دیوار متشکل از سیم خاردار در میان روستاهای فارا و کوستل، در مرز میان سلوانیا و کرواسیا. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز
دیوار متشکل از سیم خاردار در میان روستاهای فارا و کوستل، در مرز میان سلوانیا و کرواسیا. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

از سال ٢٠١٥ به این سو حکومت سلوانیا در حال ساختن دیواری از سیم خاردار در مرزهای جنوبی این کشور است تا مانع ورود مهاجران از کرواسیا به این کشور گردد. ساکنان روستاهایی که این دیوار از آنها عبور می‌کند معتقدند که این اقدام به ضرر محیط زیست بوده و مانع ورود مهاجران نشده است.

رودی، یک تن از ساکنان روستای "سلاوسکی لاز" در کوهستان‌های سلوانیا، در مرز با کرواسیا، همچنان خشمگین است: « چه کسی دوست دارد صبح‌ها با سیم خاردار جلو پنجره‌اش از خواب بیدار گردد ؟» او هنوز هم نتوانسته بپذیرد که چرا حکومت در کناره دریای کولپا این حصار سیم خاردار را ایجاد کرده است.

او که از کار تقاعد گرفته و سالهاست در این کوهستان‌های هنوز وحشی زندگی می‌کند در ادامه می‌گوید: « می‌گویند این دیوار را برای حفاظت از ما درست کرده‌اند، اما حفاظت از چی؟ من از هیچ چیز نمی‌ترسم.» توجیه ساخت این دیوار آهنی برای جلوگیری از« هجوم مهاجران» از سوی حکومت، برای او قانع کننده نیست.

رودی می‌گوید: « مهاجران از اینجا عبور می‌کنند. آن‌ها از طریق سلوانیا به سوی کشورهای دیگر و معمولاً شمال اروپا می‌روند.»

روستای کوستل با کمتر از ٦٥٠ جمعیت، در نزدیکی تنها جاده‌ای واقع شده که به کرواسیا می‌انجامد و دوستان رودی که در تنها کافه باز تا ساعت هفت شام، با او دور یک میز نشسته‌اند، حرف‌های او را تائید می‌کنند. به عقیده آن‌ها، این حصار بی‌فایده است، طبیعت اطراف را زشت کرده و در مورد نقش بازدارنده آن مبالغه شده است. مارکو، یک تن از دوستان رودی، از روستای مجاور فارا، لبخند می‌زند: « می‌گویند سیم‌های خاردار مانع عبور مهاجران می‌شود اما همه از اینجا می‌گذرند». با این گفته او همه می‌خندند.


مارکو در ادامه می‌گوید: « همین حالا، که زمستان است و دریا پر از آب وگل، زمین در حال لغزیدن و دیوار در حال فروریختن است. مهاجرانی که می‌خواهند از اینجا عبور کنند کوچکترین زحمتی نمی‌کشند. کافی است از بالای آن  بگذرند. در بعضی جاها، زیر دیوار یک راه باز شده، میتوانند از آن جا هم بگذرند.»

 ١١٦ کیومتر حصار سیمی

مقام‌های سلوانیا به مهاجر نیوز گفتند نزدیک به ١۴ هزار مهاجر از آغاز سال تا کنون از مرز گذشته‌اند، رقمی که « ٧٠٪ بیشتر از سال گذشته است.»

در تابستان امسال (٢٠١٩) ۴٠ کیلومتر دیوار، در مرز جنوبی سلوانیا در امتداد دریای کولپا ساخته شد. وزارت داخله در بیانیه‌ای تاکید کرده است که « باید جلو عبور غیرقانونی از مرزها گرفته شود.» حکومت سلوانیا از سال ٢٠١٥ به این سو در مجموع ١١٦ کیلومتر سیم خاردار در امتداد دریای کولپا ساخته است که ٦٧٠ کیلومتر مرز طبیعی با کرواسیا را تشکیل می‌دهد.

یک فرمانده پولیس سوانیا به مهاجر نیوز گفت: « این دیوار معجزه نمی‌کند اما به ما کمک می‌رساند.»


خالد، یک پناهجوی اریتره‌ای، که در لیوبلیانا زندگی‌می‌کند، در تلاش سوم موفق شد تا از مرز کرواسیا وارد سلوانیا گردد. او خاطره دیوار را چنین بیان می‌کند: « من در ماه می  در نزدیکی ریبینکا از مرز عبور کردم.  یادم است که وقتی از دریا گذشتم با دیوار سیم خاردار روبرو شدم. وقتی از سیم‌های خاردار بالا رفتم و دست‌هایم پاره و پر از خون شد اما عبور کردم.»

