خیمه‌های مهاجران در کمپ ووچاک. عکس از رویترز
خیمه‌های مهاجران در کمپ ووچاک. عکس از رویترز

در نتیجه فشارهای نهادهای اروپایی، مقام‌های بوسنیا اعلام کردند که به زودی کمپ ووچیاک را که صدها مهاجر در آن در سرمای زمستان در وضعیت رقتباری زندگی می‌کنند، مسدود خواهند کرد. به گفته این مقام‌ها، مهاجران ساکن در ووچیاک به یک مرکز در نزدیکی سارایوو انتقال داده خواهند شد.

کمپ ووچیاک در ماه جون گذشته در نزدیکی بیهاچ، در شمال غرب بوسنیا و در منطقه‌ای ایجاد شد که در گذشته نه تنها مرکز تخلیه زباله بود بلکه بقایای مین‌های جنگ‌ دهه نود نیز در آن وجود دارد.

در این کمپ که فاقد هرگونه تجهیزات بهداشتی ابتدایی، آب آشامیدنی و برق است، نزدیک به ۶٠٠ مهاجر که بیشر شان مردان هستند زندگی می‌کنند. در روزهای اخیر درجه سرما حرارت در این منطقه تا صفر درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

دنیا میاتوویچ، کمیشنر حقوق بشر شورای اروپا روز جمعه ۶ دسمبر بار دیگر شرایط زندگی مهاجران در این کمپ را «دشوار و شرم‌آور » خواند و گفت از دیدن وضعیت مهاجران دچار شوک شده است.

رییس حقوق بشر شورای اروپا در کمپ ووچیاک. عکس از رویترز

در واکنش به این انتقادها، وزیر امنیت بوسنیا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از مسدود کردن « قریب الوقوع» کمپ ووچیاک خبر داد و گفت «توافق شده است که مهاجران در اوایل هفته آینده ( این هفته) از این کمپ به مراکز دیگر انتقال یابند.»

دراگان مکتیچ، به رادیوی دولتی بوسنیا گفت ابتدا مهاجران کمپ ووچیاک به یک مرکز تحت اداره سازمان بین المللی مهاجرت (iom) انتقال داده خواهند شد و سپس طی «١۵تا٢٠ روز» به یک کمپ جدید در یک ساختمان نظامی قدیمی در نزدیکی سارایوو جابجا خواهند شد.

پیتر واندر اوریرت، نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنیا به مهاجر نیوز گفت: «انتقال داوطلبانه مهاجران از ووچیاک به مرکز یوسیواک در نزدیکی سارایوو، فردا سه شنبه آغاز خواهد شد. ما ظرفیت این مرکز را به گونه موقت تا ٣٠٠ افزایش داده‌ایم.»

او گفت که مرکز بلایوج، که محل اصلی اسکان مهاجران انتقال داده شده از ووچیاک خواهد بود، آماده پذیرایی از آنان نیست و« کار برای فراهم کردن آب و برق در آن جریان دارد.»

 نماینده سازمان بین المللی مهاجرت در بوسنیا تاکید کرد که این سازمان در انتقال مهاجران از ووچیاک کمک خواهد کرد اما تصمیم اصلی مسدود کردن کمپ را مقام‌های بوسنیا اتخاذ کرده‌اند.

او در ادامه گفت: «به گفته سازمان صلیب سرخ، تعدادی از مهاجران که مخالف ترک کمپ ووچیاک و انتقال خود به سارایوو هستند به عنوان اعتراض از خوردن غذا خودداری کرده‌اند.»

پیتر واندر اوریرت گفت در مرحله بعدی، سازمان بین المللی مهاجرت تلاش خواهد کرد برای مهاجرانی در جنگل و ساختمان‌های متروک بیرون از ووچیاک زندگی می‌کنند، به صورت داوطلبانه، سرپناه پیشنهاد کند.

معمولاً مهاجرانی که در کانتون اوناسانا در شمال غرب بوسنیا به سر می‌برند با انتقال خود به مناطق دیگر از جمله سارایوو مخالف هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند در نزدیکی مرز با کرواسیا باقی بمانند تا شانس خود برای عبور از مرز را بیازمایند و مهاجرت خود را به سوی اروپای غربی دامه بدهند.

در همین رابطه، کمیشنر حقوق بشر شورای اروپا، از خشونت پولیس مرزی کرواسیا در برابر مهاجران نیز اظهار نگرانی کرد و « اخراج‌های گروهی مهاجران به بوسنیا» را مورد انتقاد قرار داد.

به گفته وزارت امنیت بوسنیا، حدود ۸٠٠٠ مهاجر از آسیا و افریقای شمالی همین اکنون در بوسنیا به سر می‌برند.

 

در همین زمینه