عکس از آرشیف دویچه وله Reuters- A.Abidi/ هند قانون شهروندی بحث برانگیز را سرانجام تصویب کرد.
عکس از آرشیف دویچه وله Reuters- A.Abidi/ هند قانون شهروندی بحث برانگیز را سرانجام تصویب کرد.

هم‌زمان به موج اعتراضات در هند، دولت این کشور قانون تابعیت بحث برانگیز را تصویب کرد. این قانون شرایط اعطای شهروندی برای مهاجران از افغانستان، بنگله دیش و پاکستان را تسهیل می‌کند.

رسانه های هند گزارش داده اند که در جریان رای‌زنی قانون گذاران روی تصویب قانون اعطای شهروندی، شهرهای مختلف این کشور شاهد راه اندازی حرکت های اعتراضی بودند. تظاهرکنندگان با پولیس هند در چندین مورد درگیر شدند و حرکت های اعتراضی شان هم به خشونت گراییده است.

معترضان در جریان تظاهرات با اشیای دست داشته بالای پولیس حمله کرده و شماری از وسایط نقلیه را نیز به آتش کشیده اند. پولیس هم در برابر معترضان از گاز اشک آور و موترهای آب پاش استفاده کرده است. نیروهای ارتش هند هم به هدف مهار دامنه اعتراضات، دست به کار شده اند. گفته می‌شود که در بخش هایی از هند، خدمات مخابراتی نیز قطع گردیده اند.

در پرتو قانون تابعیت جدید، مهاجران غیرقانونی از کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان و بنگله دیش می‌توانند شهروندی این کشور را به دست آورند. این قانون حکم می‌کند که به هندوها، سیک ها، بودایی ها، جینیست ها، پارس ها (زردشتی ها) و مسیحیانی که تا تاریخ ۳۱ دسمبر ۲۰۱۴ از کشورهای نامبرده وارد هندوستان شده باشند، تابعیت هندی داده شود. بر بنیاد پیش بینی ها، احتمال می‌رود رقم کسانی که از پیگرد این چنینی متاثر شده و واجد شرایط برای دریافت شهروندی هند می‌باشند به میلیون ها تن برسد.عکس از دویچه وله Reuters- A. Hazarika/ شهروندان هند در پیوند به تصویب قانون تابعیت دست به اعتراض زدند.

قانون تابعیت جدید تصریح می‌کند که مسلمانان مهاجر و غیرقانونی نمی‌توانند از این قانون مستفید شوند.

تصویب این قانون صف مخالفین را نیز طولانی کرده است. از میان همه، مخالفین (اپوزسیون حکومت) و اتحادیه مسلمانان این قانون را تبعیض آمیز می‌خوانند. آناند شارما، عضو بزرگترین جناح سیاسی در کنگره ملی هند می‌گوید که این قانون روح را می‌آزارد و "حمله بالای قانون اساسی و دموکراسی در هند است."

شماری از نمایندگان در پارلمان اعلام کرده اند که این قانون را در دادگاه به چالش خواهند کشانید. منتقدان همچنان تاکید می‌‎کنند که این طرح، جدایی دولت و دین را نقض می‌کند.

با این همه، قانون شهروندی هند با گرفتن ۱۲۵ رای مثبت در برابر ۱۰۵ رای منفی در حالی به تصویب رسید که هنوز اعتراضات در این کشور فروکش نکرده است.

 ust/sti (dpa, afp, ap, Twitter)


 

در همین زمینه