مهاجران ثبت نشده در یونان فقط در موارد اضطراری می توانند از خدمات سیستم ملی صحت استفاده کنند./عکس: Picture alliance
مهاجران ثبت نشده در یونان فقط در موارد اضطراری می توانند از خدمات سیستم ملی صحت استفاده کنند./عکس: Picture alliance

مهاجرانی که مدرک اقامت ندارند، در زندگی روزمره دچار مشکلات زیادی می‌شوند. اما اگر آن ها بیمار شوند، وضعیت شان شاید بیشتر به وخامت بگراید و در برخی موارد زندگی شان به خطر خواهد افتاد. چنین اشخاصی برای دریافت خدمات طبی در یونان به کجا می‌توانند مراجعه کنند؟

بحران اقتصادی در یونان که در حدود سال ۲۰۰۸  آغاز شد، بر خدمات طبی و سیستم های بیمه اجتماعی تاثیر بسیار بدی گذاشت. در سال های پس از آغاز بحران اقتصادی، میلیون ها تن در این کشور به مراقبت های طبی دسترسی محدود داشتند و یا اینکه به طور کلی از آن بی بهره بودند.

پس از این که حکومت چپ گرای یونان در سال ۲۰۱۶ قانون جدیدی (۴۳۶۸/۲۰۱۶) را به اجرا درآورد، وضعیت اندکی بهبود یافت. اما به طور کلی اشخاصی  که بیمه نشده اند، هنوز هم فقط در موارد اضطراری می‌توانند از خدمات سیستم ملی صحت یونان استفاده کنند. مهاجران ثبت نشده می‌توانند بدون هیچ‌گونه ترس و هراس از پیدا شدن توسط مقام های مهاجرت در موارد اضطراری، به شفاخانه مراجعه کنند و به طور رایگان مورد معالجه قرار گیرند.

برای کسانی که در یونان زندگی می‌کنند و اجازه اقامت ندارند، سازمان‌های ذیل خدمات صحی را فراهم می‌کنند:

کلینیک های همبستگی (KIFA)

پس از سال ۲۰۰۹، یک جنبش مردمی زیر نام «کلینیک های همبستگی» که کیفا نامیده می‌شود، ایجاد گردید. این کلینیک ها و داروخانه ها کماکان به ارائه کمک های طبی برای پناهجویان و مهاجران ثبت نشده تا به حال ادامه می‌دهند.

کلینیک های همبستگی در تمام یونان فعالیت می‌کنند و از طریق سازمان های غیردولتی و کمک های خصوصی تمویل می‌شوند. مهاجران می‌توانند در این کلینیک ها به طور رایگان از امکانات دارویی و معالجه بهره مند شوند. اشخاصی هم که بیمه شده اند، اما از عهده پرداخت هزینه های لازم برای داروهای شان بر نمی آیند، می‌توانند به این کلینیک ها مراجعه نمایند.

 داکتران جهان یا «Medecins du Monde» کلینیک های طبی را زیر نام «کلینیک های چند بخشی با درهای باز» اداره می‌کند.

افرادی که به سرویس ملی صحت دسترسی ندارند و یا به طور محدود از خدمات آن بهره مند می‌شوند، می‌توانند در این پلی‌کلینیک ها از خدمات ابتدایی طبی، مشورت های روانشناسی و داروهای لازم برای درمان بهره مند شوند.

تا به حال این فعالیت های معالجوی و درمانی در شهر آتن، پیریوس، تسالونیکی، پاتراس، خانیا و کاوالا ۶ پلی‌کلینیک به پیش برده می‌شوند. اما این کلینیک ها در حال تجدید سازمان دهی هستند و دامنه خدمات آن ها احتمالا محدود خواهد شد.

به گفته سوتیریس پاپاکنستانتینو، داکتر و هماهنگ کننده طبی که با سازمان داکتران جهان همکاری دارد، ممکن است خدمات طبی این پلی‌کلینیک ها در آینده به شهرهای آتن و تسالونیکی محدود شود.

معمولا پرسنل این پلی‌کلینیک های چند بخشی را داکتران رضاکار تشکیل می‌دهند. آنان داکتران زنان، اطفال، جراح، پوست، قلب، چشم، جراحی استخوان، رادیولوجی، شش، مجاری تنفسی، حلق، گوش، بینی، طب روانشناسی و نویرولوژی اند.

در این پلی‌کلینیک ها امکان استفاده از مشورت های روانشناسی نیز وجود دارد. افزون بر این خدمات اختصاصی برای کودکان و نوجوانانی نیز فراهم می‌شود که دچار معیوبیت های مادام العمر و مشکلات یاد گیری هستند.

مهاجرانی که به این پلی‌کلینیک ها مراجعه می کنند، با طیف گسترده ای از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و به گفته پاپاکنستانتینو، این مشکلات به مدت زمان اقامت شان در یونان بستگی دارد. برخی از آن ها دچار بیماری های مزمن مانند دیابت و مشکلات قلبی هستند و شاید از چندین سال بدین سو برای معالجه به این جا مراجعه کنند.

بیشتر افرادی که به پلی‌کلینیک ها مراجعه می‌کنند از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند که با زندگی در شرایط دشوار و مشکلاتی مانند بیکاری، چالش مالی یا وضعیت بی ثبات خانوادگی ارتباط دارد. بسیاری از آن ها در نتیجه وقایعی مانند خشونت های نژادپرستانه، شکنجه یا اختطاف دچار اختلالات استرسی پس از آسیب روانی شده اند.

این اشخاص احتمالا نزد یک داکتر روانشناس فرستاده می‌شوند و به صورت رایگان دارو دریافت می‌کنند.

پراکسیس (Praksis)

در شهر آتن و تسالونیکی پلی‌کلینیک هایی وجود دارند که توسط سازمان غیردولتی پراکسیس اداره می‌شود. در این جا داکتران عمومی، اطفال، زنان و زایمان، دندان، پوست و چشم به کار مشغول اند. افرادی می‌توانند به این جا مراجعه کنند که به سیستم عمومی صحت دسترسی ندارند. پلی‌کلینیک های سازمان پراکسیس داروی رایگان را در اختیار افراد نیازمند می گذارد و امکان واکسین کردن نیز در آن وجود دارد.

نبود حمایت مالی

سازمان های غیردولتی که در یونان معالجه طبی و دارو در اختیار مهاجران ثبت نشده می‌گذارند، شکایت دارند که به خاطر کمبود منابع مالی نمی‌توانند در سطح و اندازه لازم این کار را انجام دهند. به گفته پاپاکنستانتینو، کاهش خدمات پلی‌کلینیک هایی که توسط سازمان داکتران جهان اداره می‌شود تا اندازه ای به دلیل از دست دادن منابع مالی است که از بودجه کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا حمایت مالی می‌شود.

آدرس های سودمند:

.Athens Solidarity Center, 2 Domokou st

مقابل ایستگاه راه آهن شهر آتن، منزل دوم

دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا هفت بجه شام

شماره تماس: ۲۱۰۸۲۲۰۸۸۳

Thessaloniki Solidarity Center, 29A Ptolemaion st.

دوشنبه تا جمعه: از ساعت ۹ الی ۵ عصر

شماره های تیلفون: ۲۳۱۰۵۰۱۰۳۰ و ۲۳۱۰۵۰۱۰۴۰ 

در همین زمینه