کمپ میرال در ولیکا کلادوشا. عکس از رویترز
کمپ میرال در ولیکا کلادوشا. عکس از رویترز

مقام‌های محلی در شمال غرب بوسنیا تهدید کرده‌اند که در دو کمپ بزرگ مهاجران در این منطقه، ممنوعیت رفت و آمد را اعمال خواهند کرد. آن‌ها می‌خواهند با این اقدام به حکومت مرکزی فشار وارد کنند تا این کمپ‌ها را به جای دیگری انتقال دهند.

به گزارش خبرگزاری آشوشتید پرس، حکومت محلی کانتون اوناسانا در منطقه مرزی بوسنیا با کرواسیا اعلام کرده است که مقررات رفت و آمد در دو کمپ "بیرا" و "میرال" از روز جمعه آغاز خواهد شد و تا زمانی ادامه خواهد یافت که مشکل انتقال این دو کمپ حل گردد.

حدود به ٢٣٠٠ نفر در این دو کمپ در نزدیکی شهرهای بیهاچ و ولیکا کلادوشا زندگی‌کنند و مقام‌های محلی تهدید کرده‌اند که به هیچکس اجازه ورود به داخل این کمپ‌ها را نخواهند داد. مقام‌ها با این حال گفته‌اند که مهاجرانی که می‌خواهند به سوی مرز کرواسیا بروند اجازه دارند کمپ را ترک کنند.

مقام‌های حکومت مرکزی بوسنیا برخلاف معتقد هستند که وجود کمپ‌های بیرا و میرال برای هزاران مهاجر در شمال غرب این کشور ضروری است. وزیر امنیت بوسنیا می‌گوید سال گذشته دستکم حدود ٥٠ هزار مهاجر از طریق بوسنیا وارد اتحادیه اروپا شده‌اند.

تشنج و خشونت ؟

پیتر واندر اوریرت، نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنیا به مهاجر نیوز گفت: « قیودات تا هنوز آغاز نشده و ما امیدوار هستیم که مقام‌های محلی تغییر عقیده بدهند زیرا این اقدام برای مهاجران زیانمند خواهد بود.»

کمپ بیرا ظرفیت پذیرایی از ١٥٠٠ نفر را دارد که بیشتر شان مردان هستند. کمپ میرال هم با ظرفیت ٦٠٠ تا ٧٠٠ نفر از خانواده‌ها و مهاجران زیرسن پذیرایی می‌کند.

به گفته پیتر واندر اوریرت، ساکنان هردو کمپ از تهدید مقام‌ها آگاهی یافته اند و از این ناحیه سخت نگران هستند. اما سازمان بین المللی مهاجرت به مهاجران اطمینان داده است که حتی در صورت قیودات، توزیع غذا ادامه خواهد یافت.

سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای، به مقام‌های محلی هشدار داده‌است که وضع قیودات بر آزادی رفت و آمد مهاجران یک اقدام غیرقانونی است.در این بیانیه گفته شده که بر اساس قانون پناهندگی بوسنیا و کنوانسیون‌های بین المللی حقوق بشر« نباید آزادی مهاجران، پناهجویان و پناهندگان، نباید دچار محدودیت گردد.»

نگرانی از یک بحران انسانی

نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در گفتگو با مهاجر نیوز اظهار نگرانی کرد که قیودات در دو کمپ مهاجران، می‌تواند پیامدهای وخیمی در منطقه داشته باشد. او گفت: « بغیر از مشکل ٢٣٠٠ مهاجری که در کمپ بیرا و میرال زندگی می‌کنند باید برای ٢٥٠٠ مهاجری که در بیرون از کمپ‌ها به سر می‌برند نیز راه حلی پیدا کرد.»

به گفته کارشناسان، حدود یک هزار مهاجر در کمپ ووچیاک در وضعیت رقت باری زندگی می‌کنند و ١٥٠٠ نفر هم در جنگل‌های اطراف در ساختمان‌های ویرانه و متروک سکونت دارند.

خیمه‌های مهاجران در کمپ ووچیاک. عکس از ژن فرانک

بر مبنای همین نگرانی‌هاست که روز پنجشنبه مقام‌های اتحادیه اروپا از وضعیت در کمپ ووچیاک نیز که در ایالت اوناسانا قرار دارد انتقاد کردند و خواهان مسدود شدن این کمپ شدند.

دیمیتریس اوراموپولوس، کمیسار امور مهاجرت از مقام‌های بوسنیا خواست به هشت هزار مهاجر در این کشور سرپناه مناسب فراهم کنند.

او در ادامه گفت اتحادیه اروپا ٣٦ میلیون یورو به بوسنیا در عرصه مهاجرت کمک کرده است اما شرایط در کمپ ووچیاک به اندازه ای وخیم است که هیچگونه کمک دیگر اتحادیه اروپا ممکن نخواهد بود.

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید که حکومت بوسنیا این هفته با ایجاد دو مرکز جدید برای مهاجران در بیرون از ایالت اوناسانا موافقت کرده است. قرار است این دو مرکز در شهرهای توزله و ساراییوو ایجاد گردند.

پیتر واندر اوریرت گفت در این دو کمپ اولویت به مهاجران ساکن وویچاک داده خواهد شد و نه به مهاجرانی که در کمپ‌های بیرا و میرال به سر می‌برند.

 

 


 

در همین زمینه