محافظان سرحدی بوسنیا و کرواسیا در برابر مهاجران. اکتوبر ٢٠١٨. عکس از رویترز
محافظان سرحدی بوسنیا و کرواسیا در برابر مهاجران. اکتوبر ٢٠١٨. عکس از رویترز

رئیس پلیس مرزی بوسنیا از فشار مهاجرانی که میخواهند از مرز صربستان وارد این کشور شوند، ابراز نگرانی کرده است. وی گفت که نیروهای مرزی نمی‌توانند جلو مهاجران را بگیرند و بیم آن وجود دارد که فشار مهاجرت در بوسنیا، وضعیت سیاسی کشور را وخیم سازد.

رئیس پلیس مرزی بوسنیا روز سه شنبه ۹ نومبر از تعداد مهاجرانی که از این کشور وارد صربستان می شوند ابراز نگرانی کرد. وی گفت که نیروهای مرزی نمی توانند جلوی مهاجران را بگیرند و به دلیل فشار مهاجرت به بوسنیا، وضعیت سیاسی این کشور به راحتی می تواند بدتر شود.

به گفته این منبع امنیت این کشور پس از جنگ داخلی در دهه ۱۹۹۰هنوز از نظر سیاسی شکننده است.

زوران گلیک، رئیس پلیس مرزی بوسنیا در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت كه اگرچه آنها مانع از ورود مهاجران به بوسنیا شدند اما آوارگان همچنان در تلاشند تا وارد این كشور شوند.

وی گفت: «در گروه پنا‌ه‌جویان با زنانی روبرو می شویم که باردار اند. در میان آنها کودکان نیز شامل هستند، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا مطابق با قوانین اخلاقی و همه کنوانسیون های بین المللی با آنها رفتار کنیم»

طبق آمار دولت بوسنیا، از ابتدای امسال بیش از ۱۳۰۰۰ مهاجر به بوسنیا رسیده اند. اما این کشور قادر به فراهم آوردن پنا‌ه‌گاه برای همه مهاجران نیست و بسیاری از آنها به کمک های اساسی نیاز دارند.

برای معلومات بیشتر: آب رسانی به کمپ مهاجران در شهر بیهاج بوسنیا قطع شد

آقای گلیک به آسوشیتدپرس گفت که تعداد نیروهای مرزی بوسنیا به حدود ۱۰۰۰ نفر می رسد، اما آنها برای محافظت از مرزها به فناوری جدید دسترسی ندارند.

وی افزود که آنها می توانند فقط یک سرباز را برای محافظت از هر ۳۰ کیلومتر از مرز استخدام کنند.

برای معلومات بیشتر: مهاجر افغان در بوسنیا «هیچ‌کس نمی‌‎خواهد در چنین ویرانه‌ای زندگی کند»

بوسنیا کشوریست در امتداد مسیر بالکان که مهاجران آسیایی و آفریقایی برای رسیدن به اروپا از آن می گذرند.

مهاجرانی که وارد بوسنیا می شوند معمولاً از صربستان می‌آیند. آنها سپس به مرز شمال غربی بوسنیا می روند و از این طریق تلاش می كنند وارد كرواسیا شوند.

با این حال عبور از مرز جنگلی و کوهستانی در این ناحیه برای مهاجرین آسان نیست و پلیس کرواسیا نیز با اتخاذ تدابیری، تعداد زیادی از مهاجران را به بوسنیا برمی‌گرداند.

بدین ترتیب، عده زیادی از مهاجران در نزدیکی مرز بوسنیا با کرواسیا در کمپ‌هایی گیر افتاده‌اند که شرایط زندگی در آن‌ها رقت بار است.


 

در همین زمینه