لیسبون، پایتخت پرتگال، عکس: Pixabay
لیسبون، پایتخت پرتگال، عکس: Pixabay

هشت مهاجر جوان از مراکش که سوار بر یک قایق کوچک و چوبی ماهیگیری بودند، به پرتگال رسیده اند. حالا به آن ها پیشنهاد شده است که در این کشور پناهندگی دریافت کنند.

برخی می گویند که این گروه قصد داشته به اسپانیا برود و وزش باد آن ها را به پرتگال کشانده است. دیگران هشدار می دهند که پرتگال ممکن است در آینده به مسیر جدید مهاجرت تبدیل شود.  
ساحل غربی مراکش از سواحل جنوبی پرتگال ۷۰۰ کیلومتر فاصله دارد. گمان می رود که هشت مرد بین سنین۱۶ تا ۲۶ سال پیش از این که به نزدیکی شهری به نام مونته گوردو در منطقه الگاروه برسند، پنج روز را در بحر گذرانده اند. الگاروه در نزدیکی مرز پرتگال با اسپانیا قرار دارد. 
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، این قایق «کهنه و نامناسب» بوده است، اما به هر حال به یک سیستم جهت یابی ماهواره ای و دو موتور مجهز بوده که بیرون از قایق نصب شده بوده است. 

آیا یک سازمان بزرگتر قاچاقبری در این جا دخالت داشته است؟

مقام های پرتگال حالا از خود می پرسند که آیا این مردان جوان در چارچوب عملیات سازماندهی شده توسط قاچاقبران انسان به این جا رسیده اند. به گزارش مجله انلاین «پرتگال رزیدنت»، تلویزیون خصوصی پرتگال به نام « سیک» گزارش داده است که این مردان احتمالا سوار بر یک قایق به مراتب بزرگتر بوده اند و «بعد در نزدیکی ساحل به یک قایق هفت متره انتقال یافته اند». 

              ANSAAPMarcos Moreno

این هشت مرد از الگاروه به لیسبون انتقال داده شدند و از آن جا به یک مرکز نگهداری از مهاجران انتقال خواهند یافت. مجله انلاین «پرتگال رزیدنت» به نقل از تلویزیون «سیک» نوشته است که از این مردان «در محکمه سوال خواهد شد» و سرویس شهروندان خارجی و امور مرزی (اس. ای. اف) به دنبال یک قایق بزرگ تر است.   

مجله انلاین «پرتگال رزیدنت»  گزارش داد که این گروه مردان جوان از الجدیده در مراکش به راه افتاده است که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب کازابلانکا قرار دارد.
 
پیشنهاد پناهندگی

اسوشیتدپرس به نقل از سرویس شهروندان خارجی و امور مرزی گزارش داد که این مردان می توانند در کشور بمانند  و چند روز پیش به آن ها پیشنهاد پناهندگی داده شده است. آمدن این گروه به پرتگال باعث شد که دریاسالار انتونیو ریبیرو، رئیس نیروهای مسلح پرتگال از مقام های مسئول کشور بخواهد که «هوشیار باشند» و بر سواحل جنوبی نظارت دقیق داشته باشند. زیرا این احتمال وجود دارد که پرتگال به مسیر جدید مهاجرت تبدیل شود. 

براساس گزارش ها، ریبیرو به خبرگزاری ملی پرتگال «لوزا» گفت: «تفاوت زیادی بین اسپانیا یا الگاروه وجود ندارد و مهاجران می توانند میان این دو یکی را انتخاب کنند». 
به گزارش مجله انلاین «پرتگال رزیدنت» این دریاسالار به منظور حفظ نظارت بر قلمروی هوایی و آب های پرتگال در امتداد همه سواحل این کشور، وعده همکاری نیروهای مسلح با پولیس، نیروی ملی، پولیس دریایی و گارد ساحلی را داده است.  

         picture allianceM Elshamy

«پرتگال رزیدنت» گفت که کریستینا گاتوس، مدیر عمومی سرویس شهروندان خارجی و امور مرزی  به این گروه «راجع به حقوق و جایگاه قانونی آن ها به عنوان مهاجر» اطلاعات لازم را ارائه کرده است. افزون براین او به این هشت مرد جوان اظهار اطمینان داده که از مراقبت های طبی برخوردار می شوند.  


