دسته های گل به یادبود مهاجران ویتنامی. عکس از پیکچر الیانس.
دسته های گل به یادبود مهاجران ویتنامی. عکس از پیکچر الیانس.

سه هفته بعد از کشف اجساد ٣٩ مهاجر ویتنامی از یک کامیون یخچالی در جنوب انگلستان، خانواده‌های قربانیان هنوز هم در انتظار انتقال این اجساد به کشور شان هستند. مقام‌های ویتنامی به دلیل مشکلات « لوژستیکی» تلاش دارند تا خانواده‌ها را راضی کنند اجساد سوزانده شوند؛ حال آنکه عقاید سنتی ویتنامی‌ها با این اقدام مخالف است.

مطابق آئین ویتنامی‌ها، جسد یک فرد متوفی باید حداکثر سه روز بعد از مرگ به خاک سپرده شود. اما نگوین دین جیا، یک پدر ویتنامی درمانده، همچنان منتظر است جسد پسرش، لونگ را به او برگردانند. او روز پنجشنبه ١۴ نومبر به خبرگزاری رویترز گفت: « ما دیگر خسته شده‌ایم. تنها چیزی که می‌خواهیم این است که فرزند مان را به ما بدهند.»

نزدیکان قربانیان در میان اطلاعات نادرست شبکه‌های اجتماعی در رابطه با قیمت گزاف انتقال اجساد و کمبود اطلاعات از سوی مقام‌‌های رسمی سرگردانند. شش خانواده قربانیان به خبرگزاری رویترز گفتند که ابتدا همه فکر می‌کردند اجساد نزدیکان شان به آنها تحویل داده خواهد شد. اما حال مقام‌ها تغییر عقیده داده‌اند و از آن‌ها میخواهند قبول کنند که اجساد سوزانده شوند.

 نگوین دین جیا می‌گوید او سند اجازه انتقال جسد فرزندش به کشور را هفته گذشته امضا کرد، اما روز بعد پولیس میخواست او را راضی کند که فقط خاکستر پسرش را تحویل بگیرد:« آن‌ها به من گفتند که سندی را که برای انتقال جسد پسرم امضا کرده‌ام، ارزش ندارد.» او که از این روند طولانی و پیچیده دلزده شده بود بالاخره قبول کرد که فقط خاکستر پسرش را به او بدهند.

« میخواهم برای آخرین بار خواهرم را ببینم»

عده‌ای از خانواده‌های قربانیان اما حاضر نیستند تسلیم شوند. خانواده فام تی ترا می، دختر جوانی که درست قبل از مرگ، به پدرو مادرش یک پیام خداحافظی فرستاده بود، از مقام‌های محلی خواسته که اجازه سوزاندن جسد دخترشان را لغو کنند. فام مان کونگ، پسر خانواده به خبرگزاری رویترز گفت: « میخواهم قبل از به خاک سپاری، برای آخرین بار خواهرم را ببینم.»

اطلاعات رسمی کمی در مورد این مساله جنجال برانگیز منتشر شده است. سفارت انگلستان در هانوی، حکومت ویتنام را تصمیم گیرنده اصلی در این قضیه می شمارد. سفارت ویتنام در انگلستان روز هفتم نومبر اعلام کرده بود که نمایندگان حکومت ویتنام در انگلستان حضور یافته‌اند تا عملیات انتقال اجساد را به زودترین فرصت هماهنگ کنند. حکومت ویتنام از اظهار نظر درباره مساله انتقال اجساد خودداری کرده است.

از سوی دیگر رسانه‌ها و مطبوعات رسمی ویتنام نیز این هفته درباره این قضیه اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند. رسانه‌های خصوصی هم گفته‌اند که پولیس از آنها خواسته با خانواده‌های قربانیان گفتگو نکنند.

قیمت گزاف انتقال اجساد یا مشکلات لوژستیکی؟

با این حال، یک مقام بلندپایه که خواست هویتش محفوظ بماند به خبرگزاری رویترز گفت « مشکلات لوژستیکی میان انگلستان و ویتنام» بروز کرده بود. این منبع اما جزئیات این مشکلات را توضیح نداد و گفت مقام‌ها تلاش کردند خانواده‌ها را راضی کنند که اجساد سوزانده شوند.

برای تعدادی از خانواده‌ها و افکار عامه، هزینه پولی انتقال اجساد در این قضیه دخیل بوده است. نگوین دین جیا می‌گوید پولیس خانواده او را متقاعد کرد که انتقال خاکستر آسانتر از انتقال جسد در داخل یک تابوت است. چندین تن از نزدیکان این پدر ویتنامی به او گفته بودند که در شبکه‌های اجتماعی شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه قیمت انتقال جسد به ویتنام ١،٢ میلیارد دونگ ویتنامی معادل ٥٠ هزار یورو است.

چندین خانواده کارگران ویتنامی در انگلستان تلاش دارند در فیسبوک اقداماتی را انجام دهند. یکی از این خانواده‌ها به جمع آوری کمک پولی برای تامین هزینه انتقال اجساد آغاز کرده است.

یک شرکت بین المللی مراسم تدفین و ترحیم در تماس با مهاجر نیوز قیمت انتقال یک جسد از انگلستان به ویتنام را دستکم ٧ هزار یورو برآورد کرد.   

 


 

در همین زمینه