مهاجران در کمپ موریا در یونان. عکس از رویترز
مهاجران در کمپ موریا در یونان. عکس از رویترز

فرانسه اعلام کرد که در ماه‌های آینده ۴٠٠ نفر از پناهندگانی را که در یونان به سر می‌برند خواهد پذیرفت. فرانسه امیدوار است این اقدام فوری، زمینه را برای یک ایجاد یک سیستم دایمی تقسیم مهاجران در اتحادیه اروپا فراهم کند.

 کریستوف کستنر، وزیر داخله فرانسه روز پنجشنبه ١٢ دسمبر به خبرگزاری فرانسه گفت که به یونان پیشنهاد کرده است که «  از ۴٠٠ پناهنده شناسایی شده] در یونان[  پذیرایی کند.» او در ادامه توضیح داد که این اقدام برای کاهش « فشار مهاجران» که بر دوش یونان سنگینی می‌کند، اتخاذ شده است.

به گفته وزیر داخله فرانسه، « موج مهاجرت از ترکیه به یونان از سال ٢٠١٨ تا امسال، ٦٠ درصد افزایش یافته، در حالی که این موج در جاهای دیگر رو به کاهش است.» او در ادامه گفت کمک فرانسه به یونان با درنظرداشت همین مساله صورت گرفته است.

به گفته اداره سازمان ملل برای پناهندگان، در سال ٢٠١٩ بیش از ١۴ هزار نفر از طریق مرزهای خشکه از ترکیه وارد یونان شده‌اند.

یونان در سال جاری به عمد‌ترین گذرگاه ورودی مهاجران به اروپا بدل شده و همین اکنون ١٠٣ هزار مهاجر و پناهنده در این کشور به سر می‌برند.

وزارت داخله می‌گوید اقدام فرانسه برای انتقال پناهندگان از یونان در چارچوب برنامه « اسکان مجدد» انجام می‌شود که در اوج بحران مهاجرت در سال ٢٠١٥، برای کاهش موج مهاجران در ایتالیا و یونان پیشنهاد شده بود.

طی سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٧، نزدیک به ٣٠ هزار نفر مطابق برنامه اسکان مجدد در کشورهای اروپا جابجا شده‌اند و فرانسه از این رقم  ۴٣٢٢ نفر را پذیرفته است.

تجدید نظر در سیستم پناهندگی در اروپا ؟

در همین حال، یک منبع وزارت داخله فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفته است که سیستم پناهندگی در اتحادیه اروپا باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد. به گفته این منبع «اقدام فوری فرانسه برای کمک به یونان، می‌تواند زمینه را برای یک ایجاد یک سیستم دایمی تقسیم مهاجران در اتحادیه اروپا فراهم کند.»

پاتریک میزونو، سفیر فرانسه در یونان گفته است که فرانسه برای اخراج مهاجرانی که شانس پناهندگی در یونان را ندارند با این کشور و آژانس محافظت از مرزهای اروپا ( فرونتکس) همکاری خواهد کرد.

سفیر فرانسه تاکید کرد که  نباید « یونان را در برابر چالش مهاجرت و تهدید ترکیه به بازکردن مرزهایش به سوی اروپا، تنها گذاشت» زیرا هیچ کشوری به تنهایی توانایی مقابله با پیامدهای آن را ندارد.

او با تاکید بر اینکه « وضعیت در کمپ‌های جزایر یونان بسیار جدی است» گفت سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا باید تغییر کند.

از سال ٢٠١٥ که بحران بزرگ مهاجرت اروپا را فرا گرفت، چگونگی سهمیه بندی مهاجران به یک مساله بغرنج بدل شده است. چهار کشور عضو اتحادیه اروپا، چک، هنگری، پولند و سلواکی شدیداً با پذیرفتن مهاجران مخالفت می‌کنند.


 

در همین زمینه