عکس از آرشیف/ وضعیت پناهجویان در جزایر یونان به ویژه اردوگاه موریا، در جزیره لیسبوس به وخامت گراییده است.
عکس از آرشیف/ وضعیت پناهجویان در جزایر یونان به ویژه اردوگاه موریا، در جزیره لیسبوس به وخامت گراییده است.

برخی زنان پناهجو در کمپ های مهاجران در جزیره های یونان می گویند شب آب و چای نمی نوشند تا نیازی به تشناب رفتن ایجاد نشود. اما چه عاملی باعث شده که این بانوان نخواهند شبانه به دستشویی بروند؟

برخی سازمان های مدافع حقوق مهاجران کمپ های مهاجران در جزیره های یونان را برای زنان و دختران پناهجو خطرناک عنوان کرده و نسبت به وضع آنان ابراز نگرانی کرده اند. به گفته این سازمان ها، حتی زنان و دختران مهاجر در این کمپ ها شب هنگام از رفتن به تشناب خودداری می کنند و می ترسند. کمپی در جزیره خیوس یونان که در اصل گنجایش یک هزار تن را دارد در حال حاضر نزدیک به پنج هزار مهاجر در آن زند گی می کند.

مهاجرین در این جزیر صبح را با ایستادن درصف های طویل در عقب تشناب های کثیف و بدبو آغاز می کنند. افزون بر این، آنان برای گرفتن دو بوتل آب و یک اندازه برنج نیز درصف های طویل ساعت ها انتظار می کشند.

آنجا برقی وجود ندارد و هوا سرد و طاقت فرساست. مهاجرین شاخه های درختان زیتون را شکسته و درسطل های فلزی آتش می افروزند، تا گرم شوند. دود تلخ چوب تر، آب ناپاک و بوی بد فضای کمپ را احاطه کرده و وضع را بدتر ساخته است.

مرضیه سکندری، دختری ۱۸ ساله از افغانستان، یکی از ده ها مهاجری است که در گوشه ای از یک باغ زیتون این جزیره و زیر ترپال های نمناک و گل آلود برای زنده ماندن مبارزه می کند. وی که از جنگ و خشونت در کشورش فرار کرده، آنجا هم آرامش ندارد.

ترس زنان از رفتن به تشناب

زنان و کودکان ساکن اردوگاه‌های یونان، بیش از همه نگران امنیت شان، به ویژه در شب‌ هستند. کمیشنرعالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین می گوید: «بسیاری زنان از عدم مصؤنیت به ویژه از طرف شب شکایت دارند.» در این کمپ ها مهاجرین از کشورهای مختلف به سر می برند و اکثرآ مردان تنها و مجرد هستند.

آمینو عبدالحی احمت، یک مهاجر سومالیایی که در اردوگاهی در جزیر خیوس به سر می برد به آژانس خبری فرانسه گفته است: «ما هرگاه شب هنگام تشناب برویم، باید چهار یا سه زن با هم برویم، زیر ما از مردانی که نشه هستند، هراس داریم.» چراکه گفته می شود برخی از زنان پناهجو قربانی خشونت این مردان شده اند.

قربانی تجاوزجنسی

هیلری مارکولیس، عضو اداره نظارت از حقوق بشر در یک گزارش تازه وضع مهاجرین زن را در اردوگاه های مهاجرین در کمپ موریای جزیره لیسبوس بررسی کرده است. او نگاشته که در این اردوگاه رفتن به تشناب برای زنان و دختران کاری پر از ترس و وحشت است.

زبیده، یک زن مهاجر از افغانستان که در کمپ موریا زندگی می کند، به این عضو بخش نظارت از حقوق بشر گفته است از آنجایی که او شب هنگام از رفتن به تشناب می ترسد، بعد از ساعت شش شام از نوشیدن چای و آب خودداری می کند تا که شب به رفتن به تشناب نیاز نداشته باشد. او می ترسد که بر وی تجاوزجنسی شود؛ چراکه شایعاتی را در این زمینه شنیده است.

سازمان داکتران بدون مرز برنامه ای را برای حمایت از قربانیان تجاوزهای جنسی و دیگر خشونت ها راه اندازی کرده اند که بیشتر این قربانیان زنان اند. ايرينی پاپاناستاسیو، یک نماینده یونان در این سازمان گفته که به شماری از زنان تجاوز جنسی شده است، اما این که بر آنان چه زمانی و در کجا تجاوز شده، روشن نیست.

از آرشیف: سپتامبر ۲۰۱۸، زن مهاجر و کودکش در جزیره لسبوس یونان. عکس از سارا سیمه انفیس، مهاجر نیوز

ترجیح می دهم در کمپ بمانم!

مرضیه زن مهاجر از افغانستان می گوید با وجود تمام مشکلاتی که آنجا هست، او از زندگی در کمپ خوش است: «یقینآ اینجا از افغانستان بهتر است.» مرضیه می افزاید: «ما در افغانستان زندگی بهتر نداشتیم و دلم نمی خواهد برگردم.» او می افزاید: «من می خواهم تحصیل کنم، داکتر شوم و کار داشته باشم.»

اخیراً سازمان نظارت از حقوق بشر زنگ خطر را به صدا درآورده و از حکومت یونان خواسته که در کمپ های مهاجران "اقدامات فوری را برای حفاظت و تامین حقوق بشری دختران و زنان روی دست گیرد".

درخواست بین المللی

سازمان های حقوق بشری از مقام های یونان خواسته اند که زنان آسیب پذیر، به ویژه زنان حامله، زنان مجرد، قربانیان تجاوزجنسی و دیگر خشونت ها را شناسایی کنند". این سازمان ها همچنان از مقام های یونان خواهان آماده ساختن جای مناسب برای پناهجویان معلول شده اند.

حکومت یونان با درنظرداشت وضع بد مهاجرین در این کمپ ها و نیز ازدحام بیش از اندازه، تعهد کرده که تا پایان امسال حدود ۲۰۰۰ مهاجر را از این جزیره ها به خاک قاره ای این کشور انتقال بدهد. در حال حاضر شمار مهاجرین تازه وارد به یونان بیشتر از مهاجرانی است که حکومت یونان آنان را از جزیره ها انتقال می دهد.

دویچه وله  

 

در همین زمینه