نبوسیا استفانوویچ، وزیر داخله صربستان/عکس: ای پی ای/کریستیان برونا
نبوسیا استفانوویچ، وزیر داخله صربستان/عکس: ای پی ای/کریستیان برونا

کمیسیون اروپا توافقنامه همکاری میان صربستان و آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) را تایید کرد. بر بنیاد این توافقنامه، قرار است روند مهاجرت و مبارزه با جرایم در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا مدیریت شوند. پارلمان اروپا نیز این توافقنامه را پس از رای گیری تایید خواهد کرد.

بر اساس یک توافقنامه که قرار است میان آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) و صربستان به امضا برسد، نیروهای بیشتری در اختیار (فرانتکس) قرار می‌گیرد که در مرز میان صربستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا مستقر خواهند شد.

کمیسیون اروپا این توافقنامه را پذیرفته و قرار است پارلمان اتحادیه اروپا هم پس از رای گیری، آن را مورد تایید قرار بدهد. صربستان که با کشورهای بلغارستان، رومانیا، هنگری و کرواسیا مرز مشترک دارد، در حال حاضر با بروکسل راجع به عضویت در اتحادیه اروپا مذاکره می‌کند.

فرانتکس می‌تواند که در خصوص کنترول کردن مناطق مرزی با صربستان کمک کند. این توافق در حالی صورت می‌گیرد که میزان مهاجرت در حال افزایش است. این آژانس می‌تواند که برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و جرائم فرامرزی عملیات مشترک را با صربستان انجام دهد. اتحادیه اروپا پس از رای گیری این توافقنامه را تایید خواهد کرد.

تا به حال توافقنامه های همکاری بین فرانتکس و کشورهای البانیا و مونته نگرو (که جزو کشورهای بالقان غربی هستند) به امضا رسیده اند و به زودی توافق های مشابه با مقدونیه و بوسنی هرزگوین نیز آماده خواهد شد. صربستان که با کشورهای بلغارستان، رومانیا، هنگری و کرواسیا مرز مشترک دارد، در حال حاضر با بروکسل راجع به عضویت در اتحادیه اروپا مذاکره می کند.

اوراموپولوس: باید متوجه سرازیر شدن مهاجران در کشورهای بالقان باشیم 

دیمیتریس اوراموپولوس، کمیسار اتحادیه اروپا برای مهاجرت، مسائل داخلی و شهروندی این معاهده را از طرف اتحادیه اروپا در حاشیه گردهم‌آیی اتحادیه اروپا با کشورهای بالقان غربی که در اسکوپیه برگزار شد، امضا کرد. موضوع این گردهمایی مسائل عدلی و قضایی بود.

اوراموپولوس بر این تاکید کرد که سرازیرشدن مهاجران در منطقه بالقان رو به افزایش است. او گفت، وضعیت با بحران سال های ۲۰۱۶ – ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست، اما با آنهم باید متوجه اوضاع باشیم.

سیاست های مهاجرت، امنیت مرزی، همکاری برای مبارزه با فساد، جرائم و تروریزم و مبارزه علیه قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح در صدر دستور جلسه این گردهم‌آیی قرار داشت.

کمیسار اتحادیه اروپا در مورد مقدونیه شمالی گفت که این کشور تا به حال برای ایجاد مراکز میزبانی از مهاجران خواهان کمک مالی نشده است. او اظهار کرد: «به هر صورت، اگر حکومت اسکوپیه به حمایت مالی نیاز داشته باشد «ما برای در دسترس گذاشتن کمک این جا هستیم.»

 

در همین زمینه