انتقال اجساد جان نگوین ون هونگ و جان هوانگ ون تیپ به  ایالت نگان در ویتنام، ۲٧ نومبر ۲۰١۹. عکس از رویترز
انتقال اجساد جان نگوین ون هونگ و جان هوانگ ون تیپ به ایالت نگان در ویتنام، ۲٧ نومبر ۲۰١۹. عکس از رویترز

بعد از هفته‌ها انتظار دردناک برای خانواده‌های قربانیان، انتقال اجساد ٣۹ مهاجر ویتنامی از انگلستان به ویتنام آغاز شد. این اجساد در ماه اکتوبر گذشته در یک کانتینر یخچالی در شرق لندن پیدا شدند.

روز چهارشنبه ۲٧ نومبر، یک هواپیمای متعلق به شرکت ویتنام ایرلینز اجساد شانزده تن از مهاجران را به فرودگاه هانوی انتقال داد. این اجساد سپس توسط بس‌ها به شهرهای محل سکونت خانواده‌های قربانیان انتقال داده شدند.

و وان بین، پدر ووان لین، یک تن از قربانیان به خبرگزاری فرانسه گفت با خانواده‌اش انتظار این لحظه را می کشیده‌اند تا مراسم به خاک سپاری فرزند شان را انجام دهند. او گفت: « ما بسیار متاثر اما در عین حال خوشحال هستیم که بالاخره فرزندمان برگشت.»

قرار است باقی اجساد قربانیان در روزهای آینده به ویتنام انتقال داده شوند.

چگونگی انتقال اجساد مهاجران ویتنامی به کشور شان در هفته‌های گذشته به یک موضوع جنجالی بدل شده بود.

بیشتر بخوانید: مهاجران قربانی کامیون یخچالی در انگلستان: ادامه جنجال انتقال اجساد به ویتنام

مسئولان به خانواده‌های قربانیان دو گزینه را پیشنهاد کرده بودند: با پرداخت ١٧٧۴ دالر خاکستر عضو خانواده را تحویل بگیرند یا اینکه با پرداخت ۲٨۵٨ دالر، جسد در تابوت به ویتنام انتقال داده شود.

بیشتر خانواده‌های قربانیان حاضر شده‌اند پول بیشتری بپردازند تا مطابق رسوم ویتنامی‌ها، اجساد نزدیکان شان درتابوت به ویتنام فرستاده شود.

این در حالیست که این خانواده‌ها برای پرداخت مصارف سفر غیرقانونی نزدیکان شان به انگلستان پول قرض گرفته بودند.

اجساد ٣٩ مهاجر ویتنامی شامل ٣١ مرد و ٨ زن روز ٢٣ اکتوبر در داخل یک کانتینر یخچالی در یک منطقه صنعتی در شرق لندن پیدا شد. این کانتینر از بندر زیبروژ در بلژیک حرکت کرده بود

بیشتر بخوانید: مرگ مهاجران ویتنامی: راننده کامیون اتهام کمک به مهاجرت غیرقانونی را پذیرفت

قربانیان این تراژیدی، ویتنامی‌های یک منطقه فقیر نشین زراعتی یا ماهیگیری در ویتنام بودند که هرکدام با پرداختن چندین هزار دالر به قاچاقبران، می‌خواستند برای کار به لندن بروند.

قضیه این مهاجران که موجب خشم افکار عامه جهان شد نشان داد که چگونه مهاجران، قربانی استفاده جویی قاچاقبران انسان و خطرات مهاجرات غیرقانونی می‌شوند.

آن عده از مهاجران ویتنامی‌ که موفق شده‌اند به گونه غیرقانونی خود را به انگلستان برسانند بیشتر اوقات در سالون‌های زیبایی ناخن یا در مزارع غیرقانونی شاهدانه، مانند برده‌ها به کار گماشته می‌شوند.


 

در همین زمینه