انتقال بیش از ۵۰۰ مهاجر از یک کمپ خودسرانه مهاجران در شمال شرق پاریس به سرپناه‌ها، ۲٨ نومبر ۲۰١۹.  عکس از یوتوپیا ۵۶
انتقال بیش از ۵۰۰ مهاجر از یک کمپ خودسرانه مهاجران در شمال شرق پاریس به سرپناه‌ها، ۲٨ نومبر ۲۰١۹. عکس از یوتوپیا ۵۶

پولیس بیش از ۵۰۰ مهاجر را از کمپ پورت دوبرویلیه در شمال شرق پاریس به سرپناه‌ها یا مراکز پذیرایی از مهاجران انتقال داد. در این کمپ حدود ۲۰۰۰ مهاجر زندگی می‌کنند. از آغاز بحران مهاجرت در سال ۲۰١۵ در اروپا و فرانسه، این ۶۰ مین بار است که مهاجران از خیمه‌های اطراف پاریس به سرپناه‌ها انتقال داده می‌شوند.

عملیات انتقال مهاجران از کمپ پورت دوبرویلیه بامداد روز پنجشنبه ۲٨ نومبر آغاز شد و تا حوالی هشت صبح « بیش از ۵۰۰ نفر، از جمله ۲١۶ فرد آسیب پذیر شامل خانواده‌ها و زنان تنها، به سرپناه‌ها و مراکز پذیرایی و بررسی اداری» در پاریس و منطقه ایل دو فرانس انتقال داده شدند.

اداره پولیس ( پره فکتور) ایل دو فرانس می‌گوید که « انتقال بخشی از مهاجران ] کمپ دوبرویلیه[ به سرپناه‌ها ادامه خواهد یافت اما عملیات تخلیه کامل بعدتر انجام خواهد شد.»

عملیات امروز در کمپ خودسرانه پورت دوبرویلیه حدود سه هفته بعد از تخلیه کامل کمپ پورت دولاشاپل در شمال پاریس انجام شد که در جریان آن بیش از ١۶۰۰ مهاجر به سرپناه‌ها انتقال داده شدند. منطقه پورت دولاشاپل حالا از سوی پولیس تحت کنترول قرار دارد تا مهاجران دوباره به آنجا برنگردند.

بیشتر بخوانید: در یک عملیات بی‌سابقه، حدود ١٦٠٠ مهاجر از کمپ‌های خودسرانه پاریس انتقال داده شدند

در خیمه‌های اطراف پورت دوبرویلیه حدود ۲۰۰۰ مهاجر زندگی می‌کنند. به گفته پره فکتور، بعد از عملیات امروز، بخشی از مهاجران تا عملیات کامل تخلیه، در این خیمه‌ها باقی خواهند ماند.

مقام‌های پولیس می‌گویند از آغاز سال ۲۰١۹ تا کنون ١۹ هزار نفر به سرپناه‌ها انتقال یافته‌اند.

اما علیرغم تعهد حکومت برای تخلیه کامل کمپ‌های خودسرانه در پاریس، انجمن‌های دفاع از حقوق مهاجران از چگونگی اجرای این عملیات انتقاد می‌کنند.

۲٣ انجمن خیریه دفاع از مهاجران روز پنجشنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفته‌اند که از « چندین روز به این سو شاهد بازگشت تعدادی از مهاجران به جاده‌ها» از جمله در پورت دوبرویلیه بوده‌اند. به گفته این انجمن‌ها، این مهاجران کسانی هستند که در عملیات تخلیه قبلی، تمامی وسایل شان توسط پولیس از بین برده شده است.

انجمن‌ها همچنین گفته‌اند که بعد از عملیات تخلیه، پولیس هنگام کنترول برای جلوگیری از تشکیل دوباره کمپ‌ها، به آزار مهاجران پرداخته و تلاش می‌کند آن‌ها را « متفرق و از انظار پنهان کند.»

 ژولی، از سازمان یوتوپیا ۵۶ در تماس با مهاجر نیوز عملیات امروز را  ناقص خواند و گفت حدود یک هزار مهاجر مهاجر خواهان رفتن به سرپناه بودند اما بیشتر از نیم آن‌ها به خیمه‌ها برگشتند.»

 او همچنین از بازگشت تعدادی از مهاجران انتقال داده شده به سرپناه به خیمه‌ها نیز اظهار نگرانی کرد و گفت « مهاجران دوبلینی، رد شده و بدون سند بعد از بررسی وضعیت اداری شان مجبور می‌شوند دوباره به جاده‌ها بر گردند.»


 

در همین زمینه