اعتراض‌ها در ایران. عکس از رویترز
اعتراض‌ها در ایران. عکس از رویترز

رسانه‌های بین المللی گزارش داده‌اند که در جریان اعتراضات علیه گران شدن بنزین در ایران، ۹ شهروند افغان کشته و ١٢١ تن دیگر زندانی شده‌اند. وزارت امور خارجه افغانستان گفته است تا کنون سه خانواده از سفارت این کشور در تهران خواستار به دست آوردن اجساد نزدیکان شان شده‌اند.

به گزارش بی‌‌بی‌سی فارسی، گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان روز سه شنبه ٣ دسمبر به این شبکه گفت دولت افغانستان اطلاعات دقیقی در مورد رقم دقیق شهروندان افغان که احتمال دارد در جریان اعتراضات اخیر در ایران کشته، زخمی یا بازداشت شده باشند، در دست ندارد و در این مورد از دولت ایران خواستار توضیحات شده است.  

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان تا سه روز پیش، «سه خانواده» برای به دست آوردن اجساد نزدیکان شان به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کرده‌اند.

گران هیواد به بی‌بی‌سی گفت که مقام‌های ایرانی در پاسخ به این پرسش که آیا در میان قربانیان، مجروحین و بندیان (بازداشت‌شدگان) افغان‌ها هستند یا نه؟»  گفته‌اند «که اول باید تابعیت و هویت این افراد تثبیت شود بعد می‌توانند بگویند افغان‌ها در این میان هستند یا نه....»

مهاجر نیوز موفق نشد نظر سخنگوی وزارت امور خارجه فغانستان را در این مورد به دست بیاورد.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از یک منبع خود در ایران گفته است که یک تن از شهروندان افغان در کرج با گلوله ای که به سرش اصابت کرده بود، کشته شده است.

مقام‌های ایرانی تا کنون آمار رسمی کشته‌ شده‌ها، زخمیان و بازداشت شدگان از جمله شهروندان افغان در اعتراضات اخیر در این کشور را اعلام نکرده‌اند اما به گفته سازمان عفو بین المللی دستکم ٢٠۸ تن در این اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند.


 

در همین زمینه