در کمپ ووچیاک، برف روی خیمه ها را پوشانده بود و درجه حرارت هوا به زیر صفر رسیده بود. عکس: AP/Darco Bandic
در کمپ ووچیاک، برف روی خیمه ها را پوشانده بود و درجه حرارت هوا به زیر صفر رسیده بود. عکس: AP/Darco Bandic

مقام های بوسنیایی کمپ ووچیاک را تخلیه کرده و مسدود کردند. از این کمپ مکرر انتقاد شده بود. ساکنان این کمپ به یک سربازخانه در نزدیکی سارایوو انتقال داده شدند.

رسانه های بوسنیایی گزارش دادند، روز چهارشنبه چندین بس با حدود۷۵۰ ساکن این کمپ به یک سربازخانه پیشین در نزدیکی سارایوو، پایتخت بوسنیا رسیدند.  پتر فان دیر آوورایرت، هماهنگ کننده مسائل بالقان از سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) در شبکه اجتماعی تویتر نوشت: «ووچیاک بالاخره بسته شد (...) پایان یک فاجعه بشری». 

خیمه هایی که بر روی زمین های پر از گل و لای برافراشته شده بودند، نبود برق و آب لوله کشی و امکانات لازم برای گرم نگهداشتن خیمه ها، باعث شهرت این کمپ شده بود. 

این کمپ در اواخر ماه جون، توسط مقام های شهر بیهاج نزدیک یک محل پیشین دفن زباله ساخته شد.  مقام های این شهر می خواستند به این وسیله بر سرازیری رو به افزایش مهاجران و آوارگان غلبه کنند که در منطقه مرزی با کرواسیا گیرمانده بودند و در کمپ های «آی او ام» نیز جای خالی برای آن ها وجود نداشت. 

با آغاز زمستان، بارش برف و کاهش شدید درجه حرارت در شب، وضعیت در ووچیاک غیرقابل تحمل شده بود. فان دیر اوورایرت روز چهارشنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی در سارایوو گفت، ساکنان این کمپ به طور داوطلبانه سوار بس ها شدند.  
بسیاری از مهاجران و آوارگان سعی کردند تا آخرین لحظه در ووچیاک بمانند، چون می خواستند در نزدیکی مرز بوسنیا با کرواسیا اقامت داشته باشند. آن ها سعی می کردند از این جا و با عبور از مرز «سبز» خود را به کرواسیا برسانند که عضو اتحادیه اروپا است.  

برخی از مهاجرانی که به سارایوو انتقال داده شده اند، به خبرنگاران بوسنیایی گفتند، در بهار سال آینده، سعی خواهند کرد به کرواسیا راه پیدا کنند.  

چند سال پیش مهاجران خود را از مسیر موسوم به بالقان به اروپای مرکزی و غربی می رساندند. آن ها سعی می کردند، از طریق یونان، مقدونیه شمالی، صربستان و هنگری به اروپای مرکزی راه یابند. اما از زمان مسدود شدن این مسیر، مهاجران سعی می کنند از راه بوسنیا، کرواسیا و اسلوانیا به این هدف دست یابند.  

 

در همین زمینه