر نیاندازند.

 لیبیا یکی از کشورهای اصلی ترانزیت برای مهاجران افریقایی است که سعی دارند خود را به اروپا برسانند. اتحادیه اروپا از لیبیا برای بازگرداندن مهاجران به این کشور حمایت می‌کند. جنگ داخلی در لیبیا جریان دارد و در بسیاری از مناطق آن هرج و مرج حاکم شده است. خطر شکنجه و بردگی، مهاجران را در لیبیا نیز تهدید می‌کند.


 

در همین زمینه