کوهستان‌های خطرناک، خرس وحشی و سرمای وحشتناک

دیوار سیم خاردار برای رودی، گذشته از خطرناک بودنش، « یک حصار شرم آور» است که مهاجران را بدنام می‌کند: « از اینجا خانواده‌ها، بعضی وقتها با کودکان، رد می‌شوند. من نمی‌دانم چرا آن‌ها را باید دشمن حساب کرد؟»

یک دختر جوان که می‌گوید برای مهاجرانی که از اینجا عبور می‌کنند، « این حصار دروازه جهنم است» خطرات بعدی را بر می‌شمرد: کوهستانی که اگر در آن گم شوی، خیلی خطرناک است، سرمای وحشتناک و تعداد زیاد خرس....بعضی وقت‌ها فریاد‌هایی از بلندی‌ها به گوش می‌رسد و نشان می‌دهد که مهاجران می‌خواهند حیوانات را بترسانند....

در هفته‌های اخیر دو مهاجر در دریای کولپا غرق شدند و یک مهاجر دیگر هم از سرما و خستگی در جنگل جان داد.

گاهی مهاجران برای عبور از سیم خاردار، بالای آن را با تکه میپوشانند. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

اما مهاجران بغیر از دیوار، باید از روبرو شدن با گزمه پولیس اجتناب کنند. خالد می‌گوید: « شب‌ها وقتی تلاش می‌کنیم از مرز بگذریم، روشنایی چراغ دستی را پشت دیوار می بینیم. پولیس در همه جا است و ما از این بیشتر می‌ترسیم و تلاش می‌کنیم به دست پولیس نیفتیم. وقتی ترا بگیرند به کرواسیا روانت می‌کنند. تقریباً هیچوقت به پایتخت نمی‌برند تا تو درخواست پناهندگی بدهی.»

مقام‌ها می‌گویند از آغاز سال جاری از مجموع ١۴ هزار مهاجر غیرقانونی، بیشتر از ٨ هزار نفر از مرزهای سلوانیا برگردانده (Pushbacks) شده‌اند.

گزمه شبه نظامیان راست افراطی

کاتارینا برنار ستروا، مدیر انجمن کمک به مهاجران در سلوانیا به نوبه خود با عصبانیت می‌گوید: « وجود پولیس، ارتش، این دیوار و حتی شبه نظامیان، کاملاً شرم آور است!»

واقعیت هم این است که از چند روز به این سو، شبه نظامیانی با صورت‌های پوشیده در نقاب سیاه، در امتداد دریای کولپا گزمه می‌زنند. آن‌ها توسط آندره سیسکو، یک فرمانده راست افراطی رهبری می‌شوند که میخواهد برای « دفاع از مرز» و « دستگیری مهاجران» به پولیس کمک کند. آندره سیسکو استدلال می‌کند: « ما نقطه آغاز مرز شنگن هستیم. ما می‌خواهیم این پیام را به خارجیان برسانیم که در کشور خود باقی بمانند. دیوار شکننده است و جلو مهاجران را نمی‌گیرد به همین دلیل ما اطراف دریا را کنترول می‌کنیم.»

محافظان شبه نظامی راست افراطی سلوانیا در مرز با کرواسیا. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

آندره سیسکو هیچگونه ماموریت قانونی ندارد. به همین دلیل روستائیان نمیدانند چرا شبه نظامیان او اینجا هستند. 

برخی‌ها هنگام عبور این شبه نظامیان از مناطق مرزی، می‌خندند و می‌گویند: « جشن کارناوال است !» اما عده ای دیگر مانند کاتارینا برنارد ستروا، این ارتش موازی را با نگرانی دنبال می‌کنند: « من از  وجود این‌ها می‌ترسم. دولت علناً آنان را محکوم کرده اما در اصل، کاری خاصی انجام نمی‌دهد. این‌ها دیوانه هستند و ما انتظار عکس العمل جدی از جانب حکومت را  داشتیم که مثلاً این گزمه‌ها را منحل کند.»

پولیس سلوانیا به پرسش مهاجر نیوز درباره این شبه نظامیان سکوت می‌کند. ویسجم توسکان، یکی تن از فرماندهان پولیس کوپر، در غرب سلوانیا، فقط می‌گوید: « من درباره آن‌ها چیزی ندارم بگویم. پولیس از آن‌ها حمایت نمی‌کند.»

شب، دوستان کافه نشین رودی در مورد سرنوشت مهاجرانی که توسط شبه نظامیان دستگیر شده‌اند، صحبت می‌کنند. رودی با نگرانی می‌پرسد: « برای دستگیری مهاجران پولیس و ارتش داریم. یک دیوار هم که مانع آن‌ها شود تا راه خود را ادامه بدهند. این‌‌ها شبانه در کوهستان با مهاجران چگونه برخورد می‌کنند ؟»

یک دختر جوان که در آخر میز نشسته، آهسته می‌گوید: « اینها نقاب دارند و در جنگل گزمه می‌زنند. من بیشتر از اینها می‌ترسم تا از مهاجرانی که از دریا می‌گذرند. من اگر مهاجر می‌بودم خوشم نمی‌آمد به دست این‌ها بیفتم.»

یک شبه نظامی راست افراطی در کنار دریای مرزی سلوانیا با کرواسیا. عکس از دانان البوز/ مهاجر نیوز

  

در همین زمینه