عکس آرشیف: کشتی اوپن آرمز در مدیترانه. عکس از سازمان اوپن آرمز
عکس آرشیف: کشتی اوپن آرمز در مدیترانه. عکس از سازمان اوپن آرمز

علیرغم شرایط پیچیده اقلیمی، دو کشتی بشردوستانه اوشین ویکینگ و اوپن آرمز، این هفته راه منطقه جستجو و عملیات نجات در آب‌های لیبیا را در پیش گرفتند.

کشتی اوشن ویکینگ روز شنبه ١۴ دسامبر بندر مارسی در جنوب فرانسه را ترک کرد. سازمان اس او اس مدیترانه که در همکاری با سازمان داکتران بدون مرز کشتی اوشین ویکینگ را اداره می‌کند در صفحه تویتر خود نوشته است: « در چارچوب یک ماموریت جدید نجات، تیم‌های اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز برای نجات کشتی‌های سرگردانی آمادگی می‌گیرند که با باد‌ها و امواج خروشان روبرو هستند.»

کشتی‌ اوپن آرمز  که به سازمان اسپانیایی اوپن آرمز  تعلق دارد یک روز بعدتر، روز ١٥ دسمبر، بندر ایتالیایی ناپل را به قصد مدیترانه مرکزی ترک گفت.

سازمان اوپن آرمز در پیامی در تویتر خود نوشته است: « در این کریسمس، ما جایی خواهیم بود که مردم جان خود را از دست می‌دهند.» قرار است کشتی در تعطیلات کریسمس در دریا باقی بماند.

کشتی‌های نجات این سازمان‌های غیردولتی در حالی به دریا بازگشته‌اند که هیچ کشتی بشردوستانه دیگری در منطقه جستجو و نجات حضور ندارد.

اوشین ویکینگ که روز ٢٨ نومبر ٦٠ مهاجر را از آب‌های لیبیا نجات داده بود ، روز ۴ دسمبر این مهاجران را در بندر پوزالو در جزیره سیسیلیا پیاده کرد. کشتی اوپن آرمز نیز که چند روز قبل در منطقه جستجو و نجات به ٦٢ مهاجر کمک کرده بود، روز ٢٦ نومبر در بندر تارانتو در ایتالیا لنگر انداخته بود.

 پیش بینی می شود که آلان کردی، کشتی بشردوستانه سازمان غیر دولتی آلمانی (Sea-Eye) نیز به زودی وارد منطقه شود و تعطیلات کریسمس را در مدیترانه مرکزی بگذراند. سالی هایدن، روزنامه نگار، که خدمه کشتی را همراهی می‌کند در پیامی خبر داده است که الان کردی « در روزهای آینده بندر پالرمو را ترک خواهد کرد» و به مدت یک ماه در دریا خواهد بود. 

در همین زمینه