بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی با رسیدن به زیلاند جدید آزادی اش را جشن گرفت.
بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی با رسیدن به زیلاند جدید آزادی اش را جشن گرفت.

پناهجوی کرد ایرانی که یک کتاب را به وسیله موبایل هوشمندش در اردوگاه بسته پناهجویان در آسترالیا نوشته بود، به زیلاند جدید رسید. این مرد رسیدنش به این کشور را "به عنوان یک مرد آزاد" جشن گرفت.

بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی که چندین سال را در اردوگاه بازداشت پناهجویان که متعلق به آسترالیا می‌شد در پاپوا گینه نو گذرانده بود، حالا به شهر کرایست‌چرچ در زیلاند جدید رسید. قرار است او در یک فیستیوال ادبیات اشتراک نماید.

بهروز بوچانی کتابی را زیر نام «هیچ دوستی به غیر از کوهستان‌ها» نوشته بود و آن را از طریق "واتس اپ" به مرکز چاپ فرستاد. این اثر برنده چندین جایزه به ویژه جایزه ادبیات ایالت ویکتوریا در شهر ملبورن آسترالیا گردید. این جایزه یکی از معتبرترین جایزه در بخش ادبیات این کشور می‌باشد که ارزش آن به ۱۰۰ هزار دالر استرالیایی (برابر با ۶۳ هزار یورو) می‌رسد.

بوچانی هنگام رسیدن به زیلاند جدید در گفتگو با روزنامه گاردین گفت: «من برای نخستین بار فکر می‌کنم که خوشحال هستم چرا که من جان به سلامت بردم.»

پاسپورت بوچانی را کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در همکاری با سازمان عفو بین الملل تهیه کرده که او بتواند به عنوان یک بازدیده کننده وارد این کشور شود.

بهروز بوچانی در گفتگو با رادیو زیلاند جدید اظهار کرد که ارایه درخواست پناهندگی در این کشور، موضوع فوری برایش دانسته نمی‌شود، بلکه می‌خواهد روی شریک سازی داستانش تمرکز کند. از دید او، موضوع درخواست پناهندگی می‌تواند بعدتر مطرح شود. بوچانی افزود: «اولین بار است که من مانند یک مرد آزاد قدم می‌زنم. به این خاطر است که من ترجیح می‌دهم زیاد روی این موضوع صحبت نکنم. من فکر می‌کنم که زمان خواهد گرفت تا من آزادی را بدانم و کاملاً درک کنم که من یک مرد آزاد هستم.»

این مرد پناهجو در بخشی از اظهارات خود اشاره کرد که می‌خواهد زیلاند جدید را ببیند و حدود ۲۵۰ پناهجوی گیرمانده در پاپوا گینه نو را نیز همکاری نماید.

بهروز بوچانی در سال ۲۰۱۳ ایران را ترک کرد و وارد اندونیزیا شد. او در آن زمان گفته بود که نظامیان به دلیل نوشتن مطالب ضد حکومتی بالایش یورش برده بودند. این مرد با پرداختن پول برای قاچاقبران تلاش کرده بود که وارد آسترالیا شود، اما در مسیر راه قایق حامل شان متوقف گردید و مامورین آسترالیایی او را به مرکز نگهداری پناهجویان در جزیره مانوس انتقال داده بودند. با این همه، بهروز پوچانی از سال ۲۰۱۳ به این طرف، حدود شش سال را در اردوگاهی که به گونه بسته است و پناهجویان در آن نگه‌داری می‌شوند، سپری کرده است.


 

در همین زمینه