فیلم پرورشگاه از شهربانو سادات به تاریخ ٢۷ نومبر٢٠١٩ در سینماهای فرانسه به نمایش گذاشته شده است. افیش فیلم: برگرفته شده از سایت الوسینه
فیلم پرورشگاه از شهربانو سادات به تاریخ ٢۷ نومبر٢٠١٩ در سینماهای فرانسه به نمایش گذاشته شده است. افیش فیلم: برگرفته شده از سایت الوسینه

فیلم "پرورشگاه" به کارگردانی شهربانو سادات، سناریست و کارگردان افغان از تاریخ ٢۷ نومبر در سینماهای فرانسه نمایش داده می شود. این فیلم در جشنواره کن امسال در بخش "دو هفته کارگردانان" نمایش داده شده بود.

فیلم "پرورشگاه" داستان پرورشگاه وطن را در کابل، در زمان حکومت طرفدار شوروی سابق در افغانستان به تصویر می کشد.

در اواخر دهه ١٩٨٠ ، قدرت نوجوان ١٥ ساله افغان در خیابان های کابل زندگی می کند. او تکت های فیلم را در بازار سیاه می فروشد و عاشق سینمای هند است، روزی پلیس او را به پرورشگاه وطن تحت کنترل حکومت شوروی سابق در شهر کابل می برد. با این حال، اوضاع سیاسی در حال آشفتگی است. بالاخره قدرت و همه فرزندان پرورشگاه باید از خود دفاع کنند....

«پرورشگاه وطن» را محبوبه کارمل همسر ببرک کارمل رییس جمهور سابق افغانستان در دوره حاکمیت چپی‌ها و در اوایل دهه شصت خورشیدی در کابل تأسیس کرد. هدف این پرورشگاه تربیت کودکان بی‌سرپرست و آسیب دیده از جنگ، به ویژه تربیت سربازان آینده به حکومت طرفدار شوروی در افغانستان  بود. در این پرورشگاه کودکانی از اقوام و مذاهب مختلف سنی، شیعه، اسماعیلی، هندو و سیک افغانستان در کنار همدیگر جمع شده بودند تا افکار جامعه سوسیالیستی را عملی کنند. در داخل این پرورشگاه، مکتب، خوابگاه و فضای ورزشی وجود داشت و هر ساله تعدادی از نوجوانان پرورشگاه را به سفرهای تفریحی به کشور های جماهیر اتحاد شوروی می‌بردند.

داستان فلم برگرفته شده از هشت سال زندگی انور هاشمی یکی از دوستان شهربانو سادات است که سرگذشتش را در پرورشگاه وطن در زمان حکومت ببرک کارمل و داکتر نجیب بیان می کند. 

فیلم پرورشگاه دومین فیلم بلند شهربانو سادات است. نخستین فیلم بلند او بنام "گرگ و گوسفند" در نومبر ٢٠١۷ در سینماهای فرانسه نمایش داده شده بود.

شهربانو در سال ۲۰۱۶ برای ساخت فیلم بلند "گرگ و گوسفند" جایزه "هنر و سینما" را به دست آورد. این فیلم نیز در کنار آثار کارگردان‌های مشهوری چون پل شرایدر، الخاندرو خودوروفسکی و مارکو بلوچیو در فستیوال کن نمایش داده شد. 

در همین زمینه