کشتی نجات اوشین وایکنگ. عکس از سازمان پزشکان بدون مرز
کشتی نجات اوشین وایکنگ. عکس از سازمان پزشکان بدون مرز

کشتی نجات اوشین ویکنگ روز سه شنبه ١٩ نومبر ٩۴ مهاجر از جمله ۴ زن و شش کودک را از آب‌های لیبیا نجات داد. کشتی عملیات نجات در منطقه را برای یافتن مهاجران نیازمند کمک ادامه می‌دهد.

ده روز بعد از بازگشت به دریا، اوشین ویکنگ ٩۴ مهاجری را که در یک کشتی لاستیکی سوار و با خطر روبرو بودند از آب‌های لیبیا نجات داد. به گفته سازمان اس او اس مدیترانه « در میان نجات یافتگان ١١ زن و شش کودک وجود دارند. چهار تن از زنان نیز حامله هستند.»

وضعیت سلامتی نجات یافتگان به خوبی روشن نیست اما سازمان اس او اس مدیترانه نوشته است که « سرما و باد برای کسانی که بخواهند در ین فصل سال، از مدیترانه عبور کنند، خطر سرمازدگی را افزایش می‌دهد.» به گفته این سازمان « وقتی شب زودتر فرا می‌رسد، هوا به سرعت سرد م‌یشود و باد و باران شدت می‌گیرد، به گونه ای که دریا به یکبارگی به یک هیولا بدل می‌شود تا با موج‌های بلند چندمتری خود، همه چیز راببلعد. این شرایط، برای کشتی‌های کوچک و سرنشینان آن می‌تواند به سرعت خطرناک گردد.»

تیل، یک تن از دریانوردان رضاکار در کشتی اوشین ویکنگ می‌گوید کشتی‌هایی که مهاجران با آن از لیبیا فرار می‌کنند به محض برخورد با امواج نزدیک به ١،٥ متر ارتفاع، واژگون می‌شوند. به گفته او « در شرایط کنونی ارتفاع امواج چهار متر است و اگر شما در آب بیفتید شانس زنده ماندن تان با سردی آب به سرعت کاهش پیدا می‌کند. بگونه مثال، اگر حرارت آب ١٥ درجه سانتی گراد باشد، شما در کمتر از دوساعت بیهوش خواهید شد. برای کسانی که ترسیده‌اند و آب بازی بلد نیستند دو تا پنج دقیقه کافی است تا غرق شوند.»

دریانورد اوشین ویکنگ در ادامه می‌گوید که « یک کشتی حامل مهاجران حتی اگر روی امواج هم قرار بگیرد، رطوبت و باران، و نبود آفتاب به سرعت حرارت پوست بدن را کاهش می‌دهند و اگر کسی لباس مرطوب به تنش باشد، خطر سرمازدگی برای او جدی خواهد بود.»

یک مسئول اوشین ویکنگ به مهاجر نیوز گفت کشتی فعلاً در منطقه جستجو باقی می‌ماند تا به مهاجران احتمالی دیگر نیز کمک کند. به همین دلیل تا هنوز برای پیاده کردن مهاجرانی که امروز نجات داده شده‌اند هیچگونه درخواستی به مقام‌های مالتا یا لامپدوسا ارائه نشده است.

بغیر از اوشن ویکنگ، دو کشتی نجات دیگر یعنی اوپن آرمس و آیتا ماری، در منطقه حضور دارند.


 

در همین زمینه