زندگی در سرپناه های مهاجران می تواند به تشدید ضربات روانی منجر شود که برخی از مهاجران متحمل آن شده اند. عکس: picture-alliance/dpa/N. Armer
زندگی در سرپناه های مهاجران می تواند به تشدید ضربات روانی منجر شود که برخی از مهاجران متحمل آن شده اند. عکس: picture-alliance/dpa/N. Armer

یک انجمن روانی-اجتماعی برای پناهجویان و قربانیان شکنجه از نبود امکانات درمانی لازم برای هزاران پناهجوی آسیب دیده، در آلمان انتقاد می‌کند.

روزنامه های گروه رسانه‌ای "فونکه" به نقل از گزارش انجمن مراکز روانی-اجتماعی برای پناهجویان و قربانیان شکنجه در سراسر آلمان (BAfF) نوشته اند که برای هزاران پناهجویی که از آسیب روانی رنج می‌برند، محلات درمانی در آلمان وجود ندارد. در بخشی از این گزارش آمده است که مراکز مشورتدهی مجبور اند که سالانه هزاران درخواست متقاضیان را رد کنند.

بر بنیاد این گزارش، «دست کم ۷۲۱۲ پناهجو» که به مراکز این انجمن در سال ۲۰۱۷ مراجعه کرده بودند، رد شده اند. در سال ۲۰۱۶ شمار آن ها به ۱۰هزارو۳۶۰ مورد می‌رسید. این روزنامه ها به نقل از این گزارش می‌نویسند: «ارقام واقعی بالاتر از این است. چون همه تقاضاها برای دریافت کمک به ثبت نمی‌رسند. به این گروه از مهاجران «رسیدگی نمی‌شود و آن ها در لیست انتظار هم قرار نمی گیرند.»

به گزارش این روزنامه ها، ۳۷ مرکز این انجمن به ۲۱ هزار و ۴۱۸ مراجعه کننده، در سراسر آلمان در سال ۲۰۱۷ رسیدگی کرده اند. در ادامه این گزارش آمده است: «به این ترتیب در مقایسه با پنج سال پیش شمار اشخاصی که تحت سرپرستی همه مراکز روانی اجتماعی قرار دارند، دو برابر شده است.»

در ادامه این گزارش تصریح شده است که افزایش رقم ورود پناهجویان به آلمان با موارد معالجه مستقیماً متناسب بوده است. روزنامه های گروه رسانه ای فونکه به یکی از دلایل افزایش آسیب روانی در میان پناهجویان چنین اشاره کرده است: «در صورتی که پناهجویان بدون مدرک اقامت مطمئن و تحت شرایط سختگیرانه به سر ببرند، خطر ابتلای آن ها به بیماری های روانی بیشتر از گروه های دیگر است.»

افزون بر این، احتمال ابتلای پناهجویان ساکن در سرپناه های دسته جمعی به «بیماری های روانی» بیشتر از آن هایی است که در اپارتمان های خصوصی زندگی می‌کنند.


 

در همین زمینه