مرز با روسیه. عکس از آرشیو رویترز
مرز با روسیه. عکس از آرشیو رویترز

مقام‌های روسیه روز چهارشنبه ۴ دسمبر حکم اخراج چهار مهاجر را که قصد رفتن به فنلند را داشتند صادر کردند. همزمان پولیس یک فرد را به این اتهام دستگیر کرد که نقش قاچاقبر را برای این مهاجران بازی کرده بود.

رسانه‌های روسیه از قول محافظان مرزی این کشور گزارش دادند که قاچاقبر، در یک منطقه جنگلی نزدیک مرز روسیه با فنلند، یک حصار و تابلوی مرزی جعلی را ایجاد و به چهار مهاجر وانمود کرده بود که آن‌ها را به مرز فنلند رسانده است.

این قضیه روز ٢۸ نومبر در منطقه سن پترزبورگ در شمال غرب روسیه رخ داد.

به گفته محافظان مرزی، قاچاقبر از مهاجران مبلغ ١٠ هزار یورورخواسته بود تا ظاهراً آن‌ها را به اتحادیه اروپا برساند. او بعد از چندین ساعت پیاده روی در داخل یک جنگل مرزی، پول را از مهاجران گرفته و بعد از رهنمایی آن‌‌ها به سوی مرز جعلی، از منطقه فرار کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید در تصاویر ویدیویی که از سوی محافظان مرزی منتشر شده هر چهار مهاجر در درون جنگل توسط محافظان دستگیر شده‌اند.

این مهاجران که از آسیای جنوبی بودند به پرداخت جریمه محکوم و حکم اخراج آن‌ها از سوی مقام‌های روسیه صادر شده است. قرار است قاچاقبر جعلی نیز به دلیل تقلب، به دادگاه معرفی گردد.

روسیه با فنلیند ١٣۴٠ کیلومتر مرز مشترک دارد و تعدادی از اتباع کشورهای فقیر آسیای میانه، افریقا و افغانستان تلاش می‌کنند از این مرز عبور کنند و وارد فنلند شوند.

در سال ٢٠١۵ در اوج بحران مهاجرت، چندین هزار مهاجر از طریق روسیه و ارکتیکا وارد ناروی شدند.

 


 

در همین زمینه