یک پولیس سلوانیایی در حال کنترول مرز مشترک با ایتالیا در کوپر.  ماه نومبر ٢٠١٩. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز
یک پولیس سلوانیایی در حال کنترول مرز مشترک با ایتالیا در کوپر. ماه نومبر ٢٠١٩. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

از ماه جولای گذشته تا کنون، گزمه‌های مشترک پولیس سلوانیا و ایتالیا در مرزهای هردو کشور مانع ورود مهاجرانی می‌شوند که می‌خواهند به ایتالیا بروند. مهاجر نیوز با پولیس سلوانیا در شهر کوپر، در نزدیکی مرز با شهر تریست در ایتالیا، گفتگو کرده است. در این منطقه هر هفته دهها مهاجر دستگیر می‌شوند.

حوالی ظهر است که گزمه تصمیم می‌گیرد کارش را تمام کند و برگردد. چندین ساعت می‌شود که باران می‌بارد و غبار همه جا را پوشانده است. دو پولیس سلوانیایی و یک پولیس زن ایتالیایی، بدون آن که « کسی را دیده باشند» بر می‌گردند. پولیس زن ایتالیایی، که کارش را ساعت هفت صبح شروع کرده و می‌خواهد برای گزارشدهی به کمیساریای شهر کوپر، در نزدیکی مرز ایتالیا برود، مسئولیت را به دوش هوای نامساعد می‌اندازد و می‌گوید: « در چنین هوایی، تلاش برای رد شدن از مرز دشوار است اما امکان دارد.»

گزمه آن روز در کوهستان‌های کاستلک و سوسرب، در حدود ده کیلومتری شمال کوپر انجام شد، جایی که از ارتفاعات آن، شهر کوچک ایتالیایی سان دورلیگو را از دور میتوان دید. این بار هم هیچ مهاجری به دست گزمه مشترک نیفتاد.

از ماه جولای گذشته تا کنون، پولیس مشترک پولیس سلوانیا و ایتالیا در مرزهای هردو کشور کارخود را آغاز کرده‌اند. این گزمه‌ها تا پایان ماه سپتمبر ادامه خواهد یافت و هدف آن جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از طریق جاده بالکان به سوی ایتالیا و اروپای غربی خواهد بود.

یک گزمه مشترک متشکل از یک پولیس زن ایتالیایی و دو پولیس سلوانیایی، ماه نومبر ٢٠١٩. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

اگر در جریان بحران بزرگ مهاجرت در سال ٢٠١٥ دهها هزار مهاجر و پناهنده از افغانستان، سوریه و عراق از این مسیر عبور کرده بودند این موج در جریان سه سال اخیر کاهش یافته بود.  اما از بهار سال ٢٠١٩ سلوانیا بار دیگر شاهد افزایش ورود مهاجران از کرواسیا به این کشور است.

ویسجم توسکان، یک تن از فرماندهان پولیس شهر کوپر به مهاجر نیوز گفت: « تلاش برای عبور از مرز به مقصد ایتالیا نسبت به سال گذشته ٢٢ درصد افزایش یافته و این رقم در سرتاسر کشور به ٧٠ درصد می‌رسد.» به گفته مقام‌های سلوانیا، از ماه جنوری تا پایان اکتوبر امسال، ١۴ هزار نفر به صورت غیرقانونی از مرز وارد شده‌اند در حالیکه سال گذشته این رقم ٨٢٠٠ نفر بود.

نقاط مرزی به رنگ سرخ توسط گزمه‌های مشترک سلوانیا و ایتالیا کنترول می‌شوند، ماه نوامبر٢٠١٩. عکس دانا البوز/ مهاجر نیوز

افزایش مهاجران الجزایری و مراکشی

در میان مهاجران دستگیر شده معمولاً تعداد زیادی از الجزایری‌ها و مراکشی‌هایی دیده می‌شوند که با استفاده از سهولت‌های ویزا، به ترکیه می‌روند و سپس جاده بالکان را برای رسیدن به اروپا انتخاب می‌کنند. امیر، یک مهاجر مراکشی در لیوبلیانا به مهاجر نیوز گفت: « من می‌توانستم از طریق مدیترانه از مراکش به اسپانیا بروم اما خیلی گران بود و قاچاقبر بیشتر از ٥ هزار یورو می‌خواست. از طریق بالکان مجانی می‌توانم بروم.»

