«اوازی در سرک» توسط گروه موزاییکو طراحی شد که از مهاجران حمایت می کند. این گروه توسط مهاجران در تورین بنیانگذاری شده و اداره می شود./منبع: اسکرین شات موزاییکو
«اوازی در سرک» توسط گروه موزاییکو طراحی شد که از مهاجران حمایت می کند. این گروه توسط مهاجران در تورین بنیانگذاری شده و اداره می شود./منبع: اسکرین شات موزاییکو

حالا مهاجران در شهر تورین که در شمال ایتالیا قرار دارد، به یک نقشه مجازی دسترسی دارند که متنوع ترین خدمات را برای آن ها معرفی می کند. سرویس هایی مانند نزدیک ترین تشناب یا ساعات گشایش دفترهای کمک های حقوقی در این نقشه درج شده است.

این نرم افزار کاربردی یا اپ که «اوازی در سرک» (OASI on the street» نام دارد، در اواخر هفته راه اندازی شد. سازندگان این اپ که مهاجر هستند، امیدوارند که مهاجران به این ترتیب راجع به گزینه هایی که دارند، اطلاعات کافی به دست بیاورند و از حمایت فوری و عملی برخوردار شوند. 

مارکو جیوستا، مشاور تورین برای امور ادغام روز جمعه در مراسمی که به مناسبت راه اندازی نرم افزار «اوازی در سرک» برگزار شده بود، گفت: «روبرو شدن با دشواری ها مشکل اصلی نیست، بلکه نادیده گرفتن آن ها است». وب سایت «futura news website» که متعلق به دانشگاه تورین است، در این باره گزارش داده بود. 

این نرم افزار کاربردی که امکان دان لود آن در تیلفون های هوشمند اندرویید وجود دارد، ویژه ساکنان شهر تورین است که در شمال ایتالیا قرار دارد. مخاطب اصلی این اپ، مهاجران و آوارگان هستند. اما مردم محلی نیز که به دنبال اتاقی برای گذراندن شب، جایی برای غذا خوردن، دسترسی به خدمات طبی یا حقوقی هستند، می توانند از آن استفاده کنند. 

در واکنش به مرگ مهاجران 

«اوازی» توسط اتحادیه «موزایکو» (associazione mosaico) ساخته شده که از مهاجران و افراد مهاجرتبار حمایت می کند.  این گروه در سال ۲۰۱۸ و در واکنش به مرگ مهاجرانی تشکیل شد که سعی می کردند با عبور از رشته کوه های الپ وارد فرانسه شوند. پس از تشدید کنترول مرزی در کشورهای سویس، اتریش و ونتیمیلیا، شمار زیادی از مهاجران سعی کردند ایتالیا را از مسیری در نزدیکی  گردنه «کُل دلشیل» و با عبور از شهر باردونیچیا که از تورین زیاد دور نیست، ترک کنند.   
             Rafal Flichman La Cimadeبسیاری از مهاجران که آمادگی این ارتفاعات بلند و هوای برفی را نداشتند، به خاطر سرمازدگی از پای درآمدند. گروه «موزاییکو» برای جلوگیری از ادامه مرگ مهاجران دست به کار شد و به حکومت محلی، سازمان خیریه «کامپانیا دی سن پائولو» و «اسگی» روی آورد که یک گروه متشکل از وکیلان امور مهاجرت است. 

یعقوب کیبیدا، مدیر موزاییکو گفت: «ما همکاری با شهرداری (باردونیچیا» را برای هشدار دادن به مهاجران در کوهستان ها راجع به خطرات این سفر آغاز کردیم». او که با شورای آوارگان و مهاجران (ECRE) مصاحبه می کرد، ادامه داد: «ما سعی نکردیم این مهاجران را از تصمیم شان منصرف کنیم، بلکه می خواستیم آن ها را متوجه خطراتی کنیم که در طول سفر تهدیدشان می کند. به طور مثال اگر مهاجران موفق به عبور از مرز شوند، ممکن است که محافظان مرزی فرانسوی آن ها را (به ایتالیا) بازگردانند». کیبیدا یکی از اعضای این شورای نامبرده است. 

او در ادامه این مصاحبه افزود: «اما ما فقط به اشخاصی دست یافتیم که سفرشان را آغاز کرده بودند و تصمیم گرفتیم به مهاجران همین که به ایستگاه محلی قطار رسیدند هشدار بدهیم و به آن ها وسایلی مانند لباس های گرم، صابون، نقشه مکان هایی که در آن جا ارائه دهندگان خدمات موقعیت دارند، حوله و تکت برای حمل و نقل محلی داده می شود تا این مهاجران محل را در حالت نومیدی و دلسردی ترک نکنند». 

از نقشه تا نرم افزار کاربردی 

قبلا به مهاجرانی که به ایستگاه قطار تورین می رسیدند، یک نقشه کاغذی نیز داده می شد که حاوی سرویس های ارائه دهنده کمک به افراد نیازمند بود.  

حالا این اپ تیلفون هوشمند به نام «اوازی در سرک ها» امکان دسترسی مهاجران به خدمات بسیار بیشتری را فراهم می کند. این اپ که توسط شرکت کوچک ایتالیایی «Web&Com» تولید شده، به اپ های دیگر ویژه مهاجران مانند «RefAid» شباهت زیادی دارد که از موقعیت جغرافیایی برای یافتن سرویس های ارائه دهنده کمک در نزدیکی محل زندگی استفاده می کند. 
اسکرین شات از اپلیکیشن جدیدی که برای مهاجران سهولت می‌آفریند.
کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار کاربردی «اوازی در سرک ها» این خدمات را جستجو کنند: جایی برای خواب، نقاطی که در آن جا می شود لباس دریافت کرد، سرویس های دریافت کمک های طبی، تشناب های عمومی، کتاب خانه ها و مراکز اجتماعات محلی. اطلاعات در این اپ برخلاف نقشه کاغذی، مرتب به روز می شود. 

افزون بر ارائه چنین کمک هایی به مهاجران، یک عملکرد دیگر این اپ، برقراری ارتباط مهاجران با سرویس هایی است که مشاوره حقوقی ارائه می دهند تا اطمینان حاصل شود که مهاجران براساس حقایق تصمیم بگیرند و دراین زمینه حمایت های لازم را دریافت کنند.    

دانیلا دی روزا، یک خانم وکیل که از طریق «اسگی» در این پروژه نقش دارد، امیدوار است که با تولید این اپ، سطح اطلاعات از خطراتی که مهاجران را طی ترک ایتالیا تهدید می کند، افزایش یابد.  دی روزا که با وب سایت «futura news» مصاحبه می کرد، در ادامه گفت: «متاسفانه، برخی از مردم از راه های غیرقانونی به فرانسه یا آلمان می روند و خود را با چنین سفری به خطر می اندازند».  او گفت: «فکر این را بکنید، عبور غیرقانونی از مرز با فرانسه در طول فصل زمستان. جان این انسان ها در خطر است. قبل از این که آن ها (مهاجران) یک رویای غیرقانونی را تعقیب کنند ... مهم این است که به یک وکیل یا یک کارشناس مهاجرت یا به گروهی مانند موزاییکو مراجعه کنند». خانم دی روزا افزود: «این ها اهداف اپ جدید است». 

«اوازی در سرک ها» را می توان در سیستم های اندرویید (۴.۱  و بالاتر) و با استفاده از گوگل پلی دان لود کرد. 

 

در همین زمینه