کشتی نجات الن کردی (عکس: آرشیف)
کشتی نجات الن کردی (عکس: آرشیف)

۶۱ مهاجر در کشتی نجات آلمانی «آلان کردی» در انتظار پیاده شدن در یک بندر امن هستند و ۶۰ تن دیگر در کشتی «اوشین وایکینگ» انتظار می‌کشند. حالا مقام های ایتالیایی به هر دو کشتی اجازه ورود به بندرهای جزیره سیسیلی را داده اند.

به گفته وزارت داخله ایتالیا در رُم، قرار است مهاجران در کشتی «آلان کردی» که توسط سازمان آلمانی «سی آی» مدیریت می‌شود، در مسینا پیاده شوند و مهاجران در کشتی «اوشین وایکینگ» که مدیریت آن را  سازمان داکتران بدون مرز و «اس او اس مدیترانه» برعهده دارند،  در پوزالو از کشتی بیرون خواهند شد. 

کشتی «آلان کردی» در هفته گذشته در جریان دو ماموریت، ۸۴ مهاجر را در برابر ساحل لیبیا سوار کرد. پس از اینکه چندین تن از این مهاجران به دلایل صحی به ایتالیا انتقال داده شدند، روز سه شنبه فقط  ۶۱ تن از آن ها در کشتی باقی مانده بودند. کشتی «اوشین وایکینگ» روز پنجشنبه ۶۰ مهاجر به شمول ۱۹ فرد خوردسال را از یک قایق چوبی نجات داد.

         picture-alliancedpa
مهاجران نجات یافته در میان چند کشور اروپایی تقسیم خواهند شد

وزارت داخله ایتالیا اعلام کرد که کمیسیون اتحادیه اروپا روند  تقسیم این مهاجران را به جریان انداخته  و برخی از کشورها از جمله آلمان و فرانسه اعلام کرده اند که شماری از آن ها را می‌پذیرند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا و مالتا در ماه سپتمبر راجع به ایجاد یک مکانیزم موقت برای پذیرش مهاجران نجات یافته به توافق رسیدند تا به این وسیله، کشتی های حامل مهاجران دیگر مجبور نباشند روزها و یا گاهی اوقات هفته ها در بحر انتظار بکشند. این مکانیزم به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شده، تا زمانی که سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا مورد تجدید نظر قرار بگیرد.
 

در همین زمینه