حدود ۴۰ مهاجر در ۴ نومبر ۲۰۱۹ در یک کامیون در شمال یونان پیدا شدند. REUTERS/Stavros Karipidis
حدود ۴۰ مهاجر در ۴ نومبر ۲۰۱۹ در یک کامیون در شمال یونان پیدا شدند. REUTERS/Stavros Karipidis

در این اواخر مهاجران بیشتر از طریق کامیون ها به گونه قاچاقی به کشور های مورد نظر سفر کنند. گفته می شود انتقال مهاجران توسط کامیون ها برای قاچاقبران ارجحیت دارد. با آنکه این گونه سفر ها حادثه های وحشتناکی را در بر دارد اما انتقال مهاجران از طریق کامیون ها افزایش یافته است. مهاجر نیوز در مورد گزارش می دهد.

انتقال مهاجران توسط کامیون ها خطرناک است و باعث به وجود آمدن حوادث تراژیدی و مرگبار می گردد. افرادی که در داخل جعبه ها یا صندوق‌های سربسته انتقال داده می‍شوند ممکن است در اثر خفگی و نبود اکسیجن کافی جان خود را از دست بدهند. این خطر ها در کامیون های یخچال دار چند برابر است.

در ٢۳ اکتبر ماه گذشته، ۳۹ مهاجر ویتنامی در کامیون یخچال دار در انگلستان از جان خود را از دست دادند. در اواخر تابستان ٢۰۱۵ ، ۷۱ تن، از جمله چهار کودک ، در یک کامیون یخچال دار در اتریش از بین رفتند.

به همین تازگی ها، پلیس ترکیه دوشنبه ۱۱ نومبر٨٢ مهاجر افغان را در یک کامیون در غرب این کشور پیدا کرد. 

مهاجر نیوز در مورد استفده روز افزون قاچاقبران از کامیون برای حمل غیرقانونی مهاجران، با فرانسوا ژمن پژوهشگر و کارشناس مهاجرت در دانشگاه لیژ و استاد دانشگاه ساینس پو پاریس، گفتگو کرده است:

مهاجر نیوز: آیا کامیون ها وسیله ای حمل و نقل بهتر برای عبور مهاجران ازترکیه به کشورهای اروپایی هستند؟

فرانسوا ژمن: این یک روش معمول برای مهاجرت نه تنها در ترکیه بلکه به گونه کلی است. ما در سال های اخیر شاهد چندین فاجعه توسط کامیون های حامل مهاجران بوده ایم ، مانند ۷۱ مهاجر که در سال ٢۰۱۵ در اتریش کشته شدند و یا ۳۹ مهاجری که در انگلستان در یک کامیون جان باختند.

در این اواخر مهاجران و قاچاقبران کامیون ها را به عنوان وسیله حمل و نقل ترجیح می دهند. همه قاچاقبران و شبکه های قاچاق انسان با کامیون ها کار می‌کنند. هیچ شبکه مشخصی دیگری بهتر از کامیون ها برای آنها وجود ندارد.

برای عبور از کانال مانش و فرار از دوربین های پلیس بریتانیا، این کامیون های یخچالی است که از آنها برای انتقال مهاجران استفاده می شود.

مهاجران برای حمل و نقل توسط کامیون ها چه قدر پول می دهند؟

مقدار پول درخواست شده بستگی دارد به تعداد افرادی که در یک زمان منتقل می‌شوند.

برای عبور از کانال مانش، اگر توسط یک کامیون باشد، هر فرد از٢۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو پرداخت می کند. اگر سعی کنند با جت اسکی عبور کنند، سفر به تنهایی یا با دو نفر، می تواند تا۱۰۰۰۰یورو هزینه داشته باشد.

اما هرچه تعداد بیشتری در کامیون قرار بگیرند، تعداد آنها افزایش یافته و چانس گذشتن از مرز کم تر می گردد.

امکان دارد که برخی از مهاجران پول خود را برای پرداخت از این گذرگاه ها کنار بگذارند. همچنان ممکن است که خانواده آنها در پرداخت پول سهم بگیرند. سرانجام، این امکان نیز وجود دارد که شبکه قاچاق، آنها را در کشورهای دیگری ببرد و مجبور به کار کند تا پول قاچاقبران را بپردازند.

چرا قاچاقبران از کامیون ها بیشتر برای حمل و نقل مهاجران استفاده می‌کنند؟

ما در مرحله هستیم که تجارت قاچاقبران حرفه ای شده است. پیش از این، نوعی تمایز بین قاچاقبران امروزی  و  دیروز وجود داشت. ما قاچاقبرانی از مهاجران داشتیم که مهاجران را کمک می کردند و بیشتر نگران مردم بودند. آنها به نوعی تسهیل کننده مهاجرت بودند. آنها حق الزحمه خود را می برداشتند اما از وضعیت مهاجران نیز نگران بودند.

اما در حال حاضر اینطور نیست، مقصد قاچاقبران فقط بدست آوردن پول است و در این کار خیلی وارد هستند. امروز قاچاقبران یک روش صنعتی را توسعه می دهند، و مهاجران را به عنوان کالایی بدون نگرانی از شرایط بحران آور به آنها در نظر می‌گیرند.

چیزی که توسعه صنعتی و تجاری این اصل را بیان می‌کند این است که ما مرزها را بستیم، باعث بحران ها، به ویژه در خاورمیانه شدیم و مردم را به طور کامل مصمم برای عبور از این مرزها کردیم. آنها میان دو سوال، مرگ یا زندگی قرار دارند. با بسته شدن مرزها، این فرصت خوبیست برای قاچاقبران تا از طریق عبور مهاجران، امور تجاری خود را انجام دهند.

 


 

در همین زمینه