افزایش مهاجرت  از پرتگال و به این کشور 

در سال های گذشته پرتگال به خاطر موج مهاجرت از این کشور متاثر شده است. طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ پرتگال دچار بحران مالی شد و بین سال های  ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ برای برون رفت از آن کمک های مالی بین المللی دریافت کرد. روزنامه بریتانیایی «Financial Times» در ماه اگست سال ۲۰۱۹ در این باره نوشته است: «(در آن زمان) سالیانه ۵۰ هزار تن کشور ، به شمول  شمار زیادی از جوانان آموزش دیده کشور را ترک می کردند». در ادامه گزارش این روزنامه آمده است «فقط در ایرلند و زیلند نو شمار شهروندان بومی که در خارج زندگی می کنند، بالاتر از پرتگال است». 

در مناطق روستایی پرتگال، کشاورزان به کارگران مهاجر نیاز دارند، وگرنه نمی توانند به کارشان ادامه دهند. در گزارش روزنامه بریتانیایی «Financial Times» آمده است «براساس آمار رسمی، شمار کارگران نپالی که در شهر النیتیو زندگی می کنند بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ تقریبا چهار برابر شده و به بیش از ۱ هزار تن رسیده است». 

این روزنامه در ادامه می نویسد، جمعیت مهاجران در این کشور «طی ۲۰ سال گذشته بیش از دوبرابر شده است و حالا آن ها  بیش از ۴ درصد جمعیت پرتگال را تشکیل می دهند ». 

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹، خبرگزاری انلاین «Portugal News Online» نوشت، «شمار افرادی که تصمیم به اقامت در پرتگال می گیرند، رو به افزایش است و بین بین ماه های جنوری و ۱۵ سپتمبر سال ۲۰۱۹، ۸۳ هزار اجازه اقامت صادر شده است». 


  CAR          Mava Poulet InfoMigrants

مقایسه پرتگال با کشورهای همسایه 

در ادامه گزارش این خبرگزاری به نقل از «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD) که هرسال یک گزارش راجع به مهاجرت نشر می کند، آمده است، «پرتگال از نظر سرعت رشد مهاجرت در جایگاه دوم قرار دارد». 
شمار افرادی هم که تقاضای پناهندگی ارائه می کنند، رو به افزایش است. به گزارش سرویس خبری انلاین «Portugal News Online» شمار افرادی که برای نخستین بار تقاضای پناهندگی ارائه می کنند ۲۲.۲ درصد افزایش یافته و به ۱۲۰۰ تن رسیده است. بیشتر متقاضیان از کشورهای انگولا، اوکرایین و جمهوری دموکراتیک کانگو هستند. 
اما با این وجود در مقایسه با کشورهای دیگر ساحلی اروپا، شمار ارائه کنندگان تقاضای پناهندگی نسبتا اندک است. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجرت «یو ان اچ سی ار» که در اکتبر سال ۲۰۱۹ نشر شده است، در سال ۲۰۱۹، ۲۷ هزار و ۴۰۰  تن به اسپانیا، حدود ۱۰ هزار تن به ایتالیا و بیش از ۵۷ هزار تن به یونان رسیده اند. در سال روان ۳ هزار و ۱۰۰ مهاجر به مالتا و ۱۷۰۰  تن به قبرس آمده اند. 

        EPAANTONIO COTRIM
در سال ۲۰۱۹، شمار مهاجرانی که به اسپانیا، کشور همسایه پرتگال رسیدند، در مقایسه با سال ۲۰۱۸ به طور متداوم کاهش یافته است. به گزارش «یو ان اچ سی ار»، شمار مهاجرانی که به اسپانیا رسیده اند در مقایسه با دوره زمانی جنوری تا اکتبر سال ۲۰۱۸، حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.
بیشتر افرادی که به اسپانیا می رسند، از مراکش (۳۰ درصد)، الجزایر (۱۵ درصد)، گینه (۱۳ درصد) و مالی (۱۱ درصد) هستند.  

 

در همین زمینه