یک کودک پنج ساله از جمع ٧٣ مهاجر نجات داده شده  توسط کشتی اوپن آرمز، روز پنجشنبه ٢١ نومبر ٢٠١٦.  عکس از  رویترز
یک کودک پنج ساله از جمع ٧٣ مهاجر نجات داده شده توسط کشتی اوپن آرمز، روز پنجشنبه ٢١ نومبر ٢٠١٦. عکس از رویترز

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید طی دو روز گذشته صدها تن از مهاجران از سواحل لیبیا راه مدیترانه را در پیش گرفته‌اند. ناظران می‌گویند بهبود وضعیت آب و هوا در چند روز اخیر یکی از دلایل اصلی افزایش مهاجران در مدیترانه بوده است.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، طی ۴٨ ساعت گذشته، دستکم ٦٠٠ مهاجر در دهها کشتی تلاش کرده‌اند از مدیترانه عبور کنند. صدها تن از این مهاجران توسط کشتی‌های خیریه نجات داده شده‌اند و تعدادی هم توسط محافظان ساحلی لیبیا به این کشور برگردانده شده‌اند.

در جستجوی یک بندر امن

کشتی اوشین ویکنگ، مربوط به سازمان اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز همین اکنون با ٢١٥ مهاجر که در دو نوبت، در روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته، از آب‌های لیبیا نجات داده شدند به « سوی شمال در حرکت است» تا این مهاجران را در یک بندر امن در اروپا پیاده کند.

مقام‌های ایتالیا و مالتا در پاسخ به درخواست این کشتی، بندر طرابلس در لیبیا را برای پیاده کردن مهاجران پیشنهاد کرده اند اما مسئولان اوشین ویکنگ استدلال کرده‌اند که «هیچ بندری در لیبیا بر اساس قوانین بین‌المللی امن شمرده نمی‌شود.»

کشتی اوپن آرمز به نوبه خود با ٧٣ مهاجر نجات داده شده در روز پنجشنبه همچنان در دریا به سر می‌برد، در حالی که تعدادی از سرنشینان آن از زخم گلوله، سرمازدگی و سوختگی رنج می‌برند.

همزمان کشتی‌ ایتا ماری با ٧٨ مهاجر نجات داده شده در روز پنجشنبه در آب‌های لیبیا باقی مانده تا یک مهاجران یک کشتی سرگردان دیگر را نجات دهد. بغیر از این ها، یک کشتی چهارم با دستکم ٧٠ مهاجر نیز توسط محافظان ساحلی مالتا نجات داده شده‌اند.

این در حالیست که به گفته سازمان بین المللی مهاجرت یک کشتی حامل ٧۴ مهاجر توانسته است خود را به لامپدوسا برساند.

تحقیر کامل مهاجران برای مهاجرانی که از لیبیا حرکت می‌کنند

اما در کنار این مهاجران، شماری هم به دست محافظان سرحدی لیبیا افتاده و به این کشور برگردانده شده‌اند. طی ۴٨ ساعت شمار این مهاجران به ٢٨٩ نفر می‌رسید که به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، به محض رسیدن به ساحل، به توقیف خانه‌های مهاجران در لیبیا انتقال یافته‌اند. کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت که هنگام پیاده کردن این مهاجران حاضر بوده‌اند می‌گویند آنان در وضعیت خیلی بدی قرار داشتند.

محافظان ساحلی تونس، به نوبه خود ۴٣ مهاجر را که از جزیره جربا حرکت کرده بودند دستگیر کردند.

گذشته از آن شبکه تیلفونی کمک به مهاجران، آلارم فون، نیز پیام کمک از سوی چندین کشتی را دریافت کرده بود که کسی به کمک آن‌ها نرسیده است. و بلاخره یک ماهیگیر ورز چهارشنبه از غرق شدن ٦٧ نفر در جریان واژگون شدن یک کشتی خبر داده و گفته است که توانسته تنها ٣٠ تن را نجات دهد.

نیکولا رومانیوک، هماهنگ کننده عملیات نجات در اوشین ویکنگ می‌گوید که « وضعیت کنونی در مدیترانه بدترین مرحله در سال‌های اخیر را نشان می‌دهد.» به گفته او « مهاجرانی که از لیبیا با کشتی قصد مهاجرت را دارند، با تحقیر کامل با آن‌ها رفتار می‌شود.»

ناظران و سازمان بین المللی مهاجرت، افزایش تلاش‌های برای عبور از مدیترانه در روزهای اخیر را ناشی از بهتر شدن وضعیت آب و هوا در روزهای اخیر می‌دانند. به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، شدت جنگ و خشونت‌ها در لیبیا نیز در این افزایش نقش داشته و موجب نگرانی این عمیق سازمان نسبت به وضعیت مهاجران شده است.

 

در همین زمینه