مرکز الفا سنتر، زمینه آموزش زبان، سرگرمی و فعالیت‌های ورزشی را برای  مهاجران کمپ واتی فراهم می‌کند. عکس از ریمی کارلیه
مرکز الفا سنتر، زمینه آموزش زبان، سرگرمی و فعالیت‌های ورزشی را برای مهاجران کمپ واتی فراهم می‌کند. عکس از ریمی کارلیه

سازمان رضاکاران ساموس که از سال ٢٠١٥ در جزیره ساموس فعالیت دارد یک مرکز اجتماعی را در نزدیکی کمپ اصلی و کمپ جنگل اطراف آن اداره می‌کند. این مرکز زمینه آموزش زبان، سرگرمی و فعالیت‌های ورزشی و بیشتر ازهمه، فضای امنی را برای مهاجران فراهم می‌کند تا اندکی، شرایط دشوار زندگی در کمپ را فراموش کنند.

سرک "دیمیتریو پترو" در شهر واتی، به مرکز پذیرایی کمپ ساموس منتهی می‌شود. در یک جهت این سرک، در یک ساختمان، ماموران آتش نشانی یونانی مشغول آموزش برای خاموش کردن آتش هستند. در جهت دیگر، چندین مهاجر افغان و کانگویی وارد ساختمان سفید رنگ مرکز اجتماعی الفا سنتر واتی ( Alpha Centre de Vathy ) می‌شوند. این مرکز که در ١٥٠ متری خیمه‌های جنگل قرار دارد اولین جائیست که هنگام بیرون شدن از کمپ، توجه مهاجران را جلب می‌کند.

سازمان غیر دولتی رضاکاران ساموس( Samos Volunteers ) مرکز الفا را در سال ٢٠١٦ و درست زمانی ایجاد کرد که مقام‌های یونانی هنوز وضعیت را تحت کنترول خود داشتند. حدود پنجا رضاکار، از جمله دوازده تن از مهاجران داخل کمپ، در این مرکز سرگرمی‌ها، فعالیت‌های ورزشی، حمایت اجتماعی-روانی و آموزش زبان را عرضه می‌کنند. خانم کوریان تیمرسما، یک تن از هماهنگ کنندگان سازمان خیریه می‌گوید: « ما قبل از هر چیز کمک می‌کنیم خستگی مهاجران را رفع کنیم. برخی از آن‌ها خیلی وقت است اینجا هستند. باید آنها و مخصوصاً مردان مجرد را سرگرم نگهداریم.»

به محض ورود به این مرکز، صدای گفتگو با زبان‌های مختلفی که از ملیت‌های داخل کمپ واتی نمایندگی می‌کنند، به گوش می‌رسند. مردان و بیشتر شان جوانان، در حال رفت‌‌و‌آمد هستند، چای دم می‌کنند، حرف می‌زنند، و یا پشت میزها، قطعه یا شطرنج بازی می‌کنند. در منزل بالا، دو صنف درسی برای ۴٠ نفر وجود دارد و به محض این که یک ساکت برق خالی شود، کسی با عجله تیلفونش را برای چارج کردن به آن وصل می‌کند. کوریان می‌گوید مهاجران در اینجا « هنگام درس، با هم دوست می‌شوند و از همدیگر حمایت می‌کنند.»

 «اینجا نیاز ما به محبت انسانی را رفع می‌کنند»

ویلیام، یک مهاجر کامرونی ٢٠ ساله است که مانند سایر کسانی که اینجا آمده‌اند، چهره متبسم و آرامی دارد. او از دو هفته به این سو به ساموس رسیده و می‌گوید: « من هر روز برای آموختن زبان‌های یونانی و انگلیسی اینجا می‌آیم. رضاکاران اینجا محبت انسانی را که در طول راه نیاز داشتیم، اینجا به ما عرضه می‌کنند. بعد از شش ماه بسیار دشواری که در ترکیه گذراندم، در این مرکز احساس خوبی دارم.» ویلیام در جنگل، در میان مهاجران سوری خیمه دارد اما به خاطر ندانستن زبان عربی، احساس ناامنی می‌کند:« در اینجا حداقل آرام هستم و نمی‌ترسم که کسی آزارم بدهد.» چند مورد سرقت تیلفون موبایل در مرکز الفا اتفاق افتاده اما مسئولان مواظب هستند تا جلو درگیری‌های احتمالی را بگیرند. مسئول مرکز می‌گوید که وقتی باران می‌بارد مرکز مملو از مهاجران می‌شود اما« کم ممکن است تنشی اتفاق بیفتد.»

در مرکز برای زن‌ها و کودکان جایی مخصوصی وجود دارد که مردان حق رفتن به آنجا را ندارند. در زیر زمینی مرکز، جایی وجود دراد که زن‌ها می‌توانند حجاب خود را بردارند و یوگا و پرورش اندام را تمرین کنند یا از ماشین‌های خیاطی استفاده و با هم صحبت کنند. روزهای شنبه، از ساعت ١١ تا ٥ بعد از ظهر، مرکز فقط برای زنان باز است.

خانم کوریان تیمرسما، از این که سازمان رضاکاران ساموس یک مرکز دوم را در سرک همجوار ایجاد کرده احساس فخر می‌کند. در این مرکز شش ماشین کالاشویی و شش ماشین لباس خشک‌کن در میان فضای آگنده از غبار اتاق،  مدام در حال فعالیت هستند. رضاکاران هر روز از حصار سیم خاردار کمپ می‌گذرند و در داخل، به مهاجران تکت لباس شویی  توزیع می‌کنند. مهاجران بکس‌های ‌های مملو از لباس خود را می‌آورند و تیم‌های نوبتی از ساعت هشت صبح تا هشت شب این لباس ها را می‌شویند.

کوریان می‌گوید همه در این کار شرکت می‌کنند زیرا « احساس همکاری و نظافت لباس» برای همه خوشایند است. اما او این واقعیت را هم فراموش نمی کند که به دلیل تعداد بیشمار نیازمندان، هر مهاجر سه ماه باید انتظار بکشد تا یک تکت لباس شویی به او برسد !

سازمان رضاکاران ساموس، که علیرغم نارضایتی ساکنان محل، روابط خوبی با شهرداری دارد امیدورا است به زودی یک مرکز سوم، با فضای بزرگتر و تعداد بیشتر ماشین کلاشویی و دوش را ایجاد کند. اما برنامه دولت یونان برای ایجاد یک کمپ جدید و مجهزتر در سال ٢٠٢٠ در ساموس باعث شده رضاکاران سازمان تماشاچی باقی بمانند. کوریان تیمرسما می‌گوید: « ما نمی‌دانیم چه می‌خواهند بکنند و ترجیح می‌دهیم قبل از ایجاد مرکز ببینیم ایا لازم است این کار را نجام بدهیم یا نه. فعلاً روی فعالیت همیشگی متمرکز هستیم و برای زمستان آمادگی می‌گیریم.»

آدرس مرز () در واتی:

2 Dimitriou Petrou

این مرکز روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ٨ صبح تا ٦ شام و روزهای شنبه از ساعت ٩ تا ١١ قبل از ظهر باز است. مرکز روزهای شنبه از ساعت ١١ تا ٥ بعد از ظهر فقط بروی زنان باز است. تکت لباس شویی نیز همه روزه در داخل کمپ به مهاجران توزیع می‌شود

 


 

در همین زمینه