تعدادی از مهاجران نجات داده شده توسط کشتی اوپن آرمز. عکس از خبرگزاری رویترز
تعدادی از مهاجران نجات داده شده توسط کشتی اوپن آرمز. عکس از خبرگزاری رویترز

ایتالیا به ٣٥٠ مهاجر نجات داده شده توسط کشتی‌های اوشین ویکنگ، اوپن آرمز و آیتا ماری اجازه داد در سه بندر مختلف این کشور پیاده شوند. همزمان، کشتی الان کردی نیز راه دریا را پیش گرفته و به منطقه جستجو‌ها در آب‌های لیبیا پیوسته است.

٢١٣ مهاجر نجات داده شده توسط کشتی اوشین ویکنگ در هفته گذشته، روز ٢۴ نومبر در مسینا در جزیره سیسیلیا پیاده شدند. به گفته سازمان‌های اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز، بیشتر از یک سوم این مهاجران کودکان خردسال و بدون همراه هستند.

یک روز قبل از اجازه پیاده شدن مهاجران، یک زن مهاجر حامله و یک مهاجر مرد زخمی شده در لیبیا، به گونه عاجل به جزیره مالتا انتقال داده شدند.

نیکولا رومانیوک، هماهنگ کننده عملیات جستجو در اوشین ویکنگ، ضمن اظهار رضایت از از پیاده شدن مهاجران، از کمبود امکانات جستجو و شرایط بد آب و هوا اظهار نگرانی کرد و گفت که « زندگی انسان‌هایی که برای عبور ( از مدیترانه) اقدام می‌کنند همچنان با خطر روبروست.»

مهاجران اوشین ویکنگ در چارچوب میکانیزم سهمیه بندی مهاجران در چهار کشور فرانسه، آلمان، مالتا و ایتالیا پذیرفته می‌شوند. این میکانیزم برای اولین بار از سوی کشورهای پیشنهاد کننده جامه عمل می‌پوشد.

«سازمان‌های خیریه خواهان یک میکانیزم درازمدت و برنامه ریزی شده هستند»

دو سازمان اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز اقدام چهار کشور برای پذیرفتن مهاجران را کافی ندانسته و از ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا درخواست کردند « امکانات جستجو و عملیات نجات اروپایی را افزایش بدهند و یک میکانیزم درازمدت و پیش بینی شده موثر برای پیاده شدن مهاجران را عملی کنند.»

با رفتن ماتئو سالوینی از حکومت ایتالیا، هر از چندگاهی روم به مهاجران اجازه می‌دهد در بنادر ایتالیا پیاده شوند اما مقام‌های این کشور همچنان تاکید دارند که مهاجران به لیبیا برگردانده شوند. سازمان‌های خیریه برخلاف، لیبیا را کشوری امن تلقی نمی‌کنند.

در جریان این روند بود که بالاخره مقام‌های ایتالیا روز یکشنبه به کشتی اوپن آرمز اجازه دادند ٦٥ مهاجر را در ایتالیا پیاده کند. همین اکنون اوپن آرمز به سوی بندر تارانتو در جنوب ایتالیا در حرکت است.

 در همین حال کشتی ایتا ماری نیز روز دوشنبه از سوی ایتالیا اجازه یافت ٧٨ مهاجر نجات داده شده را به بندر پوزالو، در جنوب سیسیلیا انتقال دهد. مسئولان ایتا ماری که به سازمان‌های PROEM-AID و SMH  تعلق دارد در تویتر گفته‌اند به دلیل هوای نا مساعد، نمی‌دانند چه زمانی به بندر خواهند رسید.

آلان کردی، در آب‌های لیبیا

روز شنبه ٢٣ نومبر، یک کشتی حامل ١٥٠ مهاجر که از لیبیا حرکت کرده بودند، در آب‌های نزدیک لامپدوسا واژگون شد. در این حادثه دستکم ٧ تن از پنج زن جان دادند.

در شرایط کنونی، آلان کردی، تنها کشتی نجات است که در آب‌های لیبیا حضور دارد. این کشتی مربوط به سازمان آلمانی Sea-Eye بعد از چندین ماه توقف، فعالیت‌های خود را از سر گرفته است.  

 

در همین زمینه