شماری از مهاجران در کمپ ووچیاک که در شهر بیهاج قرار دارد. عکس: EPA/FEHIM DEMIR
شماری از مهاجران در کمپ ووچیاک که در شهر بیهاج قرار دارد. عکس: EPA/FEHIM DEMIR

شماری از نمایندگان اتحادیه اروپا از وضعیت کمپ ووچیاک در شمال بوسنی هرزگوین انتقاد کرده اند. این سیاستمداران در جریان دیدارشان، روز پنجشنبه گذشته در شهر بروکسل گفتند که در منطقه یادشده آب، لوله کشی، امکانات بهداشتی و برق وجود ندارند.

برخی از نمایندگان اتحادیه اروپا که روز پنجشبنه گذشته در شهر بروکسل روی وضعیت اردوگاه های پناهجویان در بوسنیا گفتگو می‌کردند، اوضاع ساکنین اردوگاه‌های این کشور را نگران کننده خواندند. آنان تاکید کردند که امکانات مناسب برای پناهجویان در کمپ ووچیاک و بیرا وجود ندارد.
کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» هم در پاسخ به سوال خبرگزاری کاتولیک «کی. ان. ای.» گفته است که وضعیت در کانتون یا ولایت اونا سانای بوسنیا متشنج شده است. در این منطقه شماری از اردوگاه مهاجران به ویژه کمپ ووچیاک و بیرا قرار دارند. به گزارش «یو ان اچ سی ار» این موضوع که گویا کمپ بیرا به دلیل پایان یافتن مدت زمان قرارداد اجاره، به زودی بسته می‌شود در افزایش تشنج سهم داشته است.  

«یو ان اچ سی ار» هشدار داد که بخش بزرگی از پناهجویان سرپناه «مناسب» در زمستان ندارند و فقط نیمی از ۸ هزار مهاجر و پناهجو در بوسنیا، در یک اردوگاه رسمی ثبت و راجستر شده اند.  

طبق اطلاعات سازمان ملل بین ماه های جنوری تا نومبر سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶ هزار مهاجر و پناهجو به بوسنیا و هرزگوین رسیده اند. آن ها از کشورهای پاکستان، افغانستان، سوریه، ایران و عراق هستند. 

 

در همین زمینه