یک مهاجر دیگر مراکشی، که خاطره بدی از دریا دارد نخواست از این طریق مهاجرت کند: « برادرم وقتی می‌خواست در یک کشتی به اسپانیا برود غرق شد. مهاجرت از طریق ترکیه و جاده بالکان طولانیست اما خطر کمتری دارد.»

مقام‌های سلوانیا می‌گویند شمار زیاد از مهاجران دستگیر شده توسط پولیس،  مهاجران شمال افریقا، پاکستانی‌ها و افغان‌ها هستند.

«قاچاقبر لازم نیست»

امیر می‌گوید رفتن به ایتالیا دشوار نیست: « من در لوبلیانا توقف کردم تا برایم کفش پیاده روی و یک بالاپوش گرم بخرم و به زودی خواهم رفت. همراه با یک دوستم از طریق جنگل و به کمک تیلفون‌ می‌رویم و به قاچاقبر ضرورت نداریم.» امیر می‌خواهد در فرانسه به بوردو برود زیرا در آنجا خانواده دارد.

در مرز سلوانیا با ایتالیا سیم خاردار وجود ندارد و مهاجران می‌گویند عبور از این مرز آسان اسانتر است. به گفته امیر« بدترین جا کرواسیا است با سیم خاردار و پولیس خشن اش.» حکومت سلوانیا، خلاف نظر چندین تن از سیاستمداران ایتالیایی، ایجاد یک حصار مرزی در غرب این کشور را رد کرده اما برای جلوگیری از تردد مهاجران تجهیزات زیادی را به کار انداخته و سیستم کنترول ویدیویی و دِرون‌ها را در اختیار نیروهای مرزی قرار داده است.

در جنگلی که بخش زیادی از مرز مشترک سلوانیا با ایتالیا را در بر می‌گیرد، ساکنان محل نیز به پولیس کمک می‌کنند. یک تن از نیروهای مرزی می‌گوید: « بعضی وقت‌ها ساکنان منطقه به ما زنگ می‌زنند و می‌گویند که شاهد چیزهای غیرعادی در کوه یا جای دیگری بوده‌اند.»

در فصل‌های مختلف، مهاجران برای عبور از مرز از تاکتیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند.در تابستان، آن‌ها بیشتر پیاده می‌گذرند اما در زمستان از موتر، وان یا لاری استفاده می‌کنند. گاهی هم شب‌ها از مرز عبور می‌کنند اما معمولاً برای رفتن از ولیکا کلادوشا در بوسنیا تا تریست در ایتالیا، حدود ده روز پیاده می‌روند.

طی یک هفته ١٢۴ نفر دستگیر شدند

گزمه‌های پولیس نیز متناسب با تاکتیک مهاجران، تغییر می‌کنند. یک فرمانده پولیس به مهاجر نیوز می‌گوید البته که شیوه‌های پولیس را افشا نخواهد کرد!

امیر، از وجود گزمه‌های مشترک سلوانیا وایتالیا در مرز آگاهی نداشت اما از این موضوع نگران نیست: «در هر مرزی کنترول وجود دارد !»

پولیس سلوانیا از گزمه کنونی راضی به نظر می‌رسد. ویسجم توسکان، فرمانده پولیس کوپر می‌گوید: « روز گذشته (١٢ نومبر) دوازده مهاجر را دستگیر کردیم. آن‌ها به سه موتر جداگانه با قاچاقبران تقسیم شده بودند. در هفته ۴ تا ١٠ نومبر نیز ١٢۴ نفر را دستگیر کردیم. گزمه‌های ما معجزه نمی‌کنند اما فعلاً نشان می‌دهند که موثر هستند.»

گزمه مشترک پولیس مسلح در امتداد مرز، ماه نومبر ٢٠١٩. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

************************************ 

* نام مهاجران تغییر داده شده است.


 

در همین زمینه