٣٠ مهاجر سوار بر این کشتی روز چهارشنبه ٢٠ نومبر  نجات یافتند. عکس از اس او اس مدیترانه
٣٠ مهاجر سوار بر این کشتی روز چهارشنبه ٢٠ نومبر نجات یافتند. عکس از اس او اس مدیترانه

کشتی اوشین ویکنگ در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ١٢٥ مهاجر را از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داد. یک روز بعدتر کشتی اوپن آرمز نیز در این منطقه به کمک ٧٣ مهاجر دیگر شتافت. هردو کشتی گفته‌اند که برای کمک به مهاجران احتمالی دیگر، در منطقه باقی می‌مانند.

اوشین ویکنگ روز چهارشنبه ٢٠ نومبر ٣٠ نفر را که کشتی آن‌ها در نزدیکی آب‌های لیبیا سرگردان بود از آب نجات داد. به گفته سازمان اس او اس مدیترانه، که همراه با داکتران بدون مرز اوشن ویکنگ را اداره می‌کند، « کشتی مهاجران توسط دوربین ردیابی شد و سرنشینان آن گفته‌اند که شب سه شنبه را در آب گذرانده‌اند.»

اوشین ویکنگ در جریان عملیات قبلی خود در روز سه شنبه ١٩ نومبر، ٩۴ مهاجر را از آب‌های منطقه نجات داده بود و حال شمار مهاجران در عرشه آن به ١٢٥ نفر می‌رسد. بیشتر این مهاجران از افریقای غربی و اریتره هستند.

بامداد روز پنجشنبه ٢١ نومبر کشتی اسپانیایی اوپن آرمز از نجات ٧٣ مهاجر، شامل ٦٩ مرد و چهار زن، خبر داد. سازمان پروآکتیو اوپن آرمز در یک پیام تویتری نوشت که تعدادی از مهاجران نجات داده شده از سوختگی درجه دوم و سوم، زخم گلوله، سرما زدگی جدی، کم‌آبی بدن و شوک روانی رنج می‌برند.

مسئولان هردو کشتی گفته‌اند که در جستجوی مهاجران احتمالی دیگر که به کمک نیاز داشته باشند، در منطقه باقی می‌مانند.

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید از اول جنوری تا ١٣ نومبر ٢٠١٩، حدود ١٠٩١ مهاجر در تلاش عبور از مدیترانه برای رفتن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

احتمال دارد این رقم افزایش یابد زیرا شبکه تیلفونی کمک به مهاجران، آلارم فون، روز پنجشنبه خبر داد که یک ماهیگیر شاهد غرق شدن مهاجران در سواحل لیبیا بوده است. او گفته است که ٣٠ تن از این مهاجران را نجات داده اما ٦٧ تن دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

چارلی یکسلی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان این خبر را نگران کننده خواند و گفت که « با بهتر شدن آب و هوا، از روز گذشته تلاش‌ها برای عبور » از مدیترانه افزایش یافته است. او در ادامه گفت تنها در روز پنجشنبه ٢٥٠ مهاجر توسط یک کشتی نجات بشردوستانه نجات یافته و یا هم دستگیر شده و به لیبیا برگردانده شده‌اند.


 

در همین زمینه